XFEM – Crack Propagation | گسترش ترک

مدل کردن ایجاد و گسترش ترک در نرم افزار Abaqus

طبق قولی که به دوستان داده بودم مطلبی در خصوص روش مدلسازی ترک در نرم افزار Abaqus آماده و ارائه کرده ام. هر چند ورود به چنین  مباحثی با توجه به مطالب قبلی ارائه شده در سایت بسیار زود است اما با توجه به درخواستهای مخاطبین و جذابیتی که برای بسیاری از دانشجویان دارد این مطلب را بسیار زودتر در این پست ارائه می کنم.

مدل کردن ترک در نرم افزارهای finite element به چندین روش صورت می پذیرد. به طور کلی می توان این روشها را به دو دسته روشهای سنتی و روش مدرن تقسیم بندی کرد.

روش سنتی خود شامل دو متد می باشد:

Surface-based cohesive behavior

Virtual crack closure technique

مدل کردن معیارهای آغاز و گسترش ترک در روشهای قدیمی نیازمند طراحی شبکه المانها با درنظر گرفتن احتمال رشد ترک می باشد. اگر مدل کردن گسترش و بازشدن ترک هم مد نظر باشد، کار به مراتب پیچیده تر و سخت تر خواهد بود. در این شیوه مسیر گسترش ترک از قبل باید پیش بینی شود و سطح المانها بر روی این مسیر قرار بگیرد. در این متد در محل نوک ترک singularity تعریف می شود که تعریف چنین ویژگی به خودی خود نیازمند استفاده از نوع خاصی از المانهاست.

در روش جدید که به نام XFEM یا Extended Finite Element Method شناخته می شود بسیاری از پیچیدگیها و محدودیتهای روشهای قدیمی با استفاده از غنی کردن المانها (Enriched Elements) برطرف شده است.

در این مثال به بررسی بازشدن و گسترش ترک در یک ورق فلزی با استفاده از روش XFEM خواهیم پرداخت. ورق به ابعاد 3*6 واحد است و در ابتدا ترکی به اندازه 1.5 واحد در میانه ورق وجود دارد. در دو انتهای ورق نیروهایی در جهت طولی و عرضی به ورق وارد می شود که باعث بازشدن و گسترش ترک در عرض قطعه خواهد شد.


Part/Sketch

ابتدا در ماژول Part یک قطعه دو بعدی به نام Plate ایجاد کرده و با استفاده از دستور Rectangle و تعیین ابعاد صحیح آن ورق را به اندازه 3*6  می سازیم. مجدداً در ادامه برای ایجاد ترک به ماژول Part بازخواهیم گشت.


Property

در ماژول Property ماده مورد نظر را تعریف می کنیم. مشخصات عمومی ماده را همانند مثالهای پیشین تعریف کنید.

E=200 GPa

ν=0.3

نکته حائز اهمیت در مدلهای ایجاد و گسترش ترک داشتن دانش و شناخت کافی از معیارها و عوامل موثر بر ایجاد و گسترش ترک است. در این مثال مجال پرداختن به این عوامل و معیارها وجود ندارد و هدف صرفاً آشنایی با نحوه مدلسازی ترک در نرم افزار Abqus است. یکی از معیارهای متداول برای ترک مقدار تنش ماکزیمم است. در این مثال از این معیار استفاده خواهیم کرد. مقدار 84MPa را برای آغاز ترک در نظر می گیریم. مطابق شکل تنظیمات Maxps Damage و Damage Evolution را برای Material تکمیل کنید.

تنظیمات Damage Evolution را از Suboptions انجام دهید.


Assembly

وارد ماژول Assembly شوید و یک نمونه از Plate را اسمبل کنید. محل قرارگیری ترک اولیه در قطعه نیز در همین ماژول Assembly انجام می شود. لذا لازم است تا مجدداً به ماژول Part برگشته و هندسه اولیه ترک را ایجاد کنیم.

Part جدیدی به نام Crack ایجاد کنید. خطی افقی به طول 1.5 واحد رسم کنید. اکنون داخل نمودار درختی در زیرمجموعه Part باید دو قطعه به نامهای Plate و Crack را مشاهده کنید.

به ماژول Assembly بازگشته و قطعه crack را به مجموعه اضافه کنید. دقت کنید که بیش از یک بار قطعات را اسمبل نکرده باشید. برای کنترل این امر در نمودار درختی و زیر مجموعه Assembly نباید بیش از دو instance داشته باشید.

 اگر قطعات را درست اسمبل کرده باشید باید شکل شما شبیه شکل زیر باشد.


Step

وارد ماژول Step شوید و یک گام تحلیلی Static General تعریف کرده و Nlgeom را on کنید.


Interaction

وارد ماژول Interaction شوید. تعریف ترک در این ماژول نرم افزار Abaqus صورت می پذیرد. از منوی اصلی نرم افزار مسیر زیر را اجرا کنید.

Special / Crack / Create

یک ترک با نام دلخواه ایجاد کنید. در پنجره create crack گزینه XFEM را انتخاب نمائید. در خصوص مفهوم و روشهای XFEM در مطلبی دیگر بیشتر بحث خواهیم کرد. XFEM در مقایسه با سایر مفاهیم مورد استفاده در روش اجزای محدود روش جدیدی محسوب می شود که از ورژن 6.9 در نرم افزار Abaqus برای اولین بار کدنویسی شده است. این مفهوم به المانها ویژگیهای جدیدی از جمله قابلیت تقسیم و تکه شدن اضافه کرده و در اصطلاح المانها را غنی (Enrich) می کند.

در پنجره edit crack کل ورق را به عنوان Region و خط ترک را در مقابل crack location به نرم افزار معرفی کنید. می توانید برای لبه های ترک ویژگیهای تماسی نیز تعریف کنید که در این مثال نیازی به این کار نیست. محدوده غنی شده و ترک اولیه با علامتهای ضربدر سبزرنگ در مدل مشخص خواهد شد.


Load

وارد ماژول Load شوید. در این مثال بر خلاف مثالهای پیشین بجای اعمال نیرو بر روی قطعه اعمال جابجایی خواهیم کرد. قبل از اعمال جابجائیها به منظور راحت تر و قابل فهم تر شدن مدل برای نواحی مهم قطعه set تعریف خواهیم کرد. از منوی اصلی مسیر زیر را اجرا کنید.

Tools / Set / Create

نام set را upper گذاشته و type را Geometry انتخاب کنید. لبه بالائی قطعه را انتخاب کنید. به روش مشابه بک set به نام lower نیز برای لبه پائینی قطعه تعریف کنید.

Create boundary condition را اجرا کنید. Displacement/Rotation را انتخاب کنید و با استفاده از کلید sets… که در prompt area قرار دارد upper را که قبلاً تعریف کرده بودید انتخاب کنید.

مطابق شکل زیر برای جابجائیهای طولی و عرضی مقادیر 0.00135- و 0.00081+ را وارد کنید. به طور مشابه برای lower مقادیر 0.00135+ و 0.00081- را وارد کنید.


Mesh

Plate را در ماژول Mesh با سایز 0.1 شبکه بندی کنید. در Assign Element Type کنترل کنید که نوع المانهای ورق از خانواده Plane strain باشد. قطعه crack نیازی به المان بندی ندارد.


Job

در ماژول Job مدل را تعریف و submit کنید.


Visualization

برای مشاهده نتایج results را اجرا کنید و وارد ماژول Visualization شوید. به منظور مشاهده بهتر نتایج و دیدن نحوه گسترش ترک ضریب نمایش را در common options زیاد کنید. انیمیشن زیر روند گسترش ترک در عرض قطعه و مقدار تنش Mises را نشان می دهد.

تعداد فریم های مد نظر جهت مشاهده در فایل خروجی را در ماژول step در تنظیمات Field Output می توانید تنظیم کنید.

می توانید فایلهای cae و inp این مثال را از اینجا دانلود کنید.

363 دیدگاه

 • Ali / آذر ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۲۵ ب.ظ

  سلام مهندس جان،
  برای مدلسازی تست کشش نمونه ای که حاوی pre-crack است و در آزمایشگاه حدود 1 دقیقه طول میکشد تا نمونه دچار شکست کامل شود،
  1- باید از Abaqus Standard استفاده کرد یا اینکه Abaqus Explicit درست است؟
  2- اگر Abaqus Explicit بهتر باشد، از مدلسازی ترک به روش جدید و یا قدیمی( XFEM و غنی کردن مش) کدام یک در حلگر Explicit امکانپذیر است؟

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۰۵ ب.ظ

   برای مشاهده گسترش ترک استفاده از xfem توصیه می شود که فقط در abaqus standard در دسترس است.

