XFEM – Crack Propagation | گسترش ترک

مدل کردن ایجاد و گسترش ترک در نرم افزار Abaqus

طبق قولی که به دوستان داده بودم مطلبی در خصوص روش مدلسازی ترک در نرم افزار Abaqus آماده و ارائه کرده ام. هر چند ورود به چنین  مباحثی با توجه به مطالب قبلی ارائه شده در سایت بسیار زود است اما با توجه به درخواستهای مخاطبین و جذابیتی که برای بسیاری از دانشجویان دارد این مطلب را بسیار زودتر در این پست ارائه می کنم.

مدل کردن ترک در نرم افزارهای finite element به چندین روش صورت می پذیرد. به طور کلی می توان این روشها را به دو دسته روشهای سنتی و روش مدرن تقسیم بندی کرد.

روش سنتی خود شامل دو متد می باشد:

Surface-based cohesive behavior

Virtual crack closure technique

مدل کردن معیارهای آغاز و گسترش ترک در روشهای قدیمی نیازمند طراحی شبکه المانها با درنظر گرفتن احتمال رشد ترک می باشد. اگر مدل کردن گسترش و بازشدن ترک هم مد نظر باشد، کار به مراتب پیچیده تر و سخت تر خواهد بود. در این شیوه مسیر گسترش ترک از قبل باید پیش بینی شود و سطح المانها بر روی این مسیر قرار بگیرد. در این متد در محل نوک ترک singularity تعریف می شود که تعریف چنین ویژگی به خودی خود نیازمند استفاده از نوع خاصی از المانهاست.

در روش جدید که به نام XFEM یا Extended Finite Element Method شناخته می شود بسیاری از پیچیدگیها و محدودیتهای روشهای قدیمی با استفاده از غنی کردن المانها (Enriched Elements) برطرف شده است.

در این مثال به بررسی بازشدن و گسترش ترک در یک ورق فلزی با استفاده از روش XFEM خواهیم پرداخت. ورق به ابعاد 3*6 واحد است و در ابتدا ترکی به اندازه 1.5 واحد در میانه ورق وجود دارد. در دو انتهای ورق نیروهایی در جهت طولی و عرضی به ورق وارد می شود که باعث بازشدن و گسترش ترک در عرض قطعه خواهد شد.


Part/Sketch

ابتدا در ماژول Part یک قطعه دو بعدی به نام Plate ایجاد کرده و با استفاده از دستور Rectangle و تعیین ابعاد صحیح آن ورق را به اندازه 3*6  می سازیم. مجدداً در ادامه برای ایجاد ترک به ماژول Part بازخواهیم گشت.


Property

در ماژول Property ماده مورد نظر را تعریف می کنیم. مشخصات عمومی ماده را همانند مثالهای پیشین تعریف کنید.

E=200 GPa

ν=0.3

نکته حائز اهمیت در مدلهای ایجاد و گسترش ترک داشتن دانش و شناخت کافی از معیارها و عوامل موثر بر ایجاد و گسترش ترک است. در این مثال مجال پرداختن به این عوامل و معیارها وجود ندارد و هدف صرفاً آشنایی با نحوه مدلسازی ترک در نرم افزار Abqus است. یکی از معیارهای متداول برای ترک مقدار تنش ماکزیمم است. در این مثال از این معیار استفاده خواهیم کرد. مقدار 84MPa را برای آغاز ترک در نظر می گیریم. مطابق شکل تنظیمات Maxps Damage و Damage Evolution را برای Material تکمیل کنید.

تنظیمات Damage Evolution را از Suboptions انجام دهید.


Assembly

وارد ماژول Assembly شوید و یک نمونه از Plate را اسمبل کنید. محل قرارگیری ترک اولیه در قطعه نیز در همین ماژول Assembly انجام می شود. لذا لازم است تا مجدداً به ماژول Part برگشته و هندسه اولیه ترک را ایجاد کنیم.

Part جدیدی به نام Crack ایجاد کنید. خطی افقی به طول 1.5 واحد رسم کنید. اکنون داخل نمودار درختی در زیرمجموعه Part باید دو قطعه به نامهای Plate و Crack را مشاهده کنید.

به ماژول Assembly بازگشته و قطعه crack را به مجموعه اضافه کنید. دقت کنید که بیش از یک بار قطعات را اسمبل نکرده باشید. برای کنترل این امر در نمودار درختی و زیر مجموعه Assembly نباید بیش از دو instance داشته باشید.

 اگر قطعات را درست اسمبل کرده باشید باید شکل شما شبیه شکل زیر باشد.


Step

وارد ماژول Step شوید و یک گام تحلیلی Static General تعریف کرده و Nlgeom را on کنید.


Interaction

وارد ماژول Interaction شوید. تعریف ترک در این ماژول نرم افزار Abaqus صورت می پذیرد. از منوی اصلی نرم افزار مسیر زیر را اجرا کنید.

Special / Crack / Create

یک ترک با نام دلخواه ایجاد کنید. در پنجره create crack گزینه XFEM را انتخاب نمائید. در خصوص مفهوم و روشهای XFEM در مطلبی دیگر بیشتر بحث خواهیم کرد. XFEM در مقایسه با سایر مفاهیم مورد استفاده در روش اجزای محدود روش جدیدی محسوب می شود که از ورژن 6.9 در نرم افزار Abaqus برای اولین بار کدنویسی شده است. این مفهوم به المانها ویژگیهای جدیدی از جمله قابلیت تقسیم و تکه شدن اضافه کرده و در اصطلاح المانها را غنی (Enrich) می کند.

در پنجره edit crack کل ورق را به عنوان Region و خط ترک را در مقابل crack location به نرم افزار معرفی کنید. می توانید برای لبه های ترک ویژگیهای تماسی نیز تعریف کنید که در این مثال نیازی به این کار نیست. محدوده غنی شده و ترک اولیه با علامتهای ضربدر سبزرنگ در مدل مشخص خواهد شد.


Load

وارد ماژول Load شوید. در این مثال بر خلاف مثالهای پیشین بجای اعمال نیرو بر روی قطعه اعمال جابجایی خواهیم کرد. قبل از اعمال جابجائیها به منظور راحت تر و قابل فهم تر شدن مدل برای نواحی مهم قطعه set تعریف خواهیم کرد. از منوی اصلی مسیر زیر را اجرا کنید.

Tools / Set / Create

نام set را upper گذاشته و type را Geometry انتخاب کنید. لبه بالائی قطعه را انتخاب کنید. به روش مشابه بک set به نام lower نیز برای لبه پائینی قطعه تعریف کنید.

Create boundary condition را اجرا کنید. Displacement/Rotation را انتخاب کنید و با استفاده از کلید sets… که در prompt area قرار دارد upper را که قبلاً تعریف کرده بودید انتخاب کنید.

مطابق شکل زیر برای جابجائیهای طولی و عرضی مقادیر 0.00135- و 0.00081+ را وارد کنید. به طور مشابه برای lower مقادیر 0.00135+ و 0.00081- را وارد کنید.


Mesh

Plate را در ماژول Mesh با سایز 0.1 شبکه بندی کنید. در Assign Element Type کنترل کنید که نوع المانهای ورق از خانواده Plane strain باشد. قطعه crack نیازی به المان بندی ندارد.


Job

در ماژول Job مدل را تعریف و submit کنید.