   پاسخ دادن
 • ایمان ن..... / آبان ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱:۱۶ ق.ظ

  سلام جناب مهندس، ببخشید که مزاحمتون شدم، من ضربه ی شارپی رو با آباکوس مدلسازی کردم(با استفاده از مدل گرسون GTN) … در آخر کار میخام انرژی حاصل از ضربه رو پیدا کنم که هر کدوم از انرژیها رو میگردم نمیدونم کدوم یکیه؟؟؟ از یکی از استادا کمک گرفتم گفتن باید Damage Energy رو در نظر بگیرم که چون من مدل آسیبمو از GTN استفاده کردم اونو نمیتونم بکار ببرم، یه جای دیگه هم خوندم که نوشته بود باید جابجایی نوک ترک رو استفاده کنم، که همون CTODیه، اما کامل اونو متوجه نشدم….
  اگه شما کمکم کنید ممنونتون میشم…………با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۰۱ ب.ظ

   شکست قطعه را چطور مدل کرده اید و در خروجیها چه انرژی هایی را ثبت کرده اید؟

   پاسخ دادن
   • ایمان ن..... / آذر ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۷:۰۴ ب.ظ

    سلام جناب مهندس، ببخشید که مزاحمتون شدم، من ضربه ی شارپی رو با آباکوس مدلسازی کردم(با استفاده از مدل گرسون GTN) … در آخر کار میخام انرژی حاصل از ضربه رو پیدا کنم که هر کدوم از انرژیها رو میگردم نمیدونم کدوم یکیه؟؟؟ از یکی از استادا کمک گرفتم گفتن باید Damage Energy رو در نظر بگیرم که چون من مدل آسیبمو از GTN استفاده کردم اونو نمیتونم بکار ببرم، یه جای دیگه هم خوندم که نوشته بود باید جابجایی نوک ترک رو استفاده کنم، که همون CTODیه، اما کامل اونو متوجه نشدم….
    اگه شما کمکم کنید ممنونتون میشم…………با تشکر
    پاسخ دادن

    Babak / آذر ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۰۱ ب.ظ
    شکست قطعه را چطور مدل کرده اید و در خروجیها چه انرژی هایی را ثبت کرده اید؟

    جناب مهندس،مدلی که من از اون استفاده کردم(GTN) قادر است محل بروز و گسترش ترک رو نمایش بده و انرژیهای خروجی که در نظر گرفتم به صورت زیر هستند:
    strain energy
    ,total of energy output set
    , viscous dissipation ALLVD
    , Artifical strain energy
    creep dissipation energy
    damage dissipation energy
    External work
    Frictional dissipation
    Internal energy
    Kinetic energy
    Plastic disspation

    پاسخ دادن
 • مهدی / آبان ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۱۲ ق.ظ

  سلام بابک جان
  در مورد رشد ترک دوبعدی در چرخ و ریل میتونی راهنماییم کی؟چون در حضور سیال عامل هم هست برای بارگذلری فشاری روی ترک چگونه عمل کنم؟

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۲۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۵۱ ق.ظ

   متوجه منظورتان نشدم.

   پاسخ دادن
 • مصطفی / آبان ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۲۰ ق.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان ، بنده در مورد یک مسئله ای مشکلات فراوانی دارم و نیاز فوری به کمک شما دارم لطفا یه شماره تماس بمن بدهید تا از نظرات کامل شما استفاده کنم حتی نیاز دیدار حضوری با شما دارم متشکرم

  پاسخ دادن
 • رضا / آبان ۱۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۰۳ ق.ظ

  سلام آقای رواجی، از شما بخاطر سایت و کتاب خوبتون تشکر می کنم.
  شما در کتاب خودتون تعداد سه مثال مدل سازی و تحلیل ترک به روش XFEM تشریح نموده اید و در هیچ کدام ترک را مش بندی نکرده اید می خواستم ببینم در روش XFEM همیشه اینطور است؟ مثلاً من یک ترک بیضوی با اندازه قطرهای 14*9 را به روش XFEM در یک مدل سه بعدی جانمایی کردم؛ آیا نباید این ترک را دانه بندی و مش بندی کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدهید.

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۱۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۳۷ ب.ظ

   در روش xfem ترک مش بندی نمی شود.

   پاسخ دادن
 • مهدی / مهر ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۴۱ ب.ظ

  سلام جناب آقای مهندس
  بابت کتاب بسیار خوبی که تالیف کرده اید متشکرم
  در فصل 5 و مخصوصا 6 کتاب از فولادی با مشخصاتی که ذکر شده استفاده کرده اید. اگر امکان دارد مشخصات کامل این فولاد را بدهید.
  یا جدولی که دارای چقرمگی شکست مواد و مشخصات کامل آنها باشد. عدد 42200 ژول در کتاب فرضی است و اگر نه نحوه محاسبه آن چگونه است.
  با تشکر فراوان از کمک شما

  پاسخ دادن
  • Babak / مهر ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۷:۵۵ ق.ظ

   برای اطمینان از صحت مقادیر، این مقدار از مثالهای موجود در مستندات نزم افزار استخراج شده است. نحوه محاسبه آن هم سطح زیر نمودار تنش کرنش پس از تنش استحکام است.

   پاسخ دادن
 • ایمان / مهر ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۳۳ ق.ظ

  سلام مهندس.
  من میخوام در حالت shell سه بعدی صفحات که با هم فاصله دارند (و در بعضی نقاط صفحات نقاط مشترک دارند)رو به هم بچسبونم. هدفم بررسی خود چسب نیست بلکه میخوام بررسی کنم که قطعه از چسب جدا میشه یا نه. برای این مورد آیا میشه از cohesive contact استفاده کرد و یا چون قطعات از هم فاصله دارند باید حتما از cohesive element استفاده کنم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید و اگر فایل آموزشی هم موجود هست پیشنهاد کنید

  پاسخ دادن
  • Babak / مهر ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۷:۴۸ ب.ظ

   از هر دو حالت می توانید استفاده کنید. در مورد debonding هم یک فصل و مثال آموزشی در کتاب وجود دارد.

   پاسخ دادن
 • Ali / شهریور ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۷:۵۴ ب.ظ

  سلام جناب مهندس

  در تحلیل دینامیکی با استفاده از روش XFEM برخی از گزینه های موجود در خروجی مثل xfemstatus و PHILSM و PSILSM در خروجیهای FIELD OUTPUT ظاهر نمیشود!!
  سوال اول: آیا این یعنی روش XFEM صرفا برای بارگذاری استاتیکی بکار میرود؟
  سوال دوم: آیا روش XFEM را فقط باید از حلگر implicit انجام داد یا با حلگر explicit نیز میتوان این کار را کرد؟

  پاسخ دادن
  • Babak / شهریور ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۰۴ ب.ظ

   تا جایی که خاطرم هست روش xfem فقط در مدلسازی استاندارد قابل انجام است.

   پاسخ دادن
 • مهدی / شهریور ۱۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۳۱ ب.ظ

  سلام جناب مهندس
  خسته نباشید
  برای مدلسازی ترک و مش بندی آن در آباکوس چه المانهایی وجود دارد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / شهریور ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۲۵ ق.ظ

   در این خصوص توضیحات کاملی در کتاب آورده شده است.

   پاسخ دادن
 • Ali / مرداد ۱۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۵۳ ق.ظ

  سلام.
  خطای element distortion برای تعدادی از المان وقتی اتفاق می افتند، چکار باید کرد تا آباکوس این المان رو نشون بده که دقیقا کجای مدل هستند؟ و اینکه چطور باید این مشکل رو برطرف کرد؟
  مرسی

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۲۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۵۶ ب.ظ

   معمولاً این المانها داخل یک set ذخیره می شوند و در ماژول visualization می توانید آنها را از نمودار درختی سمت چپ صفحه انتخاب کنید.

   پاسخ دادن
 • محمد / مرداد ۱۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۴۹ ق.ظ

  quarter-point element یا المان های یک چهارم،برای یک ورق که از دو طرف بالا و پایین تحت کشش می باشد و در وسط ورق ترک ایجاد می شود، singular finite element سوال بعدیم اینه واسه همچین ورقی از shell باید استفاده کنیم یا solid؟ با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۱۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۲۸ ق.ظ

   انجام تحلیل گسترش ترک به شیوه کلاسیک شدنی هست ولی دشواریهای زیادی دارد ضمن اینکه مسیر گسترش ترک به شیوه کلاسیک دلخواه نیست و از مسیر بین مرز المانها می گذرد. در مورد مقایسه شیوه های مختلف مدلسازی ترک در کتاب توضیحات بیشتری آورده شده است.
   از هر دو مدل shell و solid می توان برای تحلیل استفاده کرد.

   پاسخ دادن
 • احمد / مرداد ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۵:۵۳ ب.ظ

  سلام اگر بخواهیم سه بعدی مدل کنیم چطوری میشه میخوام اطراف ترک چتدتا حفره بزارم چی کار کنم
  من بیشتر با انسیس کار کردم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۱۱ ب.ظ

   در مورد ترک سه بعدی در کتاب توضیحات کاملی آورده شده است، تفاوت با دو بعدی در این است که بجای خط بعنوان ترک باید از صفحه استفاده شود.

   پاسخ دادن
 • َعلی / مرداد ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۱۴ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  من مدلم رو در اباکوس 6.14 ساختم. فایل cae روی چطوری ذخیره کنم تا بتونم در کامپیوتری با اباکوس ورژن 6.11 آن فایل را باز کنم؟

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۱۷ ب.ظ

   برای این کار باید از فایل inp استفاده کنید. ورژنهای پائینتر نمی توانند فایل ورژن بالاتر را باز کنند.

   پاسخ دادن
 • محمد / مرداد ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۵۹ ق.ظ

  با سلام، مدل سازی گسترش ترک در آباکوس که به روش XFEM انجام دادید رو به روش quarter-point element هم میشه انجام بدین؟ با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۱۶ ب.ظ

   منظورتان از روش quarter-point element چیست؟

   پاسخ دادن
 • محمدرضا / تیر ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۲۴ ق.ظ

  سلام

  من تحلیل کمانش برای یک صفحه Solid تحت بار درون صفحه با Abaqus رو بدون مشکل انجام میدم ولی وقتی یه صفحه رو به عنوان ترک XFEM توی صفحه فلزی که بصورت Solid در نظر گرفتم، قرار میدم و تعریف میکنم نرم افزار خطای زیر را میده:

  The executable standard.exe aborted with system error code 1073741819. Please check the .dat, .msg, and .sta files for error messages if the files exist. If there are no error messages and you cannot resolve the problem, please run the command “abaqus job=support information=support” to report and save your system information. Use the same command to run Abaqus that you used when the problem occurred. Please contact your local Abaqus support office and send them the input file, the file support.log which you just created, the executable name, and the error code.
  تو اینترنت هم گشتم معمولا 2 راهکار زیر را گفته بودند که جواب نداد:

  1)
  If your processor is i7 you may fix this error by this: rename the mkl_avx2.dll in (C:\SIMULIA\Abaqus\6.13-x\code\bin) to mkl_avx2.dll.11.0.0.1

  2)
  You may manage to solve the problem by involving more cpu percantage. it is in the job module

  ممنون میشم که اگه شما قبلا به این مشکل برخوردید، راه برطرف کردن این خطا رو بهم بگید. اگه هم نیاز به توضیح بیشتر هست بفرمایید تا خدمتتون اطلاعات بیشتری بدم. همچنین فایل INP هم می تونم براتون بفرستم.
  متشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۷:۳۶ ب.ظ

   مدلتان را روی سیستم دیگری هم امتحان کنید.

   پاسخ دادن
   • محمدرضا / تیر ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۳:۵۵ ب.ظ

    روی سیستم یکی از بچه ها باز ارور میده؛ روی سه نفر دیگه جواب میده که 2تاشون6.11 دارن و روی یه سیستم دیگه 6.14.1 است. من همون فایل نصبی این 6.14.1 را روی لب تابم نصب کردم باز ارور میده! به نظر شما چیکار کنم؟

    پاسخ دادن
    • Babak / تیر ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۰۸ ب.ظ

     احتمالاً با یکی از برنامه های نصب شده بر روی سیستمتان مشکل دارد.

 • الینا / تیر ۲۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۳:۵۸ ب.ظ

  با سلام خدمت آقای رواجی
  با عرض خسته نباشید. در مورد شکست مواد هایپرالاستیک در کتابتان توضیح دادید.
  شکست مواد هایپرالاستیک با کدام یک دمیج ها امکان پذیر است؟

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۷:۳۳ ب.ظ

   تجربه ای در این زمینه ندارم.

   پاسخ دادن
 • حسین / تیر ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱:۴۹ ق.ظ

  سلام.در مدل کردن ترک از قسمت پارتیشن ترک را ایجاد میکنم ولی ولی موقع انتخاب ترک اونو قبول نمیکنه.
  ترک را چه طور روی قطعه بیارم؟

  پاسخ دادن
 • Ali / تیر ۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۵۷ ب.ظ

  با سلام و سپاس

  در تحلیل سه بعدی ضربه یک ماده ترد مثل سرامیک، برای مدلسازی ایجاد و گسترش و نهایتا شکست ماده بطوری که ماده دو پاره بشود، باید از چه نوع المانی و روش المان بندی استفاده کرد تا بتوان گسترش شکست رو مشاهده کرد؟

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۱۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۰۶ ب.ظ

   معیارهای آسیب و شکست در مواد خیلی گسترده هستند و برای هر ماده ای باید به مقالات و منابع مربوطه مراجعه کنید و ببینید که کدام معیار شکست برای ماده مورد نظرتان مناسبتر است.

   پاسخ دادن
 • baran / تیر ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۰۳ ق.ظ

  با سلام
  شما اطلاعاتی در مورد شکست مواد هایپرفوم دارید؟
  شکست این مواد با کدام یک از damage ها انجام می شود؟

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۱۲ ق.ظ

   تجربه ای در این زمینه ندارم.

   پاسخ دادن
 • جلال / خرداد ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۴۷ ب.ظ

  سلام
  فایل inp مثال 1.4.9 آبکوس در help نرم افزار را احتیاج دارم. چگونه می توانم آن را داشته باشم
  با تشکر

  پاسخ دادن
 • baran / خرداد ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۵۱ ب.ظ

  there is only element with excessive rotations
  the ratio of deformation speed to wave speed exceed 1 in at least one element . this usually indicates an error with the model definition. additional diagnostic information may be found in the massage.
  با سلام
  میخاستم بدونم ارور بالا چی میگه ؟
  و اینکه استفاده از mass scale در ماژول step برای کاهش زمان حل مسئله مشکل در حل ایجاد نمی کند؟
  من برنامه ای که ران میگیرم با mass scale جواب میده ولی بدونم mass scale تا یک جایی جلو میره ولی وسط راه abort میشه، میخاستم بدونم علت چیست؟

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۲۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۲۰ ب.ظ

   در مورد mass scale توضیحات کاملی درون کتاب داده ام. مقدار جابجایی در مدلتان در برخی نقاط خیلی زیاد است که منجر به این خطا شده است.

   پاسخ دادن
   • baran / خرداد ۲۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۱۱ ب.ظ

    ممنون از راهنمایی تون.
    شاید سوال پیش پا افتاده ای باشد ولی میپرسم . اگر برای تحلیل یک چهارم هندسه را مدل کنیم ، مقادیر تنش و نیرو خروجی از آباکوس، سهم یک چهارم هندسه است یا کل هندسه یا تفاوتی نمی کند هر دو یکسان است.

    پاسخ دادن
    • Babak / خرداد ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۱۵ ق.ظ

     یک چهارم

   • baran / خرداد ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۴۳ ق.ظ

    مقدار جابجایی را هم کم می کنم ولی باز هم این خطا را می دهد .
    ممنون میشم راهنماییم کنید تا از شره این خطا خلاصی پیدا کنم.

    پاسخ دادن
    • Babak / خرداد ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۲۱ ق.ظ

     به نظرم واحدهایی که برای مدل استفاده کرده اید را دوباره چک کنید.

 • ارسلان / خرداد ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۰۱ ب.ظ

  با سلام
  خصوصیات خستگی آلومینیومی چطوری باید پیدا کنم؟
  اگه بتونیین کمکم کنین ممنون میشم

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۱۱ ب.ظ

   ​عبارت MMPDS را در اینترنت جستجو کنید. کتابی تحت این عنوان هست که می توانید فایل آنرا دانلود کنید و خواص خستگی بسیاری از مواد در آن آورده شده است.

   پاسخ دادن
 • baran / اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۰۷ ب.ظ

  با سلام خدمت آقای رواجی
  برای سوراخ شدگی یا همان شکست برای پارچه از کدام معیار شکست (DAMAG) باید استفاده کنم؟
  مدل من شامل یک استوانه ای است که به تدریج وارد پارچه ای که نگه داشته شده می شود و در نهایت سوراخ می شود.
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۱۵ ق.ظ

   برای پارچه اطلاع ندارم. در مقالات معیار خاصی ذکر نشده است؟

   پاسخ دادن
   • baran / خرداد ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۵:۳۵ ب.ظ

    سلام
    ممنون از را هنمایی هاتون. من مقالاتی که در این زمینه کار شده بود را مطالعه کردم؛ به شکست رسیدند ولی از معیار شکستشون بحثی نکردند. من میتونم دو تا از این مقالات را برای شما ارسال کنم تا شما نگاهی به آن کنید؟

    پاسخ دادن
    • Babak / خرداد ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۱۹ ب.ظ

     ​​بفرستید. ضرر ندارد!

 • پری / اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۴۹ ق.ظ

  سلام
  ممنون از راهنماییتون
  من مراحل در قسمت Beam را انجام دادم اما با Orient مشکل دارم.و اینکه لبه های پروفیل رو سطح داخلی گنبد نمیخوابه.

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۱۵ ق.ظ

   متوجه سوالتان نشدم. به طور مشخص سوالتان را بپرسید.

   پاسخ دادن
 • Ali / اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۲۸ ب.ظ

  سلام آقای مهندس،

  تحلیل ضربه با سرعت حدود 5 تا 7 متر بر ثانیه برای یک ماده شکننده مثل سرامیک در حال مدل کردن هستم.
  با توجه به این که میخوام ایجاد و گسترش و نهایتا شکست که منجر به دو قطعه شدن ماده را در پایان تحلیل ببینم، به نظر شما از کدام یک از قسمت های damage استفاده کنم؟ (داده مربوط به میزان انرژی جذب شده توسط ماده برای شکست را دارم)
  Mechanical—> Damage for Traction Separation Laws—-> Maxps Damage
  یا اینکه چون ماده ترد هست از قسمت زیر استفاده کنم.
  Mechanical—-> Brittle Cracking.
  یا اینکه دیگر آپشن های damage رو توصیه میکنید؟

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۴۸ ب.ظ

   قاعدتاً brittle cracking مخصوص این کار است ولی شاید کار با Maxps خیلی ساده تر باشد و پارامترهایی خیلی کمتری هم می خواهد.

   پاسخ دادن
 • پری / اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۰۲ ق.ظ

  سلام
  من میخوام یه گنبد کامپوزیتی رو با پروفیل هایی تقویت کنم.
  پروفیل ها رو در قسمت PROPERTY ، assign section را Beam انتخاب میکنم.وقتی job میگیرم، در data chek ارور میده ک برای یه سری از المان ها PROPERTY تعریف نشده.چه جوری این ارور رفع کنم؟

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۵:۵۰ ب.ظ

   حتماً متریال را به قطعات نسبت نداده اید و یا این کار را اشتباه انجام داده اید. مطلبی در خصوص المانهای beam در سایت هست که می توانید برای راهنمایی بیشتر آنرا نیز مطالعه کنید.

   پاسخ دادن
 • iseven / اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۰۹ ق.ظ

  با سلام
  لطفا در رابطه با شیوه ی مدلسازی خرابی پیشرونده در سازه فولادی و نحوه ی تحلیل این نوع خرابی با در نظر گرفتن پدیده ی حذف عضو در آباکوس توضیح بفرمایید.
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۵۷ ب.ظ

   نمی دانم آیا درست متوجه منظورتان شده ام یا نه. در مورد حذف المانها از مدل در کتاب یک فصل اختصاصی وجود دارد. می توانید آنرا مطالعه بفرمائید.

   پاسخ دادن
 • مهدی / اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۰۸ ب.ظ

  با تشکر از دوست عزیزی که این مطلب رو برای دوستان به اشتراک گذاشتید
  اما باید بگم که این مطلب یه سری نواقص داره که برای دوستانی که به خوبی به آباکوس تسلط ندارند ایجاد مشکل میکنه

  به عنوان مثال قسمت های مربوط به Create section و assign section اصلا آورده نشده که همین مسئله باعث میشه خواص موادی که تعیین شده به مدل اختصاص داده نشه
  و یا اینکه نکات مربوط تنظیمات incrementation که باعث همگرایی مسئله میشه اصلا وجود نداره
  و بازهم تنظیمات دیگه هست که توضیحاتش وجود نداره و باعث سردرگمی دوستان میشه

  ممنون میشم در اسرع وقت جهت اصلاح این مطالب اقدام کنید
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۰۸ ب.ظ

   ممنون از نظرتون. البته چون این مطلب در ادامه سایر مطالب سایت آمده است بسیار خلاصه آورده شده است و حق با شماست. برای کسی که می خواهد چنین شبیه سازی انجام دهد نیاز است تا ابتدا مطالب قبلی را مطالعه کرده باشد. ضمن آنکه توضیحات کاملتر و مفصل شبیه سازی مشابه در کتاب آورده شده است.