Visualization

برای مشاهده نتایج results را اجرا کنید و وارد ماژول Visualization شوید. به منظور مشاهده بهتر نتایج و دیدن نحوه گسترش ترک ضریب نمایش را در common options زیاد کنید. انیمیشن زیر روند گسترش ترک در عرض قطعه و مقدار تنش Mises را نشان می دهد.

تعداد فریم های مد نظر جهت مشاهده در فایل خروجی را در ماژول step در تنظیمات Field Output می توانید تنظیم کنید.

می توانید فایلهای cae و inp این مثال را از اینجا دانلود کنید.

374 comments

 • سلام بخشید چرا وقتی زاویه ی ترک رو تو مدل بالا تغییر میدیم دیگه ترک گسترش پیدا نمیکنه؟راهی هست که بشه درستش کرد؟ 
 • سلام من میخوام ترک رو مدل کنم (بدون رشد و گسترش ترک) و میخوام عمق و عرض اون رو هم تغییرات بدم ممنونم میشم اگر راهنمای بکنین.
 • سلام جناب مهندس من میخوام ترک خوردگی تو آسفالت رو مدل کنم،رشد ترک رو نمیخوام مدل کنم و میخوام عمق ترک های مختلف رو هم بررسی کنم ،میخواستم بدونم کتابتون تو این زمینه به من میتونه کمک کنه
 • سلام. مهندس  من یک پروژه ای برای رشد ترک با روش xfem مدل کردم ولی استادمون میگه چرا مشخصات پلاستسیته که همون اعداد از نمودار تنش کرنش کوشی هستش رو چرا وارد نکردی؟ میگم تو مدلسازی ندیدم تو فایلها. ولی میگن مدرک بیار آباکوس چه جور میفهمه که کی وارد پلاستسیته میشه؟
 • سلام مهندس با تشکر از سایت خوبتون یه سوال داشتم این که برای مدل کردن شیشه در اباکوس خواستم اگه میشه توضیح بدین این که ایا میشه مدلش کرد اگه میشه خواصش را چگونه به اباکوس بدیم و این که خواص شیشه را از کجا پیدا کنم . با تشکر از شما
 • سلام. وقت بخیر. دو تا سوال داشتم. 1. واحد fracture energy ژول است یا نیوتن بر متر؟  2. مقدار maximum principale stress از طریقی بدست می آید؟ با چه آزمایشی؟ پیشاپیش ممنون.
  • ژول است البته اگر سایر واحدهای مدل متریک باشد. برای توضیحات بیشتر در مورد انتخاب واحدها مطلب مربوط به واحدهای سازگار را مطالعه بفرمایید. برای محاسبه مقدار maximum principale stress کافیست تانسور تنش را داشته باشید و سپس با استفاده از مقادیر ویژه یا دایره مور مقادیر اصلی را محاسبه کنید.
 • سلام مهندس جان، برای مدلسازی تست کشش نمونه ای که حاوی pre-crack است و در آزمایشگاه حدود 1 دقیقه طول میکشد تا نمونه دچار شکست کامل شود، 1- باید از Abaqus Standard استفاده کرد یا اینکه Abaqus Explicit درست است؟ 2- اگر Abaqus Explicit بهتر باشد، از مدلسازی ترک به روش جدید و یا قدیمی( XFEM و غنی کردن مش) کدام یک در حلگر Explicit امکانپذیر است؟
 • سلام جناب مهندس، ببخشید که مزاحمتون شدم، من ضربه ی شارپی رو با آباکوس مدلسازی کردم(با استفاده از مدل گرسون GTN) ... در آخر کار میخام انرژی حاصل از ضربه رو پیدا کنم که هر کدوم از انرژیها رو میگردم نمیدونم کدوم یکیه؟؟؟ از یکی از استادا کمک گرفتم گفتن باید Damage Energy رو در نظر بگیرم که چون من مدل آسیبمو از GTN استفاده کردم اونو نمیتونم بکار ببرم، یه جای دیگه هم خوندم که نوشته بود باید جابجایی نوک ترک رو استفاده کنم، که همون CTODیه، اما کامل اونو متوجه نشدم.... اگه شما کمکم کنید ممنونتون میشم............با تشکر
   • سلام جناب مهندس، ببخشید که مزاحمتون شدم، من ضربه ی شارپی رو با آباکوس مدلسازی کردم(با استفاده از مدل گرسون GTN) … در آخر کار میخام انرژی حاصل از ضربه رو پیدا کنم که هر کدوم از انرژیها رو میگردم نمیدونم کدوم یکیه؟؟؟ از یکی از استادا کمک گرفتم گفتن باید Damage Energy رو در نظر بگیرم که چون من مدل آسیبمو از GTN استفاده کردم اونو نمیتونم بکار ببرم، یه جای دیگه هم خوندم که نوشته بود باید جابجایی نوک ترک رو استفاده کنم، که همون CTODیه، اما کامل اونو متوجه نشدم…. اگه شما کمکم کنید ممنونتون میشم…………با تشکر پاسخ دادن Babak / آذر ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۰۱ ب.ظ شکست قطعه را چطور مدل کرده اید و در خروجیها چه انرژی هایی را ثبت کرده اید؟ ... جناب مهندس،مدلی که من از اون استفاده کردم(GTN) قادر است محل بروز و گسترش ترک رو نمایش بده و انرژیهای خروجی که در نظر گرفتم به صورت زیر هستند: strain energy ,total of energy output set , viscous dissipation ALLVD , Artifical strain energy creep dissipation energy damage dissipation energy External work Frictional dissipation Internal energy Kinetic energy Plastic disspation
 • سلام بابک جان در مورد رشد ترک دوبعدی در چرخ و ریل میتونی راهنماییم کی؟چون در حضور سیال عامل هم هست برای بارگذلری فشاری روی ترک چگونه عمل کنم؟
 • با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان ، بنده در مورد یک مسئله ای مشکلات فراوانی دارم و نیاز فوری به کمک شما دارم لطفا یه شماره تماس بمن بدهید تا از نظرات کامل شما استفاده کنم حتی نیاز دیدار حضوری با شما دارم متشکرم
 • سلام آقاي رواجي، از شما بخاطر سايت و كتاب خوبتون تشكر مي كنم. شما در كتاب خودتون تعداد سه مثال مدل سازي و تحليل ترك به روش XFEM تشريح نموده ايد و در هيچ كدام ترك را مش بندي نكرده ايد مي خواستم ببينم در روش XFEM هميشه اينطور است؟ مثلاً من يك ترك بيضوي با اندازه قطرهاي 14*9 را به روش XFEM در يك مدل سه بعدي جانمايي كردم؛ آيا نبايد اين ترك را دانه بندي و مش بندي كنم؟ ممنون ميشم پاسخ بدهيد.
 • سلام جناب آقای مهندس بابت کتاب بسیار خوبی که تالیف کرده اید متشکرم در فصل 5 و مخصوصا 6 کتاب از فولادی با مشخصاتی که ذکر شده استفاده کرده اید. اگر امکان دارد مشخصات کامل این فولاد را بدهید. یا جدولی که دارای چقرمگی شکست مواد و مشخصات کامل آنها باشد. عدد 42200 ژول در کتاب فرضی است و اگر نه نحوه محاسبه آن چگونه است. با تشکر فراوان از کمک شما
  • برای اطمینان از صحت مقادیر، این مقدار از مثالهای موجود در مستندات نزم افزار استخراج شده است. نحوه محاسبه آن هم سطح زیر نمودار تنش کرنش پس از تنش استحکام است.