   پاسخ دادن
 • sama / اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۲۷ ب.ظ

  با سلام
  برای گرفتن نمودار پلاستیسیته نمودار خطی میشود اما میخواهم سهمی درجه دو شود چه باید کنم؟
  بسیار ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۳۲ ب.ظ

   احتمالاً تعداد خروجیهایی که ثبت کرده اید کم بوده. تعداد را بیشتر کنید تا نموداری با تعداد نقاط بیشتر و دقت بیشتر داشته باشید.

   پاسخ دادن
 • فا / اردیبهشت ۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۴۰ ب.ظ

  سلام فایل رو ران میکنم اما نمی تونم خروجی رو ببینم پیوستس اصلا جداشدگی و ترک نداره
  نمی دونم باید چی کار کنم

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۱۰ ب.ظ

   گزینه های xfemstatus و PHILSM و PSILSM در خروجیهای FIELD OUTPUT باید فعال شده باشد.

   پاسخ دادن
 • Ali / اردیبهشت ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۳۶ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید،

  با چه روشی می توان در ضربه دینامیکی، رشد ترک را تا انتها (دو تکه شدن نمونه) در مواد شکننده مدلسازی کرد؟
  ضربه charpy با سرعت حدود 5 متر بر ثانیه است. در خسارت برای مواد ductile انتخاب ها زیاده ولی برای مواد شکننده چطور خسارت تعریف کنم؟ ماده بتن نیست که concrete تعریف کنم!
  در help نرم افزار نوشته که روش xfem صرفا برای شبه استاتیک و استاتیک میشه و برای مسائل ضربه با سرعت بالا باید از implicit, dynamic استفاده کرد که این کار رو میشه توسط یک پروسه استاتیکه مدل کرد. درست فهمیده ام؟
  You can include an XFEM crack in a static analysis procedure. Alternatively, you can include an XFEM crack in an implicit dynamic analysis procedure to simulate the fracture and failure in a structure under high-speed impact loading. The XFEM-based crack propagation simulated in an implicit dynamic procedure can also be preceded or followed by a static procedure to model the damage and failure throughout the loading history

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۰۶ ب.ظ

   برای چنین مسائلی اساساً بهتر است بجای مدلسازی ترک خواص damage صحیح برای ماده تعریف شود. در این صورت المانهایی که از حد آسیب تجاوز کنند از مدل حذف شده و عملاً مسیر ایجاد و گسترش ترک را نشان خواهند داد.

   پاسخ دادن
 • tahereh / اردیبهشت ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۰۰ ب.ظ

  باسلام
  ممنون از سایت خوب و مفیدتون

  آیا بدست آوردن ضرایب شدت تنش در حالت XFEM دو بعدی با نرم افزار آباکوس امکان دارد؟ هنگام درخواست ضرایب پیغام زیر ظاهر می شود.
  ‘the following history output request applied to xfem cracks with crack domain that are not 3d solid’

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۰۴ ب.ظ

   این خطا نشان می دهد که مدلتان حتماً باید solid باشد، ضمن آنکه گزینه گسترش ترک را باید در تنظیمات ترک غیرفعال کرده باشید.

   پاسخ دادن
 • سما / اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۴۴ ق.ظ

  با سلام
  برای دیدن مقادیر [ تنش نرمال فشاری و تنش نرمال کششی و تنش برشی و تنش قایم] در آباکوس در ماژول visualization از کشویی primary s باید کدام را انتخاب کرد misses یا principal??????
  میشه لطفا مقادیر هرکدوم از موارد ذکر شده را بگین که کدوم میباشد
  ممنوون

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۳۲ ب.ظ

   آنهایی که با اندیس مشابه هستند مثل s11 یا s22 تنشهای نرمال را نشان می دهند و آنهایی که اندیسهای متفاوت دارند مثل s12 تنشهای برشی را نشان می دهند.

   پاسخ دادن
   • سما / اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۳۲ ب.ظ

    خیلی خیلی ممنون
    برای تنش قایم کدومه؟
    تو نتایج آزمایشگاهی برای تنش برشی نگفته از s12 یا s13 استفاده کرده !!!فرقی ندارن

    پاسخ دادن
    • Babak / اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۳۱ ب.ظ

     تنش قائم با اندیسهای مشابه است. بستگی به اینکه در آزمایش محورهای مختصات را چگونه تعریف کرده باشد تنش قائم می تواند s11 یا s22 یا s33 باشد.
     در مورد تنشهای برشی نیز همینطور است بستگی دارد محورهای مختصات چگونه انتخاب شده باشند.

 • elham / فروردین ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۳۷ ق.ظ

  keili mamnun az tozihatetun. kheili mofid bud

  پاسخ دادن
 • ارسلان / فروردین ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۰۶ ب.ظ

  با سلام
  دنبال ی کتاب واسه بررسی خستگی با آباکوس میگشتم آیا همچین کتابی وجود داره؟؟؟؟؟؟
  ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۱۱ ب.ظ

   فصل آخر کتاب خستگی LCF است.

   پاسخ دادن
   • المیرا / اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۲۶ ق.ظ

    سلام آقای مهندس میشه لطف کنین فایل کتاب خستگی LCF رو برایم ایمیل کنین؟

    پاسخ دادن
    • Babak / اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۰۳ ب.ظ

     متاسفانه خیر.

    • المیرا / اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۴۸ ب.ظ

     سلام
     پس میشه لطف کنین عنوان کتاب و با نویسندش کامل بگین؟

    • Babak / اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۵۷ ب.ظ

     لینک کتاب در بالای صفحه سمت راست موجود است.

   • المیرا / اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۶:۴۹ ب.ظ

    سلام
    پس میشه لطف کنین عنوان کتاب و با نویسندش کامل بگین؟

    پاسخ دادن
 • hosein / فروردین ۲۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۴۲ ق.ظ

  با سلام . میشه بیشتر توضیح بدین که ضرایب شدت تنش رو در روش xfem چگونه میشود بدست اورد ؟

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۰۶ ب.ظ

   اگر نوع ترک ثابت باشد یعنی allow crack propagation غیرفعال شده باشد در history output می توانید این خروجی را برای ترک تعریف کنید.

   پاسخ دادن
 • sama / فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۳۷ ب.ظ

  سلام
  برای تبدیل آباکوس، به ورژن های پایینتر چه باید کرد؟؟؟انتقال فایل ورژن6.13 به ورژن 6.11
  ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۰۴ ب.ظ

   راهی ندارد. می توانید از فایل inp استفاده کنید که ورژن ندارد و با هر ورژنی باز می شود.

   پاسخ دادن
   • sama / فروردین ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۱۳ ق.ظ

    میشه submitesh کرد تو ورژن پایینتر؟؟؟

    پاسخ دادن
    • Babak / فروردین ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۵:۰۸ ق.ظ

     فایل inp را در هر ورژنی می توان سابمیت کرد.

 • neda / فروردین ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۸:۲۷ ب.ظ

  salam. man az canada behetoon mail mizanam va mikhastam bedoonam chejoori mitoonam ketabe shoma ro dashte basham?

  mamnoon agar in emkano baraye man faraham konin ta betoona ketabe shoma ro dashte basham.

  ba tashakor

  Neda

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۰۲ ب.ظ

   لینک کتاب در سایت هست. گوشه بالا سمت راست.
   فکر می کنم از طریق انتشارات می توانید سفارش دهید با هزینه خودتان برای ارسال کتاب.

   پاسخ دادن
 • parsa / بهمن ۱۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۰۹ ب.ظ

  سلام
  بازم از بابت وبلاگ خوبتون تشکر میکنم
  خواستم ببینم چطور در روش xfem ضرایب شدت تنش را به دست اوریم ؟
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۱۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۳۳ ب.ظ

   باید تنش را در حالت ایستا بصورتی که رشد ترک اتفاق نیافتد مدل کنید و مشابه شیوه کلاسیک ضرایب را در history output درخواست کنید.

   پاسخ دادن
 • رضا / بهمن ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۶:۵۶ ب.ظ

  سلام
  در رابطه با فصل 18 کتابتان (تحلیل گسترش ترک بر اثر خستگی) ابهامی که دارم: با توجه به زدن تیک include low-cycle fatigue در تنظیمات step، یعنی نرم افزار، قابلیت تحلیل high-cycle fatigue را ندارد؟
  و این‌که در تحلیل مسائل خستگی می‌توان نمودار استحکام بر حسب تعداد سیکل (S-N) را از نرم‌افزار گرفت؟
  و آخری هم: در مثال حل شده توسط خودتان در این فصل نمودار طول ترک بر حسب تعداد سیکل رسم شده. این اطلاعات از کجا گرفته شده‌اند؟
  یک‌دنیا ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۱۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۵۵ ب.ظ

   تحلیل ترک عادی که در آن تنش در محدوده الاستیک وارد نشده است به صورت مستقیم توسط نرم افزار انجام نمی شود. برای انجام چنین تحلیلی بهتر است تحلیل استاتیکی انجام دهید تا محدوده و دامنه تنش مشخص شود و سپس با استفاده از روابطی همانند گودمن عمر قطعه را تخمین بزنید.
   نمودار طول ترک به صورت دستی ترسیم شده است. در هر مرحله طول ترک به صورت حدودی با استفاده از طول المانها محاسبه و ترسیم شده است.

   پاسخ دادن
 • حسن / بهمن ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۴۲ ب.ظ

  در برنامه اباکوس پارامتر HSNFTCRT چه نوع خسارتی از ورق FRP که در مدل Hashin damage مدل سازی شده است را نشان میدهد. تیر بتنی تقویت شده تحت بار منفرد برای بررسی برش در نظر گرفته میشود.

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۵:۲۶ ب.ظ

   اطلاع ندارم.

   پاسخ دادن
  • kohnekarbaas / فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۴۲ ب.ظ

   Hashin’s Fiber Tension Damage Initiation Criterion

   پاسخ دادن
 • hadi / بهمن ۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۲۴ ب.ظ

  سلام
  لطفا این فایل را برای من هم بفرستید هربار submitt میکنم abort میده
  باتشکر از سایت خوبتون

  پاسخ دادن
 • رضا / بهمن ۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۲۲ ب.ظ

  سلام
  در تحلیل رشد ترک به روش XFEM آیا نرم‌افزار توانایی تحلیل محیطی که چند ترک در آن است را هم دارد؟ و اگر هست، در کتابتان هم آمده؟
  ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۴۰ ق.ظ

   برای تحلیل چند ترک باید چندین domain در مدل تعریف کرده باشید. در هر domain تنها یک ترک می تواند قرار داشته باشد. چندین فصل در مورد ترک در کتاب آورده شده است.

   پاسخ دادن
   • white / اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۰۶ ب.ظ

    سلام.
    برای مدل کردن رشد ترک های خمشی تیر بتونی به این روش میشه استفاده کرد؟
    اون وقت چند تا باید ترک مدک کرد؟ تعداد ترکهای خمشی معمولا نامشخص هست!
    روش خاصی برای مدل کردن ترک خوردگی خمشی تیر بتونی وجود دارد؟(کتابتون رو خریدم، هرچند مخصوص مکانیک هست و من رشته ام عمران، در مورد نوع مدلسازی ترک در بتون هیچ مرجعی نیست؟)

    پاسخ دادن
    • Babak / اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۹:۰۷ ب.ظ

     برای مدلسازی ترک در بتن معمولاً از این شیوه ها استفاده نمی شود. شیوه کار برای مدلسازی ترک و شکست در بتن به این گونه است که برای متریال خواص damage تعریف می کنید و در طول تحلیل المانهایی که از حد آسیب تعریف شده فراتر باشند در مدل قرمز شده یا از آن حذف می شوند و به این ترتیب اگر سایز مناسبی برای مش بندی داشته باشید مسیر ایجاد و رشد ترک را مشاهده خواهید کرد.

 • حسین / بهمن ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۲۳ ق.ظ

  با سلام.
  1-من یک قاب رو با المان wire درست کردم. از چه طریقی یکی از گوشه ها رو مفصل خمشی ایجاد کنم؟
  .متشکرم

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۱۱ ق.ظ

   وقتی از المانهای وایر استفاده می کنید در محل برخورد این المانها به هم متصل می شوند. باید بین آنها کانکتور تعریف کنید. مثال مشابهی در tutorial نرم افزار وجود دارد با موضوع مدل کردن یک جرثقیل. این مثال را مطالعه بفرمایید.

   پاسخ دادن
 • حسن / بهمن ۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۲۲ ب.ظ

  سلام
  کامپوزیت frp به وجه بیرونی تیر بتنی با المان tie چسبانیده ام حال این مدل نحوه جدا شدگی frp را نشان نمی دهد. چگونه و از چه مدلی برای نشان دادن جدا شدگی بین ورق frp و تیر بتنی استفاده کنم. منظور مدل contact cohesive در کجای برنامه است و چگونه باید با آن کار کرد.

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۳۱ ق.ظ

   باید از المانهای cohesive استفاده کنید. این المانها را می توانید بصورت سالید مدل کنید و خواص آنرا در ماژول property وارد کنید. خواصی که برای این نوع المانها استفاده می شود traction/seperation است.

   پاسخ دادن
 • parsa / دی ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۳۷ ب.ظ

  سلام مهندس
  از شما به خاطر این وبلاگ خوبتون تشکر می کنم
  اگه میشه نحوه مدل کردن بیش از یک ترک و رشد این ترکها به روش xfem را توضیح دهید( این که چطور دو یا سه ترک را در قطعه ایجاد کنیم و به روش xfem رشدشان را مشاهده کنیم).
  بسیار ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۴۰ ق.ظ

   باید چند domain مجزا تعریف کنید. این domain ها را می توانید با استفاده از پارتیشن در مدلتان ایجاد کنید.

   پاسخ دادن
 • زهرا / آذر ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۶:۰۹ ب.ظ

  سلام من یک سد بتنی وزنی 3 بعدی رو در حالت دارای ترک مدلسازی کردم.ولی بعد از تحلیل ، مقدار تنش نوک ترک رو نمایش نمی دهد؟بازشدگی و رشد ترک هم بیش از حد موجود در مدل آزمایشگاهی کارپینتری است؟

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۱۷ ق.ظ

   از چه شیوه ای برای مدل کردن ترک استفاده کرده اید و چه پارامترهایی را در مدل و در خروجی ها لحاظ کرده اید؟

   پاسخ دادن
 • حسین / آذر ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۵۳ ق.ظ

  با سلام
  من این نوع ترک رو مدل کردم ولی وقتی که مش بندی من از نوک ترک باز میشه، پارگی در صفحه مشاهده نمیشه و طرف دیگر صفحه معلوم نمیشه، اگر ممکنه لطف بفرمائید که مشکل تحلیل کجاست؟

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۳۱ ب.ظ

   در خروجی های field output باید گزینه های status و philsm و psilsm فعال باشد.

   پاسخ دادن
 • arcen / آذر ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۱۸ ق.ظ

  سلام
  من چجوری میتونم فشاری که درون یک مخزن تحت فشار باعث پیدایش اولین ترک میشه رو مدل کنم
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۲۲ ب.ظ

   فشار را کم کم زیاد کنید تا جایی که تنش و کرنش بدته مخزن از حد مجاز تجاوز کند.

   پاسخ دادن
 • هادی / آبان ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۰۶ ب.ظ

  سلام وقت بخیر مهندس اگه ترک مرکزی باشد و در اطراف ترک به صورت نامنظم چند ریز حفره وجو داشته باشه مدل سازی و مش بندی آن به چه صورت است ابعاد 0.4×0.4 با طول ترک 0.04 تحت بار گسترده ده مگا پاسکال المان صحفه ای از نوع کرنش صحفه ای مرتبه دوم 8گرهی
  متشکرم
  در صورت امکان لطفا جواب را ایمیل کنید ممنون میشم

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۳۰ ب.ظ

   تقاوت چندانی با مثال ذکر شده در اینجا و یا مثالهای عنوان شده در کتاب ندارد اگر منظورتان را درست فهمیده باشم. الان مشکل کجاست؟

   پاسخ دادن
 • ehsan / آبان ۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۳۲ ب.ظ

  salam
  man mikham stress intensity facto ro ba nemodar be surate khoruji az abaqus begiram kasi hast rahnamaaeim kone

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۴۰ ق.ظ

   در خروجی های ترک در قسمت history output در ماژول step می توانید این فاکتورها را برای مساله تعریف کنید.

   پاسخ دادن
 • احسان / شهریور ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۰۳ ق.ظ

  سلام مهندس
  میخواستم ببینم برنامه zencrack چه جور تو اباکوس پلاگین میشه؟
  سایتی سراغ دارین واسه دانلودش؟

  پاسخ دادن
  • Babak / شهریور ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۲۴ ب.ظ

   اطلاعی ندارم.

   پاسخ دادن
  • abdolmaleki / مهر ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۶:۴۳ ب.ظ

   نرم افزار zencrack یک کد مکانیک شکست است که توانایی مدل کردن رشد ترک سه بعدی در هر نوع بارگذاری رو داره، شما با نصبش و قرار دادن پوشه پلاگینی که بعد از نصبش ایجاد میشه در پوشه پلاگین آباکوس، براحتی در محیط آباکوس ایجاد میشه.

   پاسخ دادن
 • میلاد / شهریور ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۴۱ ب.ظ

  سلام
  روش xfem در آباکوس برای مسایلی که کرنش پلاستیک در اونها زیاده جواب میده ؟ من یه مدل ساختم که رشد ترک رو در حالت الاستیک به خوبی نشون میده ولی در همون مدل وقتی جلوی رشد ترک در step های اولیه رو میگیرم و در زمان پلاستیک شدن اجازه رشد ترک رو میدم جوابها همگرا نمیشه. min step increment رو هم تا حد زیادی کاهش دادم و تعداد تکرار در discontinuos analysis تا 20 زیاد کردم ولی باز نتیجه نگرفتم. مشکل از محدودیت نرم افزاره ؟

  پاسخ دادن
  • Babak / شهریور ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۱۹ ب.ظ

   کلا روشهای گسترش مشکلات زیادی در همگرایی دارند، شاید با تغییر سایز المانها بتوانید مشکل را برطرف کنید.

   پاسخ دادن
 • Sam / مرداد ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۶:۱۸ ب.ظ

  سلام آقا بابک،

  می‌شه لطفا منو راهنمایی‌ کنین که چطور می‌شه mesh sensitivity رو برای xfem در یک سازه 3D انجام داد؟

  خیلی‌ ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۴۱ ب.ظ

   روال بررسی استقلال از مش در همه مسائل ثابت است. از یک سایز مشخص شروع کنید و به تدریج سایز المانها را کوچکتر کنید تا حدی که دیگر تغییر محسوسی در جوابها اتفاق نیافتد.

   پاسخ دادن
 • ارسلان / مرداد ۲۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۱۳ ب.ظ

  سلام
  با عرض خسته نباشید
  من نحوه مدل کردن جوش با اباکوس رو بلد نیستم.اگه میشه مدل آماده یا فایل یا نمونه یا توضیح یا کتابی در این زمینه هست بهم معرفی کنید.من زمانم خیلی کمه،ممنونم

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۴۲ ب.ظ

   شیوه های مختلفی برای مدل کردن جوش هست. بسته به این که چه دقت و چه اطلاعاتی از کار می خواهید روشها متفاوت است و در حد یکی دو خط نمی توان توضیح داد. چندین بار در پاسخها گفته ام برای موضوعات کلی و یا آشنایی با یک مقوله کلی ایمیل بزنید و برای جلسه مشاوره و رفع اشکال حضوری هماهنگ کنید.

   پاسخ دادن
 • pejman / مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۵۹ ق.ظ

  سلام خوبین؟
  ببخشید میخواستم بدونم اگه بخوای یک پوشش چند میکرو متری رو فلز ایجاد کنی و بعد به صورت سه بعدی مسیر رشد ترک رو بررسی کنی چه جوریه روشش؟ممنون میشم زودتر جواب بدین

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۳۶ ب.ظ

   می توان از یک لایه membrane استفاه کرد. اگر مقاله ای در این زمینه دیده اید برایم ارسال کنید تا بیشتر بتوانم کمکتان کنم.