 • سلام مهندس. من میخوام در حالت shell سه بعدی صفحات که با هم فاصله دارند (و در بعضی نقاط صفحات نقاط مشترک دارند)رو به هم بچسبونم. هدفم بررسی خود چسب نیست بلکه میخوام بررسی کنم که قطعه از چسب جدا میشه یا نه. برای این مورد آیا میشه از cohesive contact استفاده کرد و یا چون قطعات از هم فاصله دارند باید حتما از cohesive element استفاده کنم؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید و اگر فایل آموزشی هم موجود هست پیشنهاد کنید
 • سلام جناب مهندس در تحلیل دینامیکی با استفاده از روش XFEM برخی از گزینه های موجود در خروجی مثل xfemstatus و PHILSM و PSILSM در خروجیهای FIELD OUTPUT ظاهر نمیشود!! سوال اول: آیا این یعنی روش XFEM صرفا برای بارگذاری استاتیکی بکار میرود؟ سوال دوم: آیا روش XFEM را فقط باید از حلگر implicit انجام داد یا با حلگر explicit نیز میتوان این کار را کرد؟
 • سلام جناب مهندس خسته نباشید برای مدلسازی ترک و مش بندی آن در آباکوس چه المانهایی وجود دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
 • سلام. خطای element distortion برای تعدادی از المان وقتی اتفاق می افتند، چکار باید کرد تا آباکوس این المان رو نشون بده که دقیقا کجای مدل هستند؟ و اینکه چطور باید این مشکل رو برطرف کرد؟ مرسی
 • quarter-point element یا المان های یک چهارم،برای یک ورق که از دو طرف بالا و پایین تحت کشش می باشد و در وسط ورق ترک ایجاد می شود، singular finite element سوال بعدیم اینه واسه همچین ورقی از shell باید استفاده کنیم یا solid؟ با تشکر
  • انجام تحلیل گسترش ترک به شیوه کلاسیک شدنی هست ولی دشواریهای زیادی دارد ضمن اینکه مسیر گسترش ترک به شیوه کلاسیک دلخواه نیست و از مسیر بین مرز المانها می گذرد. در مورد مقایسه شیوه های مختلف مدلسازی ترک در کتاب توضیحات بیشتری آورده شده است. از هر دو مدل shell و solid می توان برای تحلیل استفاده کرد.
 • سلام اگر بخواهیم سه بعدی مدل کنیم چطوری میشه میخوام اطراف ترک چتدتا حفره بزارم چی کار کنم من بیشتر با انسیس کار کردم لطفا راهنمایی کنید
  • در مورد ترک سه بعدی در کتاب توضیحات کاملی آورده شده است، تفاوت با دو بعدی در این است که بجای خط بعنوان ترک باید از صفحه استفاده شود.
 • با سلام و خسته نباشید من مدلم رو در اباکوس 6.14 ساختم. فایل cae روی چطوری ذخیره کنم تا بتونم در کامپیوتری با اباکوس ورژن 6.11 آن فایل را باز کنم؟
 • سلام من تحلیل کمانش برای یک صفحه Solid تحت بار درون صفحه با Abaqus رو بدون مشکل انجام میدم ولی وقتی یه صفحه رو به عنوان ترک XFEM توی صفحه فلزی که بصورت Solid در نظر گرفتم، قرار میدم و تعریف میکنم نرم افزار خطای زیر را میده: The executable standard.exe aborted with system error code 1073741819. Please check the .dat, .msg, and .sta files for error messages if the files exist. If there are no error messages and you cannot resolve the problem, please run the command "abaqus job=support information=support" to report and save your system information. Use the same command to run Abaqus that you used when the problem occurred. Please contact your local Abaqus support office and send them the input file, the file support.log which you just created, the executable name, and the error code. تو اینترنت هم گشتم معمولا 2 راهکار زیر را گفته بودند که جواب نداد: 1) If your processor is i7 you may fix this error by this: rename the mkl_avx2.dll in (C:\SIMULIA\Abaqus\6.13-x\code\bin) to mkl_avx2.dll.11.0.0.1 2) You may manage to solve the problem by involving more cpu percantage. it is in the job module ممنون میشم که اگه شما قبلا به این مشکل برخوردید، راه برطرف کردن این خطا رو بهم بگید. اگه هم نیاز به توضیح بیشتر هست بفرمایید تا خدمتتون اطلاعات بیشتری بدم. همچنین فایل INP هم می تونم براتون بفرستم. متشکر
 • با سلام خدمت آقای رواجی با عرض خسته نباشید. در مورد شکست مواد هایپرالاستیک در کتابتان توضیح دادید. شکست مواد هایپرالاستیک با کدام یک دمیج ها امکان پذیر است؟
 • سلام.در مدل کردن ترک از قسمت پارتیشن ترک را ایجاد میکنم ولی ولی موقع انتخاب ترک اونو قبول نمیکنه. ترک را چه طور روی قطعه بیارم؟
 • با سلام و سپاس در تحلیل سه بعدی ضربه یک ماده ترد مثل سرامیک، برای مدلسازی ایجاد و گسترش و نهایتا شکست ماده بطوری که ماده دو پاره بشود، باید از چه نوع المانی و روش المان بندی استفاده کرد تا بتوان گسترش شکست رو مشاهده کرد؟
  • معیارهای آسیب و شکست در مواد خیلی گسترده هستند و برای هر ماده ای باید به مقالات و منابع مربوطه مراجعه کنید و ببینید که کدام معیار شکست برای ماده مورد نظرتان مناسبتر است.
 • there is only element with excessive rotations the ratio of deformation speed to wave speed exceed 1 in at least one element . this usually indicates an error with the model definition. additional diagnostic information may be found in the massage. با سلام میخاستم بدونم ارور بالا چی میگه ؟ و اینکه استفاده از mass scale در ماژول step برای کاهش زمان حل مسئله مشکل در حل ایجاد نمی کند؟ من برنامه ای که ران میگیرم با mass scale جواب میده ولی بدونم mass scale تا یک جایی جلو میره ولی وسط راه abort میشه، میخاستم بدونم علت چیست؟
  • ​عبارت MMPDS را در اینترنت جستجو کنید. کتابی تحت این عنوان هست که می توانید فایل آنرا دانلود کنید و خواص خستگی بسیاری از مواد در آن آورده شده است.
 • با سلام خدمت آقای رواجی برای سوراخ شدگی یا همان شکست برای پارچه از کدام معیار شکست (DAMAG) باید استفاده کنم؟ مدل من شامل یک استوانه ای است که به تدریج وارد پارچه ای که نگه داشته شده می شود و در نهایت سوراخ می شود. با تشکر
 • سلام آقای مهندس، تحلیل ضربه با سرعت حدود 5 تا 7 متر بر ثانیه برای یک ماده شکننده مثل سرامیک در حال مدل کردن هستم. با توجه به این که میخوام ایجاد و گسترش و نهایتا شکست که منجر به دو قطعه شدن ماده را در پایان تحلیل ببینم، به نظر شما از کدام یک از قسمت های damage استفاده کنم؟ (داده مربوط به میزان انرژی جذب شده توسط ماده برای شکست را دارم) Mechanical---> Damage for Traction Separation Laws----> Maxps Damage یا اینکه چون ماده ترد هست از قسمت زیر استفاده کنم. Mechanical----> Brittle Cracking. یا اینکه دیگر آپشن های damage رو توصیه میکنید؟
 • سلام من میخوام یه گنبد کامپوزیتی رو با پروفیل هایی تقویت کنم. پروفیل ها رو در قسمت PROPERTY ، assign section را Beam انتخاب میکنم.وقتی job میگیرم، در data chek ارور میده ک برای یه سری از المان ها PROPERTY تعریف نشده.چه جوری این ارور رفع کنم؟
 • با سلام لطفا در رابطه با شیوه ی مدلسازی خرابی پیشرونده در سازه فولادی و نحوه ی تحلیل این نوع خرابی با در نظر گرفتن پدیده ی حذف عضو در آباکوس توضیح بفرمایید. با تشکر
 • با تشکر از دوست عزیزی که این مطلب رو برای دوستان به اشتراک گذاشتید اما باید بگم که این مطلب یه سری نواقص داره که برای دوستانی که به خوبی به آباکوس تسلط ندارند ایجاد مشکل میکنه به عنوان مثال قسمت های مربوط به Create section و assign section اصلا آورده نشده که همین مسئله باعث میشه خواص موادی که تعیین شده به مدل اختصاص داده نشه و یا اینکه نکات مربوط تنظیمات incrementation که باعث همگرایی مسئله میشه اصلا وجود نداره و بازهم تنظیمات دیگه هست که توضیحاتش وجود نداره و باعث سردرگمی دوستان میشه ممنون میشم در اسرع وقت جهت اصلاح این مطالب اقدام کنید با تشکر
  • ممنون از نظرتون. البته چون این مطلب در ادامه سایر مطالب سایت آمده است بسیار خلاصه آورده شده است و حق با شماست. برای کسی که می خواهد چنین شبیه سازی انجام دهد نیاز است تا ابتدا مطالب قبلی را مطالعه کرده باشد. ضمن آنکه توضیحات کاملتر و مفصل شبیه سازی مشابه در کتاب آورده شده است.
 • با سلام و خسته نباشید، با چه روشی می توان در ضربه دینامیکی، رشد ترک را تا انتها (دو تکه شدن نمونه) در مواد شکننده مدلسازی کرد؟ ضربه charpy با سرعت حدود 5 متر بر ثانیه است. در خسارت برای مواد ductile انتخاب ها زیاده ولی برای مواد شکننده چطور خسارت تعریف کنم؟ ماده بتن نیست که concrete تعریف کنم! در help نرم افزار نوشته که روش xfem صرفا برای شبه استاتیک و استاتیک میشه و برای مسائل ضربه با سرعت بالا باید از implicit, dynamic استفاده کرد که این کار رو میشه توسط یک پروسه استاتیکه مدل کرد. درست فهمیده ام؟ You can include an XFEM crack in a static analysis procedure. Alternatively, you can include an XFEM crack in an implicit dynamic analysis procedure to simulate the fracture and failure in a structure under high-speed impact loading. The XFEM-based crack propagation simulated in an implicit dynamic procedure can also be preceded or followed by a static procedure to model the damage and failure throughout the loading history
  • برای چنین مسائلی اساساً بهتر است بجای مدلسازی ترک خواص damage صحیح برای ماده تعریف شود. در این صورت المانهایی که از حد آسیب تجاوز کنند از مدل حذف شده و عملاً مسیر ایجاد و گسترش ترک را نشان خواهند داد.
 • باسلام ممنون از سایت خوب و مفیدتون آیا بدست آوردن ضرایب شدت تنش در حالت XFEM دو بعدی با نرم افزار آباکوس امکان دارد؟ هنگام درخواست ضرایب پیغام زیر ظاهر می شود. 'the following history output request applied to xfem cracks with crack domain that are not 3d solid'
 • با سلام برای دیدن مقادیر [ تنش نرمال فشاری و تنش نرمال کششی و تنش برشی و تنش قایم] در آباکوس در ماژول visualization از کشویی primary s باید کدام را انتخاب کرد misses یا principal?????? میشه لطفا مقادیر هرکدوم از موارد ذکر شده را بگین که کدوم میباشد ممنوون
    • تنش قائم با اندیسهای مشابه است. بستگی به اینکه در آزمایش محورهای مختصات را چگونه تعریف کرده باشد تنش قائم می تواند s11 یا s22 یا s33 باشد. در مورد تنشهای برشی نیز همینطور است بستگی دارد محورهای مختصات چگونه انتخاب شده باشند.
 • سلام در رابطه با فصل 18 کتابتان (تحلیل گسترش ترک بر اثر خستگی) ابهامی که دارم: با توجه به زدن تیک include low-cycle fatigue در تنظیمات step، یعنی نرم افزار، قابلیت تحلیل high-cycle fatigue را ندارد؟ و این‌که در تحلیل مسائل خستگی می‌توان نمودار استحکام بر حسب تعداد سیکل (S-N) را از نرم‌افزار گرفت؟ و آخری هم: در مثال حل شده توسط خودتان در این فصل نمودار طول ترک بر حسب تعداد سیکل رسم شده. این اطلاعات از کجا گرفته شده‌اند؟ یک‌دنیا ممنون
  • تحلیل ترک عادی که در آن تنش در محدوده الاستیک وارد نشده است به صورت مستقیم توسط نرم افزار انجام نمی شود. برای انجام چنین تحلیلی بهتر است تحلیل استاتیکی انجام دهید تا محدوده و دامنه تنش مشخص شود و سپس با استفاده از روابطی همانند گودمن عمر قطعه را تخمین بزنید. نمودار طول ترک به صورت دستی ترسیم شده است. در هر مرحله طول ترک به صورت حدودی با استفاده از طول المانها محاسبه و ترسیم شده است.
 • در برنامه اباکوس پارامتر HSNFTCRT چه نوع خسارتی از ورق FRP که در مدل Hashin damage مدل سازی شده است را نشان میدهد. تیر بتنی تقویت شده تحت بار منفرد برای بررسی برش در نظر گرفته میشود.
 • سلام در تحلیل رشد ترک به روش XFEM آیا نرم‌افزار توانایی تحلیل محیطی که چند ترک در آن است را هم دارد؟ و اگر هست، در کتابتان هم آمده؟ ممنون
  • برای تحلیل چند ترک باید چندین domain در مدل تعریف کرده باشید. در هر domain تنها یک ترک می تواند قرار داشته باشد. چندین فصل در مورد ترک در کتاب آورده شده است.
   • سلام. برای مدل کردن رشد ترک های خمشی تیر بتونی به این روش میشه استفاده کرد؟ اون وقت چند تا باید ترک مدک کرد؟ تعداد ترکهای خمشی معمولا نامشخص هست! روش خاصی برای مدل کردن ترک خوردگی خمشی تیر بتونی وجود دارد؟(کتابتون رو خریدم، هرچند مخصوص مکانیک هست و من رشته ام عمران، در مورد نوع مدلسازی ترک در بتون هیچ مرجعی نیست؟)
    • برای مدلسازی ترک در بتن معمولاً از این شیوه ها استفاده نمی شود. شیوه کار برای مدلسازی ترک و شکست در بتن به این گونه است که برای متریال خواص damage تعریف می کنید و در طول تحلیل المانهایی که از حد آسیب تعریف شده فراتر باشند در مدل قرمز شده یا از آن حذف می شوند و به این ترتیب اگر سایز مناسبی برای مش بندی داشته باشید مسیر ایجاد و رشد ترک را مشاهده خواهید کرد.