   پاسخ دادن
   • pejman / مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۴۲ ق.ظ

    vagheiyat mozooe payan namame,ye poosheshe chan micro metrie TIN hastesh ru feleze paye to pareye turbine
    mikhstam roshde tarake khastegio ro to on barrasi konam

    پاسخ دادن
    • pejman / مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۴۶ ق.ظ

     mikhastam bebinam beyne coating va substrate bayad ye seri parametraro tarif konim?maslan taneshhaye pasmand?
     bad tarake avaliaro chejori be soorate ye sath roye sathe monhanie parre ijad konam?
     vaghean mamnoonam az komaket
     mrc

    • Babak / مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۰۷ ب.ظ

     لطفا فارسی تایپ کنید.
     توضیحاتی که خواسته اید خیلی کلی است و در اینجا من فقط فرصت دارم در حد یکی دو خط پاسخ دهم. در چنین مواردی می توانید ایمیل بزنید و برای جلسات مشاوره و رفع اشکال هماهنگ کنید.

 • احسان / مرداد ۱۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۵۶ ب.ظ

  سلام.
  یه سوال داشتم.
  مهندس میخواستم ببینم شما تورق رو تو کامپوزیت مدل کردین؟
  ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۱۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۳۲ ب.ظ

   بله

   پاسخ دادن
 • مریم / مرداد ۱۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۳۱ ب.ظ

  سلام
  شما تا حالا low cycle یا همان direct cycle در آباکوس کار کردید؟

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۳۷ ق.ظ

   بله

   پاسخ دادن
 • Faty / مرداد ۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۱۴ ق.ظ

  سلام
  من یه سوال داشتم میشه بگید چه جوری تو نرم افزار آباکوس موج آلتراسونیک ایجاد کنم و بفرسم وارد ترکی که در جسم هستش ؟؟؟

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۶:۴۹ ب.ظ

   اگر مقاله ای در این زمینه دارید ارسال کنید تا مطالعه کنم.

   پاسخ دادن
 • حسین / تیر ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۲۱ ب.ظ

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.
  در مدلهای سه بعدی چطور میشه ترک رو مدل کرد و ضریب شدت تنش (k1 , k2 , k3) رو بدست اورد؟
  ایا میشه عرض ترک رو هم وارد کرد؟

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۴۹ ب.ظ

   عرض ترک معنی ندارد. در مدلهای سه بعدی از یک صفحه برای مشخص کردن ترک بجای خط استفاده می شود.

   پاسخ دادن
   • armin / مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۸:۲۸ ق.ظ

    سلام مهندس خوبی؟
    شرمنده میخواستم بدونم واسه رشد ترک خستگی در حالت سه بعدی تو پره توربو کمپرسور واسه ترک اولی چه جور صفحه رو روی سطح منحنی ایجاد کنم؟
    ممنون میشم زودتر جواب بدی
    مرسی

    پاسخ دادن
    • Babak / مرداد ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۳۸ ب.ظ

     صفحه را ایجاد کنید و در قسمت مناسب آنرا اسمبل کنید. خیلی متوجه منظورتان نشدم.

 • رضا / تیر ۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۳۴ ق.ظ

  سلام
  من نمی دونم چرا اباکوسم اینجوری شده !؟ می خوام ران بگیرم submitted میشه اما دیگه هیچ تکونی نمی خوره ؟ ویندوزم عوض کردم باز اینجوری شد ! جالب اینجاس یک کم از submitted میگذره result رو می زنم جواب میده اما خوب بعد از submitted نه runnig می اد نه complete !! اباکوسمم 6.13 هستش
  چه کار کنم درست بشه ؟!

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۵۷ ب.ظ

   نظری ندارم. مدل دیگری را بر روی سیستمتان امتحان کنید.

   پاسخ دادن
  • white / اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۴:۱۵ ب.ظ

   مدلسازی تون رو درست انجام ندادین. نتیجه Result مربوط به تحلیل قبلی تون میباشد، تحلیلی که Complete شده!

   پاسخ دادن
 • رضا مکانیک / تیر ۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۴۱ ب.ظ

  سلام
  میشه در مورد شرایط مرزی توضیح بدید که چرا اینو گذاشتید ؟!
  من یک کم اعدادشو دستکاری میکنم abort میشه !

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۸:۱۵ ق.ظ

   تحلیل های ترک خیلی حساس هستند و برای همگرا شدن باید به سایز مش بندی و بارگذاری مناسب برسید. در این مثال هم همین طور رفتار شده است. اگر سایز مش بندی و چیدمان آن را تغییر دهید احتمالا درست می شود. دقت کنید بارگذاری به حدی نباشد که سرعت رشد ترک خیلی زیاد شود.

   پاسخ دادن
 • مریم / تیر ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۰۶ ب.ظ

  با سلام دوباره
  در قسمت damage evolution در degradation فرق بین maximum و multiplicative چیست؟

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۴۹ ق.ظ

   اطلاع ندارم. مستندات را مطالعه کنید.

   پاسخ دادن
 • Sam / خرداد ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۶:۰۴ ب.ظ

  Dear Babak,
  I am trying to plot the stress at the tip of the crack induced using XFEM vs. time, so that I can carry out mesh sensitivity.
  I was wondering if you can please advise me on that.
  Thank you,
  Sam

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۳۵ ق.ظ

   As in XFEM crack tip is not located on the nodes, I’m not sure whether you can get the stress value or not. Check the query tool.

   پاسخ دادن
 • علیرضا / خرداد ۲۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۰۳ ق.ظ

  با سلام
  بسیار ممنون از آموزش مفید شما.
  همانطور که می دانید از ساب روتین UMAT برای تعریف خواص مواد کریستالین و پدیده کارسختی در آنها حین اعمال نیرو استفاده می شود. لطفا طریقه استفاده از این ساب روتین را در تحلیل XFEM آموزش دهید.
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۲۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۵۷ ق.ظ

   اطلاعی ندارم.

   پاسخ دادن
 • مریم / خرداد ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۰۴ ب.ظ

  با تشکر
  یک سوال داشتم اگر بخواهیم ماده داکتایل (چکش خوار) در XFEM مدل کنیم چی کار باید کرد یعنی معیار شکست ماکزیمم تنش یا کرنش نباشد. همچین امکانی هست؟

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۸:۰۸ ق.ظ

   خیر.

   پاسخ دادن
   • مریم / خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۱۳ ب.ظ

    تو قسمت help نوشته XFEM برای brittle and ductile هست خب این تفاوت چه جوری باید مدل کنیم یعنی در XFEM فرق شکست نرم و ترد کجا تعیین میشود؟

    پاسخ دادن
    • علیرضا / خرداد ۲۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۱۷ ق.ظ

     در قسمت تعریف مواد شما برای شکست نرم می توانید در قسمت Mechanical از گزینه Damage for ductile metals مورد مناسب را انتخاب کنید. همچنین برای شکست ترد هم از گزینه Brittle Cracking استفاده کنید.

    • Babak / خرداد ۲۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۵۴ ق.ظ

     در پارامترهای شکستی که تعریف می کنید. تا جایی که من می دانم برای استفاده از xfem فقط از مدلهای traction seperation می توان استفاده کرد. اگر پارامترهای دیگری دارید از روش های دیگر استفاده کنید.

    • alireza / خرداد ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۲۰ ب.ظ

     Two distinct types of damage modeling within an XFEM framework
     • Cohesive segments approach
     • Linear elastic fracture mechanics (LEFM) approach

     • Cohesive segment approach
     • Uses traction-separation laws
     • Follows the general framework for surface based cohesive behavior
     • Damage properties are specified as part of the bulk material definition

     • LEFM-based approach
     • Uses the virtual crack closure technique (VCCT)
     • VCCT for XFEM uses the same principles as in VCCT for interfacial debonding
     • Damage properties are specified via an interaction property assigned to the XFEM crack

    • مریم / تیر ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۰۲ ب.ظ

     انتخاب اینا برای XFEM ممکن نیست و حتما باید از traction separation -law خواص ماده تعریف کرد که بر پایه cohesive element باشد حالا با توجه به اینکه در help آباکوس نوشته از XFEM میشود برای مواد نرم و ترد استفاده کرد باید چیکار کرد؟ با تشکر

    • Babak / تیر ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۴۹ ق.ظ

     در همان قالب traction separation -law خواص مواد نرم و ترد را باید وارد کنید.

 • رضا / خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۵۰ ب.ظ

  سلام
  من می خوام یه در حالت دوبعدی یه کامپوزیت به یک ورقه آلومنیومی بچسبونم که بتونم پارامترهای رو بررسی کنیم
  وقتی section از نوع shell composite برای کامپوزیتم می زنم که اصلا در قسمت assing section اون sectioni که تعریف کردم اصلا نمی اد ! اما اگر solid composite تعریف کنم در قسمت assing section خیلی راحت می تونم Sectionam رو assing کنم! حالا مشکل اینجاس که وقتی کامپوزیتم رو به قطعه الومنیومی tie می کنم و run می گیرم abort میشه ! واقعا نمی دونم چرا؟!(section اون قطعه الومنیومیم همsolid homoginous) ارورش هم اینه
  The executable C:\SIMULIA\Abaqus\6.9-EF1\exec\pre.exe aborted with system error code 5. Please check the .dat, .msg, and .sta files for error messages if the files exist. If there are no error messages and you cannot resolve the problem, please run the command “abaqus job=support information=support” to report and save your system information. Use the same command to run Abaqus that you used when the problem occurred. Please contact your local Abaqus support office and send them the input file, the file support.log which you just created, the executable name, and the error code.

  پاسخ دادن
  • Reza / خرداد ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۵۶ ب.ظ

   جالبیش اینجاس که اگر سکشن رو از نوع solid homoginoius بزنم هیچ مشکلی وجود نداره !!
   یعنی تمام ارورش به خاطر نوع سکشنه !

   پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۸:۰۱ ق.ظ

   حتماً روند مدلسازیتان اشتباه است و گرنه فرقی بین المان شل و سالید نباید باشد.
   در ارور هم همانطور که می بینید توضیح خاصی داده نشده است که بتوان بدون بررسی مدل در مورد آن اظهار نظر کرد.

   پاسخ دادن
 • m_jamalian / خرداد ۱۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۱۷ ب.ظ

  سلام
  یک سوال از خدمتتان داشتم.
  در صورتی که بخواهیم گره های یک ضلع از یک مدل ساده را طوری به هم مقید کنیم که جابجایی هاشان در جهت y آزاد بوده اما در جهت x با هم حرکت کننند با چه روشی در آباکوس میسر است؟
  توضیح بیشتر:
  یک ماده کامپوزیت داریم که در قسمت آن لبه ای که می خواهیم مقید کنیم از هر دو جنس وجود دارد. بدون استفاده از صفحه ی rigid چطور میشه کاری کرد که این نقاط به واسطه نیروهای وارده با همدیگر جابجا شده و در یک راستا بمانند. فرورفتگی و بیرون زدگی وجود نداشته باشد. مثل حالتی که صفحه ی صلب بدان چسبانده ایم.
  دلیل اصلی که از صفحه ی صلب استفاده نمیکنم آن است که جابجایی در جهت آزاد U2 را میگیرد.
  باتشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۱۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۱۹ ب.ظ

   هم از equation برای آنها می توانید استفاده کنید و هم از کانکتور. اگر تعداد نقاط زیاد باشد باید دنبال راه حلهای ابتکاری دیگری باشید البته .

   پاسخ دادن
 • پدرام / خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۳۰ ق.ظ

  سلام و ممنون بابت توضیحات خوبتون
  من میخوام همین گسترش ترک در صفحه دو بعدی رو در شرایط بارگزاری دینامیکی و تحت خستگی بررسی کنم.
  میشه لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۲۰ ق.ظ

   فکر می کنم روش تحلیل برای بارگذاری دینامیکی مشابه همین روشی باشد که در سایت ذکر کرده ام.
   ولی برای بارگذاری خستگی باید از تحلیل direct cyclic استفاده کنید و پارامترهای خستگی را در فایل ورودی به صورت دستی وارد کنید.

   پاسخ دادن
 • Sofiane / خرداد ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۰۸ ب.ظ

  Hi Babak.
  Sorry I speak Arabic and French, I will try to communicate with you in English.
  I want to Ask you If Abaqus can be calculated (SIF) stress Intensity Factor KI, KII, KIII by using the XFEM method.

  سلام

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۱۸ ق.ظ

   I know a little Arabic, but I’m not able to answer Arabic. So, English is the best choice.
   Calculating Stress Intensity Factor using XFEM is possible, but I strongly suggest traditional methods for calculating SIF. Because XFEM is very slow in this matter and also you should deactivate crack growth to be able to calculate such factors.

   پاسخ دادن
 • Sam / خرداد ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۳۸ ب.ظ

  سلام،

  من پست‌های شما رو در مورد xfem و خزش را دیدم، ممیخواستم بدونم آیا میدونین که چطور می‌شه این ۲ تا رو باهم ترکیب کرد؟

  ممنون میشم اگه بتونین راهنماییم کنید.

  پاسخ دادن
 • مهران / خرداد ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۲۳ ق.ظ

  سلام خسته نباشید من گام به گام مراحل بالا رو تکرار می کنم ولی ترک رشد نمیکنه البته اباکوسم ورژن 6.13 هست ایا در قسمت intraction به جز تعریف ترک تنظیم خاصی انجام دهم؟

  البته وقتی مثال شما رو دانلود میکنم ترک کاملا رشد کرده نه مثل انیمیشن شما philsm و psilsm و status هم فعال کردم.

  پاسخ دادن
  • مهران / خرداد ۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۵۰ ب.ظ

   ببخشبد مشکل اولم حل شد فقط مشکل انیمیشن رشد ترک مونده که philsm و psilsm فعال هستن ولی وقتی status رو فعال میکنم خطای زیر رو میده
   Output request status is not available for the material for element type cpe4

   پاسخ دادن
   • Babak / خرداد ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۵۰ ق.ظ

    XFEMSTATUS را فعال کنید بجای STATUS.

    پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۲۹ ق.ظ

   xfemstatus را هم فعال کرده اید؟

   پاسخ دادن
   • مهران / خرداد ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۴۶ ق.ظ

    بله ولی جداب نمیده فایل ها رو براتون ارسال کردم اگه وقت کردین بررسی کنید با تشکر

    پاسخ دادن
 • m_jamalian / اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۰۵ ب.ظ

  امکان مدل کردن چندین ترک در XFEM وجود دارد
  هم اینکه خود نرم افزار چندین ترک را تولید کند و رشد دهد و هم اینکه بتوان چندین ترک اولیه به آن داد
  من یک با دو ترک به آن دادم هنگام Submit می گفت که نمی تواند نوک ترک را پیدا کند . ممنون از کمک شما

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۴۱ ق.ظ

   من دو ترک همزمان در مدل داشته ام و مشکلی وجود نداشته است. اگر ترک اولیه برای مدل تعریف نشود احتمال چنین خطاهایی بیشتر است.

   پاسخ دادن
 • m_jamalian / اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۴:۰۲ ب.ظ

  با سلام آیا در محیط CAE می شود attempt number را افزایش داد اگر نه چگونه می شود؟

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۹:۴۰ ق.ظ

   این پارامتر از تنظیمات داخلی نرم افزار است و فکر نمی کنم قابل تغییر باشد. اساسا نیازی به تغییر آن نیست.

   پاسخ دادن
 • mahdi adl / اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۵:۳۱ ب.ظ

  هدف من دیدن ترک های موجود در یک نمونه ستون بتنی است

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۵۴ ب.ظ

   اگر مساله تان را از اول گفته بودید بهتر بود!
   در موردی که گفته اید اساساً بهتر است از مدلهای damage که در متریال هست و برای بتن نیز مدلهای مخصوصی دارد استفاده کنید و گزینه status را نیز در field output فعال کنید تا المانهایی که به حد شکست می رسند با رنگ قرمز در خروجی مشخص شوند.
   نیازی به استفاده از xfem نیست.

   پاسخ دادن
   • mahdi adl / اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۵:۳۴ ب.ظ

    ممنون از لطفتون

    پاسخ دادن
 • mahdi adl / اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۵:۳۰ ب.ظ

  جوابتان را می شود صریحتر با مشخص نمودن مسیر گزینه ها برایم تشریح کنید .برایم قابل درک نبود

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۵۱ ب.ظ

   philsm و psilsm در history output قرار دارند.
   هنگامی که ترک به شیوه xfem تعریف می کنید گزینه crack location را مشاهده می کنید.

   پاسخ دادن
 • b2h / اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۳۴ ب.ظ

  سلام
  من میخوام تومدل ترک، ماتریس کاهش استحکام رو پیدا کنم ولی نمیدونم چطوری باید این خروجی رو ازش بگیرم؟؟
  لطفا کمک کنید!! :(

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۸:۵۹ ق.ظ

   متوجه منظورتان از ماتریس کاهش استحکام نشدم. لطفا بیشتر در این خصوص توضیح دهید.

   پاسخ دادن
 • mahdi adl / اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۵:۱۳ ب.ظ

  سلام در نمونه هایی که ترک ندارد برای مشاهده ترک خوردگی در لحظات مختلف تا لحظه خرابی از کدوم گزینه استفاده کنم

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۸:۵۸ ق.ظ

   اولا philsm و psilsm در خروجیهای مدل باید فعال باشد. در ضمن اگر crack location در تعریف ترک را غیرفعال کنید خود نرم افزار آغاز ایجاد ترک را مدل خواهد کرد که البته خیلی توصیه به این کار نمی کنم.

   پاسخ دادن
 • mehdi / اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲:۴۲ ب.ظ

  سلام
  میشه راهنمایی کنید این خطا چطوری رفع میشه؟
  Too many attempts made for this increment

  Abaqus/Standard Analysis exited with an error – Please see the message file for possible error messages if the file exists.

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۲۲ ق.ظ

   این خطا خیلی کلی است و بدون دیدن و بررسی مدل نمی توان در مورد علت آن اظهار نظر کرد.

   پاسخ دادن
   • mehdi / اردیبهشت ۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۴۵ ب.ظ

    مهندس میشه ایمیلت رو لطف کنی بدی من مدلم رو واست بفرستم .یک نگاهی بهش بندازی؟

    پاسخ دادن
    • Babak / اردیبهشت ۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱:۳۹ ب.ظ

     ایمیل در سایت هست.
     letscae@gmail.com

 • mehdi / اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۵:۳۷ ب.ظ

  سلام
  من مدلم رو رrun کردم این خطا رو داده میشه راهنمایی کنید؟
  The independent variables must be arranged in ascending order

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۲۰ ق.ظ

   به احتمال زیاد در تعریف خواص پلاستیک متریال اطلاعات را بصورت صعودی وارد نکرده اید. ممکن است در وارد کردن صفرها کم و زیاد کرده باشید.

   پاسخ دادن
 • Reza / فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۳:۳۷ ب.ظ

  سلام ببخشید برای من فقط مسیر ترک رو نشون می ده! مثل انیمیشنی که شما گذاشتید دو قسمت بالا و پایین از هم فاصله نمی گیرند !

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۶:۵۸ ق.ظ

   در ماژول استپ و در field output گزینه status را فعال کنید.

   پاسخ دادن
 • ابوالفضل عبدی / فروردین ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۰:۵۷ ق.ظ

  خیلی گلی بابک جان

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۴۹ ق.ظ

   ممنون. گلی از خودتونه

   پاسخ دادن
 • mehdi / فروردین ۲۸, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۲۷ ق.ظ

  سلام
  گزینه friction coeffcient در زیر منوی penalty چطوری حساب میشه؟؟؟

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۴۹ ق.ظ

   در این قسمت باید ضریب اصطکاک میان سطوح را وارد کنید.

   پاسخ دادن
 • mehdi / اسفند ۱۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۳۰ ق.ظ

  سلام
  شاید سوالم تکراری باشه .اگر امکان داره در مورد مدل کردن ورق های frp و چسب آن روی ستون های بتنی من را راهنمایی کنید .