  • وقتی از المانهای وایر استفاده می کنید در محل برخورد این المانها به هم متصل می شوند. باید بین آنها کانکتور تعریف کنید. مثال مشابهی در tutorial نرم افزار وجود دارد با موضوع مدل کردن یک جرثقیل. این مثال را مطالعه بفرمایید.
 • سلام کامپوزیت frp به وجه بیرونی تیر بتنی با المان tie چسبانیده ام حال این مدل نحوه جدا شدگی frp را نشان نمی دهد. چگونه و از چه مدلی برای نشان دادن جدا شدگی بین ورق frp و تیر بتنی استفاده کنم. منظور مدل contact cohesive در کجای برنامه است و چگونه باید با آن کار کرد.
  • باید از المانهای cohesive استفاده کنید. این المانها را می توانید بصورت سالید مدل کنید و خواص آنرا در ماژول property وارد کنید. خواصی که برای این نوع المانها استفاده می شود traction/seperation است.
 • سلام مهندس از شما به خاطر این وبلاگ خوبتون تشکر می کنم اگه میشه نحوه مدل کردن بیش از یک ترک و رشد این ترکها به روش xfem را توضیح دهید( این که چطور دو یا سه ترک را در قطعه ایجاد کنیم و به روش xfem رشدشان را مشاهده کنیم). بسیار ممنون
 • سلام من یک سد بتنی وزنی 3 بعدی رو در حالت دارای ترک مدلسازی کردم.ولی بعد از تحلیل ، مقدار تنش نوک ترک رو نمایش نمی دهد؟بازشدگی و رشد ترک هم بیش از حد موجود در مدل آزمایشگاهی کارپینتری است؟
 • با سلام من این نوع ترک رو مدل کردم ولی وقتی که مش بندی من از نوک ترک باز میشه، پارگی در صفحه مشاهده نمیشه و طرف دیگر صفحه معلوم نمیشه، اگر ممکنه لطف بفرمائید که مشکل تحلیل کجاست؟
 • سلام وقت بخیر مهندس اگه ترک مرکزی باشد و در اطراف ترک به صورت نامنظم چند ریز حفره وجو داشته باشه مدل سازی و مش بندی آن به چه صورت است ابعاد 0.4x0.4 با طول ترک 0.04 تحت بار گسترده ده مگا پاسکال المان صحفه ای از نوع کرنش صحفه ای مرتبه دوم 8گرهی متشکرم در صورت امکان لطفا جواب را ایمیل کنید ممنون میشم
 • سلام روش xfem در آباکوس برای مسايلی که کرنش پلاستیک در اونها زیاده جواب میده ؟ من یه مدل ساختم که رشد ترک رو در حالت الاستیک به خوبی نشون میده ولی در همون مدل وقتی جلوی رشد ترک در step های اولیه رو میگیرم و در زمان پلاستیک شدن اجازه رشد ترک رو میدم جوابها همگرا نمیشه. min step increment رو هم تا حد زیادی کاهش دادم و تعداد تکرار در discontinuos analysis تا 20 زیاد کردم ولی باز نتیجه نگرفتم. مشکل از محدودیت نرم افزاره ؟
  • روال بررسی استقلال از مش در همه مسائل ثابت است. از یک سایز مشخص شروع کنید و به تدریج سایز المانها را کوچکتر کنید تا حدی که دیگر تغییر محسوسی در جوابها اتفاق نیافتد.
 • سلام با عرض خسته نباشید من نحوه مدل کردن جوش با اباکوس رو بلد نیستم.اگه میشه مدل آماده یا فایل یا نمونه یا توضیح یا کتابی در این زمینه هست بهم معرفی کنید.من زمانم خیلی کمه،ممنونم
  • شیوه های مختلفی برای مدل کردن جوش هست. بسته به این که چه دقت و چه اطلاعاتی از کار می خواهید روشها متفاوت است و در حد یکی دو خط نمی توان توضیح داد. چندین بار در پاسخها گفته ام برای موضوعات کلی و یا آشنایی با یک مقوله کلی ایمیل بزنید و برای جلسه مشاوره و رفع اشکال حضوری هماهنگ کنید.
 • سلام خوبین؟ ببخشید میخواستم بدونم اگه بخوای یک پوشش چند میکرو متری رو فلز ایجاد کنی و بعد به صورت سه بعدی مسیر رشد ترک رو بررسی کنی چه جوریه روشش؟ممنون میشم زودتر جواب بدین
    • mikhastam bebinam beyne coating va substrate bayad ye seri parametraro tarif konim?maslan taneshhaye pasmand? bad tarake avaliaro chejori be soorate ye sath roye sathe monhanie parre ijad konam? vaghean mamnoonam az komaket mrc
     • لطفا فارسی تایپ کنید. توضیحاتی که خواسته اید خیلی کلی است و در اینجا من فقط فرصت دارم در حد یکی دو خط پاسخ دهم. در چنین مواردی می توانید ایمیل بزنید و برای جلسات مشاوره و رفع اشکال هماهنگ کنید.
 • سلام من یه سوال داشتم میشه بگید چه جوری تو نرم افزار آباکوس موج آلتراسونیک ایجاد کنم و بفرسم وارد ترکی که در جسم هستش ؟؟؟
 • با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون. در مدلهای سه بعدی چطور میشه ترک رو مدل کرد و ضریب شدت تنش (k1 , k2 , k3) رو بدست اورد؟ ایا میشه عرض ترک رو هم وارد کرد؟
 • سلام من نمی دونم چرا اباکوسم اینجوری شده !؟ می خوام ران بگیرم submitted میشه اما دیگه هیچ تکونی نمی خوره ؟ ویندوزم عوض کردم باز اینجوری شد ! جالب اینجاس یک کم از submitted میگذره result رو می زنم جواب میده اما خوب بعد از submitted نه runnig می اد نه complete !! اباکوسمم 6.13 هستش چه کار کنم درست بشه ؟!
  • تحلیل های ترک خیلی حساس هستند و برای همگرا شدن باید به سایز مش بندی و بارگذاری مناسب برسید. در این مثال هم همین طور رفتار شده است. اگر سایز مش بندی و چیدمان آن را تغییر دهید احتمالا درست می شود. دقت کنید بارگذاری به حدی نباشد که سرعت رشد ترک خیلی زیاد شود.
 • با سلام بسیار ممنون از آموزش مفید شما. همانطور که می دانید از ساب روتین UMAT برای تعریف خواص مواد کریستالین و پدیده کارسختی در آنها حین اعمال نیرو استفاده می شود. لطفا طریقه استفاده از این ساب روتین را در تحلیل XFEM آموزش دهید. با تشکر
 • با تشکر یک سوال داشتم اگر بخواهیم ماده داکتایل (چکش خوار) در XFEM مدل کنیم چی کار باید کرد یعنی معیار شکست ماکزیمم تنش یا کرنش نباشد. همچین امکانی هست؟
   • تو قسمت help نوشته XFEM برای brittle and ductile هست خب این تفاوت چه جوری باید مدل کنیم یعنی در XFEM فرق شکست نرم و ترد کجا تعیین میشود؟
    • در قسمت تعریف مواد شما برای شکست نرم می توانید در قسمت Mechanical از گزینه Damage for ductile metals مورد مناسب را انتخاب کنید. همچنین برای شکست ترد هم از گزینه Brittle Cracking استفاده کنید.
    • در پارامترهای شکستی که تعریف می کنید. تا جایی که من می دانم برای استفاده از xfem فقط از مدلهای traction seperation می توان استفاده کرد. اگر پارامترهای دیگری دارید از روش های دیگر استفاده کنید.
    • Two distinct types of damage modeling within an XFEM framework • Cohesive segments approach • Linear elastic fracture mechanics (LEFM) approach • Cohesive segment approach • Uses traction-separation laws • Follows the general framework for surface based cohesive behavior • Damage properties are specified as part of the bulk material definition • LEFM-based approach • Uses the virtual crack closure technique (VCCT) • VCCT for XFEM uses the same principles as in VCCT for interfacial debonding • Damage properties are specified via an interaction property assigned to the XFEM crack
    • انتخاب اینا برای XFEM ممکن نیست و حتما باید از traction separation -law خواص ماده تعریف کرد که بر پایه cohesive element باشد حالا با توجه به اینکه در help آباکوس نوشته از XFEM میشود برای مواد نرم و ترد استفاده کرد باید چیکار کرد؟ با تشکر
 • سلام من می خوام یه در حالت دوبعدی یه کامپوزیت به یک ورقه آلومنیومی بچسبونم که بتونم پارامترهای رو بررسی کنیم وقتی section از نوع shell composite برای کامپوزیتم می زنم که اصلا در قسمت assing section اون sectioni که تعریف کردم اصلا نمی اد ! اما اگر solid composite تعریف کنم در قسمت assing section خیلی راحت می تونم Sectionam رو assing کنم! حالا مشکل اینجاس که وقتی کامپوزیتم رو به قطعه الومنیومی tie می کنم و run می گیرم abort میشه ! واقعا نمی دونم چرا؟!(section اون قطعه الومنیومیم همsolid homoginous) ارورش هم اینه The executable C:\SIMULIA\Abaqus\6.9-EF1\exec\pre.exe aborted with system error code 5. Please check the .dat, .msg, and .sta files for error messages if the files exist. If there are no error messages and you cannot resolve the problem, please run the command "abaqus job=support information=support" to report and save your system information. Use the same command to run Abaqus that you used when the problem occurred. Please contact your local Abaqus support office and send them the input file, the file support.log which you just created, the executable name, and the error code.
  • حتماً روند مدلسازیتان اشتباه است و گرنه فرقی بین المان شل و سالید نباید باشد. در ارور هم همانطور که می بینید توضیح خاصی داده نشده است که بتوان بدون بررسی مدل در مورد آن اظهار نظر کرد.
 • سلام یک سوال از خدمتتان داشتم. در صورتی که بخواهیم گره های یک ضلع از یک مدل ساده را طوری به هم مقید کنیم که جابجایی هاشان در جهت y آزاد بوده اما در جهت x با هم حرکت کننند با چه روشی در آباکوس میسر است؟ توضیح بیشتر: یک ماده کامپوزیت داریم که در قسمت آن لبه ای که می خواهیم مقید کنیم از هر دو جنس وجود دارد. بدون استفاده از صفحه ی rigid چطور میشه کاری کرد که این نقاط به واسطه نیروهای وارده با همدیگر جابجا شده و در یک راستا بمانند. فرورفتگی و بیرون زدگی وجود نداشته باشد. مثل حالتی که صفحه ی صلب بدان چسبانده ایم. دلیل اصلی که از صفحه ی صلب استفاده نمیکنم آن است که جابجایی در جهت آزاد U2 را میگیرد. باتشکر
 • سلام و ممنون بابت توضیحات خوبتون من میخوام همین گسترش ترک در صفحه دو بعدی رو در شرایط بارگزاری دینامیکی و تحت خستگی بررسی کنم. میشه لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  • فکر می کنم روش تحلیل برای بارگذاری دینامیکی مشابه همین روشی باشد که در سایت ذکر کرده ام. ولی برای بارگذاری خستگی باید از تحلیل direct cyclic استفاده کنید و پارامترهای خستگی را در فایل ورودی به صورت دستی وارد کنید.
 • Hi Babak. Sorry I speak Arabic and French, I will try to communicate with you in English. I want to Ask you If Abaqus can be calculated (SIF) stress Intensity Factor KI, KII, KIII by using the XFEM method. سلام
  • I know a little Arabic, but I'm not able to answer Arabic. So, English is the best choice. Calculating Stress Intensity Factor using XFEM is possible, but I strongly suggest traditional methods for calculating SIF. Because XFEM is very slow in this matter and also you should deactivate crack growth to be able to calculate such factors.
 • سلام، من پست‌های شما رو در مورد xfem و خزش را دیدم، ممیخواستم بدونم آیا میدونین که چطور می‌شه این ۲ تا رو باهم ترکیب کرد؟ ممنون میشم اگه بتونین راهنماییم کنید.
 • سلام خسته نباشید من گام به گام مراحل بالا رو تکرار می کنم ولی ترک رشد نمیکنه البته اباکوسم ورژن 6.13 هست ایا در قسمت intraction به جز تعریف ترک تنظیم خاصی انجام دهم؟ البته وقتی مثال شما رو دانلود میکنم ترک کاملا رشد کرده نه مثل انیمیشن شما philsm و psilsm و status هم فعال کردم.
 • امکان مدل کردن چندین ترک در XFEM وجود دارد هم اینکه خود نرم افزار چندین ترک را تولید کند و رشد دهد و هم اینکه بتوان چندین ترک اولیه به آن داد من یک با دو ترک به آن دادم هنگام Submit می گفت که نمی تواند نوک ترک را پیدا کند . ممنون از کمک شما
  • اگر مساله تان را از اول گفته بودید بهتر بود! در موردی که گفته اید اساساً بهتر است از مدلهای damage که در متریال هست و برای بتن نیز مدلهای مخصوصی دارد استفاده کنید و گزینه status را نیز در field output فعال کنید تا المانهایی که به حد شکست می رسند با رنگ قرمز در خروجی مشخص شوند. نیازی به استفاده از xfem نیست.
  • اولا philsm و psilsm در خروجیهای مدل باید فعال باشد. در ضمن اگر crack location در تعریف ترک را غیرفعال کنید خود نرم افزار آغاز ایجاد ترک را مدل خواهد کرد که البته خیلی توصیه به این کار نمی کنم.
 • سلام میشه راهنمایی کنید این خطا چطوری رفع میشه؟ Too many attempts made for this increment Abaqus/Standard Analysis exited with an error - Please see the message file for possible error messages if the file exists.
   • میخواستم بدونم برای مدل کردن ورق frp باید از shell مدل s4rساخت یا نه ؟ مشخصاتی که در مورد frp باید در مشخصات مصالح وارد کرد چیه ؟ چسب رو چه طوری مدل کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
    • ورق frp معمولا بصورت shell مدل می شود. بسته به اینکه چه مشخصاتی از متریال دارید می توانید از isotropic و یا engineering constant استفاده کنید. اگر هدف اصلی کار بررسی خود چسب نباشد بهتر است از مدل کردن چسب صرف نظر کنید، در غیراینصورت از cohesive contact می توانید استفاده کنید.
     • از lamina زمانی استفاده می شود که شما مشخصات مکانیکی هر لایه را جداگانه دارید و مشخصات مکانیکی مجموعه کامپوزیت را ندارید. اما اگر ویژگیهای مکانیکی کل کامپوزیت را داشته باشید نیازی به استفاده از lamina نیست.
     • هم می توانید یک پارت برای چسب تعریف کنید و به آن خواص traction-seperation نسبت دهید و هم می توانید بدون تعریف پارت از کانتکت cohesive استفاده کنید.
    • با عرض تبريك دو باره يه سوال ديگه داشتم من ميخواهم الياف رو روي ستون چهار گوش مدل كنم بهتر براي هر وجه جدا اين كار رو بكنم (دقيقا مساحت يك وجه رو با يك shell بپوشونم ) يا اينكه با توجه به عرض نوار ها به صورت دورپيج(به صورت باكس تو خالي با در نظر گرفتن فصل مشترك ) اصلا فرقي ميكنه؟ از اينكه بنده رو راهنمايي ميكنيد خيلي ممنونم
 • با سلام من یک تیر بتنی رو که با چسباندن ورق FRP روی سطوح جانبی تقویت شده مدل کردم می خوام اثر جدا شدگی ورق از سطح تیر (debonding) را بررسی کنم . ولی برای تعریف چسبندگی و خصوصیات چسب مصرفی برای تماس بین تیر و FRP نمیدونم چه باید بکنم لطفا کمک کنید
  • برای اعمال debonding باید از محیط keyword استفاده کنید که نسبتا تنظیمات پیچیده ای دارد. اگر تمایل داشتید تماس بگیرید تا در یک جلسه حضوری ریزه کاریهای تعریف debonding را بررسی کنیم.
 • سلام. آقا دستت درد نکنه. فقط من ی مشکل کوچیک دارم . ترک دقیقا مثل خروجی که گذاشتین رشد میکنه ولی المان هاا از هم جدا نمیشن و تو انیمیشن کش میان. چیکار کنم تا المان ها تو ترک از هم جدا بشن مثل انیمیشن شما؟
 • با سلام و تشکر از شما میخوام تو یک مکعب ترکی به شکل نیم بیضی اعمال کنم می خواستم بدونم واسه مکعب و ترک از چه المانی (solid,shell,wire,point) باید استفاده کنم؟
   • بله ولی در این کتاب تنها نمودارهای مربوط به انرژی و تغییر مکانها آورده شده است زیرا برای ورق فولادی کار شده است ولی در بتن انفجار سبب ترک و خرابی میشود که در این کتاب مثالی آورده نشده است. لطفا چند کتاب حتی انگلیسی که درباره ترک و خرابی در بتن را مدل کرده است را معرفی کنید
 • سلام برای گسترش ترک دو راه وجود داره یکی که اینجا حل کردین یکی هم انتگرال J میشه روش حل با استفاده از اون روش رو هم بگین؟ اخه وقتی من با اون روش میرم خطای زیر رو میده: The elastic properties have not been extracted successfully for the contour integral calculation of k factors. Check if the meshes near crack tip and contour integral specification have problems ممنون از راهنماییتون
 • با سلام، نحوه پارتیشن بندی مدل سه بعدی چگونه است؟ طوری که قطعه به صورت سر تا سری جدا شود. ممنون از سایت مفیدتان.
 • سلام ممنون از وبلاگ خوبتون. ببخشید من یه سوال داشتم اگه قرار باشه خواص ماده را خودم تعریف کنم چی کار باید بکنم؟برای تحلیل ترک تو آباکس به جز XFEM که پیش فرضشه چه طوری میشه ترک را تحلیل کرد. میشه المان خاصی تعریف کر د؟برای این کارا شنیدم که تو python باید برنامه نوشت . ممکنه لطفا منو راهنمایی کنید. ممنون
  • نیازی به برنامه نویسی نیست. همانطور که اشاره کرده ام دو روش کلی برای تحلیل ترک وجود دارد که xfem یکی از آنهاست و روشهای traditional نیز با استفاده از تعریف تکینگی و یا تعریف المانهای cohesive وجود دارد.
 • با سلام، بنده میخواهم یک استوانه و کره FGM را با نرم افزار اباکوس تحلیل کنم ولی اصول صحیح طراحی این مواد را در این نرم افزار نمی دانم .(خواص مواد در راستای شعاعی متفاوت می باشد.) میخواستم اگر امکانش هست بنده را در این زمینه راهنمایی نمایید . با تشکر
 • بببخشید من دوتا سوال داشتم اول اینکه هرچی جابه جایی روزیاد میکنم ترک گسترش نداره دوم بای به دست اوردن k1 و انتگرال جی یه شماره نود و... میخواد میشه این قسمت رو یه خورده توضیح بدید ممنون
  • برای مشاهده گسترش ترک باید status و xfmstatus و philsm در field output را فعال کنید. متوجه قسمت دوم سوالتان نشدم. کجا شماره node می خواهد. این نکته را هم درنظر داشته باشید که روش xfem روش مناسبی برای محاسبه ضرایب شدت تنش و انتگرال جی نیست.
 • سلام با عرض شرمندگی از مزاحمت دوباره. اگر بخواهیم فاکتور شدت تنش(K) رو برای ترک داشته باشیم باید چکار کنیم و چطور این خروجی رو بدست بیاریم؟
 • سلام و تشکر از آموزش های مفید شما برای مدل سازی ترک نیاز هست که حتما در مش بندی از المان های مربعی (در مسائل دو بعدی) و المانهای مکعبی(در مسائل سه بعدی) استفاده کرد؟
   • سلام مهندس من می خوام رشد ترک رو در یک جسم سه بعدی مدل کنم تمام مراحل رو هم برای ترک سه بعدی( بر اساس منابع موجود) انجام دادم اما پس از 24ساعت زمان برای حل متاسفانه به جوابی نمیرسم. و همگرایی حل و رشد ترک ندارم. (البته زمانی که مثال شما را اجرا میکنم مشکلی ندارم.) مشکل کار از کجاست؟
    • با توضیحاتی که داده اید کمک خاصی نمی توانم بکنم. بهرحال مسائل ترک در همگرایی مشکلات خاص خود را دارند که نیاز به بررسی دقیق برای یافتن راه حل دارد.
 • آقا بابک سلام بنده میخواهم شکست گلوله ها ی فلزی در آسیای گلوله ای بر اثر ضربه ناشی از برخورد دائمی گلوله ها را تحلیل کنم آیا با آباکوس می توانم اینکار را انجام دهم و چطور؟ در غیر اینصورت آیا نرم افزار دیگه ای است که بتوانم اینکار را انجام دهم؟ لطفا راهنمای ام نمائید ساسگذارم و خدا نگهدارتون
  • فکر می کنم یکی از بهترین نرم افزارها برای این کار همین آباکوس باشد. اما بهر حال باید درنظر داشته باشید که این تحلیل علاوه بر پیچیده بودن احتمالاً بسیار زمان بر هم خواهد بود.
 • سلام بابک جان من یک سوال داشتم که قبلا هم در اینجا یک نفر اشاره کرده. ایا امکان مدل کردن ترک بر اثر خستگی در اباکوس وجود دارد؟ می خواستم اگر ممکن باشه با شما تلفنی صحبت کنم. ممنون میشم اگر پاسخ بدهید با تشکر
 • با سلام و تشکر از مثالی که قرار داده اید من دو سوال از خدمت شما داشتم 1- درقسمت تنظیمات Damage Evolution را از Suboptions مقادیر normal mode fra. ener. and shear mode first die. and shear mode second dir. عدد 42200 قرارد داده شده. سوال من این است که آیا این مقادیر فقط برای فولاد ساختمانی می باشد ؟ وبرای مواد مختلف مثل سنگ یا چوب متفاوت می باشد؟ اگر متفاوت می باشد چگونه این مقادیر محاسبه می شوند؟ 2- در صورتی که بخواهیم مثال فوق را برای حالت سه بعدی انجام دهیم آیا اطلاعات فوق کفایت می کند یا نیاز به اطلاعات دیگری هست؟ با تشکر
  • این اطلاعات عموماً برای حالت سه بعدی هستند و مقداری که اشاره کرده اید برای فولاد است و برای هر ماده ای متفاوت است. این مقادیر فکر نمی کنم محاسبه شوند بلکه از آزمایش بدست می آیند و دسترسی به آنها فوق العاده مشکل است. باید شانس بیاورید مقادیر مربوط به ماده مورد نظر شما در یک مقاله آورده شده باشد.
 • سلام بابک جان دقیقا همین روند شبیه سازی رشد ترک واسه یه ورق فولادی رو که در بالا گفتی برای یک ورق کامپوزیتی هم قابل اجراست؟ با تشکر فراوان
 • سلام، در روش xfem چگونه می توان برای نرم افزار تعریف کرد که آنالیز را پس از رسیدن عرض ترک به حد مشخصی قطع نماید؟ به عنوان مثال وقتی ترک ها تمام ظرفیت خود را با توجه به نتایج STATUSxfem از دست می دهند (مثلا 0.065 میلیمتر به عنوان Diplacement تعریف شود) شروع به باز شدن می کنند... حال اگر بخواهیم باز شدن ترک ها تا 0.1 میلی متر ادامه یابد و پس از رسید اولین محل به این عرض ترک آنالیز قطع شود چه باید کرد؟ با تشکر
 • ببخشید من یه مثال در زمینه نفوذ حل میکنم که این اروور را میده in keyword *CONFLICTS, file "Job-1.inp", line 16836: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI. in keyword *CONFLICTS, file "Job-1.inp", line 16895: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI. in keyword *CONFLICTS, file "Job-1.inp", line 16898: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI. in keyword *CONFLICTS, file "Job-1.inp", line 16836: The keyword is misplaced. It can be suboption for the following keyword(s)/level(s):
 • سلام آیا ترک روسازی آسفالتی رو هم می شود مدل کرد . چون همان ط.ر که می دانید عملکرد ترک ها متفاومت است بعضی ترک ها حرارتی هستند بعضی ترک خستگی و..
 • با سلام وسپاس از سایت بسیار خوبتان در مورد مدل سازی کریستال پلاستیسیته چند تا سوال داشتم. همان طور که می دانیم پلی کریستال ها از دانه هایی در کنار هم که از رشد رندمی ایجاد می شوند تشکیل می شود که دارای جهت گیری های مختلفی هستند چگونه می توان این جهت گیری ها را در اباکوس تعریف نمود؟ subroutine UMAT چیست؟ وچگونه اعمال می شود؟ چگونه می توان برنامه ای که با فرترن نوشته شده را به آباکوس معرفی نمود؟ آیا پیش نیاز هایی برای فراخوانی برنامه فرترن در آباکوس لازم است؟یعنی آیا لازم است کامپایلر ان نصب شود؟
  • اگر می خواهید از سابروتین ها استفاده کنید ابتدا باید فرترن و آباکوس را با هم لینک کنید که خودش داستان دارد. از توضیحاتتان به نظر می رسد که باید از material orientation استفاده شود.
 • سلام. تشکر از مطالب مفیدتون سوالی ازتون داشتم در مورد اتصال لب به لب با استفاده از چسب دارای یه ضخامت در حدود0.3 میلی متر. اولا این توده مکعب مستطیلی از چسب رو باید با المان های cohesive مدل کنم یا المان های سابید هم میشه مدل کرد؟ در قسمت های اتصال من از tie کردن استفاده می کنم. میخواستم بدونم که درسته این کار یا نه؟البته شکست لایه چسب رو بررسی نمیکنم
 • سلام من با این ارور مواجه می شم، تمام مراحل رو با فایلی که شما برای دانلود گذاشتید هم چک کردم، همه چیز یکسان بود، ولی خطا پیش می یاد. Too many attempts made for this increment Abaqus/Standard Analysis exited with an error - Please see the message file for possible error messages if the file exists.
 • با سلام این اخطار آخر کار میاد نمیدونم از چیه کمکم کنید The job input file "Job-1.inp" has been submitted for analysis. Error in job Job-1: 29226 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection. Error in job Job-1: SECTION DEFINITIONS ARE MISSING OR INCORRECT FOR THE ELEMENTS INDICATED ABOVE. FURTHER PROCESSING OF THE INPUT FILE IS NOT POSSIBLE UNTIL THIS INPUT ERROR IS FIXED. Job Job-1: Analysis Input File Processor aborted due to errors. Error in job Job-1: Analysis Input File Processor exited with an error. Job Job-1 aborted due to errors.
 • The job input file "Job-1.inp" has been submitted for analysis. Error in job Job-1: 29226 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection. Error in job Job-1: SECTION DEFINITIONS ARE MISSING OR INCORRECT FOR THE ELEMENTS INDICATED ABOVE. FURTHER PROCESSING OF THE INPUT FILE IS NOT POSSIBLE UNTIL THIS INPUT ERROR IS FIXED. Job Job-1: Analysis Input File Processor aborted due to errors. Error in job Job-1: Analysis Input File Processor exited with an error. Job Job-1 aborted due to errors.
 • با سلام من می خوام ترک خوردگی بتن را در لایه کامپوزیت (صفحه فولادی و پانل بتنی) مدل کنم. هدف در نظر گرفتن اثر افت بتن است. یعنی نمودار بار-جابجایی بعد از مقداری بار افت کند. از روش penalty برای تماس و روش Concrete damage plasticity هم استفاده کردم اما خوب جواب نگرفتم متاسفانه! لطف می کنید راهنمایی کنید.
  • برای بررسی جوابها راهی جز این نیست که حضوراً مساله را بررسی کنیم. با توضیحاتی که گفته اید مشکلی به چشم نمی خورد اما اینکه واقعاً آیا از همه پارامترها صحیح استفاده کرده اید یا نه نیاز به بررسی کامل دارد و کمی زمان بر است. شماره تماس را برایتان ایمیل می کنم.
 • ممنون از پاسختون باید جوش گوشه را تو مدل استفاده کنم و مقدار کرنش معادلش را حساب کنم ، پس اگر با fastener مدل شه خواص جوش اعمال شده و درسته؟