  پاسخ دادن
  • Babak / اسفند ۱۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۰۱ ق.ظ

   لطفا سوالتان را مشخص بپرسید.

   پاسخ دادن
   • mehdi / اسفند ۲۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲:۱۴ ب.ظ

    میخواستم بدونم برای مدل کردن ورق frp باید از shell مدل s4rساخت یا نه ؟
    مشخصاتی که در مورد frp باید در مشخصات مصالح وارد کرد چیه ؟
    چسب رو چه طوری مدل کنم ؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

    پاسخ دادن
    • Babak / اسفند ۲۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۳:۴۲ ب.ظ

     ورق frp معمولا بصورت shell مدل می شود.
     بسته به اینکه چه مشخصاتی از متریال دارید می توانید از isotropic و یا engineering constant استفاده کنید.
     اگر هدف اصلی کار بررسی خود چسب نباشد بهتر است از مدل کردن چسب صرف نظر کنید، در غیراینصورت از cohesive contact می توانید استفاده کنید.

    • mehdi / اسفند ۲۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱:۰۵ ب.ظ

     ممنون از راهنماییتون. لطف کردید

    • mehdi / اسفند ۲۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۱۷ ق.ظ

     مهندس از lamina هم میشه استفاده کرد . تفاوتش با isotropicو یا engineering constant چیه ؟؟

    • Babak / اسفند ۲۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۹ ق.ظ

     از lamina زمانی استفاده می شود که شما مشخصات مکانیکی هر لایه را جداگانه دارید و مشخصات مکانیکی مجموعه کامپوزیت را ندارید. اما اگر ویژگیهای مکانیکی کل کامپوزیت را داشته باشید نیازی به استفاده از lamina نیست.

    • mehdi / فروردین ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۰۹ ب.ظ

     عیدتون مبارک .
     برای مدل کردن چسب چه روندی را باید در قسمت part طی کرد ؟

    • Babak / فروردین ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۵۶ ق.ظ

     هم می توانید یک پارت برای چسب تعریف کنید و به آن خواص traction-seperation نسبت دهید و هم می توانید بدون تعریف پارت از کانتکت cohesive استفاده کنید.

    • mehdi / فروردین ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۷:۲۰ ب.ظ

     با عرض تبریک دو باره
     یه سوال دیگه داشتم
     من میخواهم الیاف رو روی ستون چهار گوش مدل کنم بهتر برای هر وجه جدا
     این کار رو بکنم (دقیقا مساحت یک وجه رو با یک shell بپوشونم ) یا اینکه با توجه به عرض نوار ها به صورت دورپیج(به صورت باکس تو خالی با در نظر گرفتن فصل مشترک ) اصلا فرقی میکنه؟
     از اینکه بنده رو راهنمایی میکنید خیلی ممنونم

 • بهنام / بهمن ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۲۹ ب.ظ

  با سلام
  من یک تیر بتنی رو که با چسباندن ورق FRP روی سطوح جانبی تقویت شده مدل کردم
  می خوام اثر جدا شدگی ورق از سطح تیر (debonding) را بررسی کنم . ولی برای تعریف چسبندگی و خصوصیات چسب مصرفی برای تماس بین تیر و FRP نمیدونم چه باید بکنم
  لطفا کمک کنید

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۵۹ ق.ظ

   برای اعمال debonding باید از محیط keyword استفاده کنید که نسبتا تنظیمات پیچیده ای دارد. اگر تمایل داشتید تماس بگیرید تا در یک جلسه حضوری ریزه کاریهای تعریف debonding را بررسی کنیم.

   پاسخ دادن
 • احسان / بهمن ۱۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱:۵۴ ب.ظ

  سلام. آقا دستت درد نکنه. فقط من ی مشکل کوچیک دارم . ترک دقیقا مثل خروجی که گذاشتین رشد میکنه ولی المان هاا از هم جدا نمیشن و تو انیمیشن کش میان. چیکار کنم تا المان ها تو ترک از هم جدا بشن مثل انیمیشن شما؟

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۲۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۰۰ ب.ظ

   گزینه statusو philsm را در field output فعال کنید.

   پاسخ دادن
   • احسان / بهمن ۲۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۳۵ ب.ظ

    ممنون از راهنماییت

    پاسخ دادن
 • mehdi_phd / بهمن ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۴۸ ق.ظ

  با سلام و تشکر از شما
  میخوام تو یک مکعب ترکی به شکل نیم بیضی اعمال کنم می خواستم بدونم واسه مکعب و ترک از چه المانی (solid,shell,wire,point) باید استفاده کنم؟

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۰۳ ق.ظ

   این کاملا بستگی به مدلتان دارد. از هر دو نوع شل و سالید می توانید استفاده کنید.

   پاسخ دادن
   • مهدی / بهمن ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱:۵۴ ب.ظ

    ممنون
    چطور میتونم بارگذاریمو به صورت متناوبی اعمال کنم؟

    پاسخ دادن
    • Babak / بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۱۵ ق.ظ

     از amplitude استفاده کنید.

 • vahid / دی ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۵۷ ب.ظ

  عالی هستش

  پاسخ دادن
 • amirt2020 / دی ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۶:۴۷ ب.ظ

  لسفا تفاوت و مزیت های نرم افزار abaqus و auto dyne ansys را در مدل کردن خرابی و ترک در بتن بیان نمایید

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۳۰ ب.ظ

   حداقل در مورد انسیس اطلاعاتی در این زمینه ندارم.

   پاسخ دادن
   • amir / دی ۱۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲:۰۲ ب.ظ

    ایا اباکوس مشخصات هندسی خرابی در بتن را شامل قطر و ضخامت خرابی در اثر انفجار وضربه را میدهد؟

    پاسخ دادن
    • Babak / دی ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱:۰۵ ب.ظ

     اطلاعی ندارم.

 • amirt2020 / دی ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۶:۴۲ ب.ظ

  با سلام میشود یطفا چند کتاب خوب درباره مدل سازی ترک و خرابی بتن تحت ضربه یا بارانفجار معرفی کنید

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۹ ب.ظ

   جلد دوم کتاب مهندس سروش نیا را دیده اید؟

   پاسخ دادن
   • amir / دی ۱۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱:۵۹ ب.ظ

    بله ولی در این کتاب تنها نمودارهای مربوط به انرژی و تغییر مکانها آورده شده است زیرا برای ورق فولادی کار شده است ولی در بتن انفجار سبب ترک و خرابی میشود که در این کتاب مثالی آورده نشده است. لطفا چند کتاب حتی انگلیسی که درباره ترک و خرابی در بتن را مدل کرده است را معرفی کنید

    پاسخ دادن
    • Babak / دی ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱:۰۴ ب.ظ

     متاسفانه کتاب خوبی در این زمینه نمی شناسم اما حتی اگر کتابی هم باشد بهترین منبع آموزشی بدون شک documentation خود نرم افزار است.

 • رضوان / دی ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۱۰ ق.ظ

  سلام
  برای گسترش ترک دو راه وجود داره یکی که اینجا حل کردین یکی هم انتگرال J میشه روش حل با استفاده از اون روش رو هم بگین؟
  اخه وقتی من با اون روش میرم خطای زیر رو میده:
  The elastic properties have not been extracted successfully for the contour integral calculation of k factors. Check if the meshes near crack tip and contour integral specification have problems
  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۳:۱۶ ب.ظ

   در روش کلاسیک لازم است تا در محل نوک ترک مش بندی ویژه ای وجود داشته باشد. این نکته را رعایت کرده اید؟

   پاسخ دادن
   • رضوان / دی ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۶:۵۸ ب.ظ

    خیر
    درصورت امکان میشه توضیحی درباره مش بندی نوک ترک بدهید؟
    با تشکر

    پاسخ دادن
 • منصور / آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۵:۴۸ ب.ظ

  با سلام،
  نحوه پارتیشن بندی مدل سه بعدی چگونه است؟ طوری که قطعه به صورت سر تا سری جدا شود.
  ممنون از سایت مفیدتان.

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۳ ق.ظ

   define cutting plain

   پاسخ دادن
 • nafas / آذر ۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۲۷ ب.ظ

  سلام
  ممنون از وبلاگ خوبتون.
  ببخشید من یه سوال داشتم اگه قرار باشه خواص ماده را خودم تعریف کنم چی کار باید بکنم؟برای تحلیل ترک تو آباکس به جز XFEM که پیش فرضشه چه طوری میشه ترک را تحلیل کرد. میشه المان خاصی تعریف کر د؟برای این کارا شنیدم که تو python باید برنامه نوشت . ممکنه لطفا منو راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۷ ق.ظ

   نیازی به برنامه نویسی نیست. همانطور که اشاره کرده ام دو روش کلی برای تحلیل ترک وجود دارد که xfem یکی از آنهاست و روشهای traditional نیز با استفاده از تعریف تکینگی و یا تعریف المانهای cohesive وجود دارد.

   پاسخ دادن
 • ali / آذر ۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۶:۲۲ ب.ظ

  با سلام،
  بنده میخواهم یک استوانه و کره FGM را با نرم افزار اباکوس تحلیل
  کنم ولی اصول صحیح طراحی این مواد را در این نرم افزار نمی دانم .(خواص مواد در راستای شعاعی متفاوت می باشد.)
  میخواستم اگر امکانش هست بنده را در این زمینه راهنمایی نمایید .
  با تشکر

  پاسخ دادن
 • اصغر / آذر ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۴۱ ب.ظ

  بببخشید من دوتا سوال داشتم
  اول اینکه هرچی جابه جایی روزیاد میکنم ترک گسترش نداره
  دوم بای به دست اوردن k1 و انتگرال جی یه شماره نود و… میخواد میشه این قسمت رو یه خورده توضیح بدید
  ممنون

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۴۸ ق.ظ

   برای مشاهده گسترش ترک باید status و xfmstatus و philsm در field output را فعال کنید.
   متوجه قسمت دوم سوالتان نشدم. کجا شماره node می خواهد.
   این نکته را هم درنظر داشته باشید که روش xfem روش مناسبی برای محاسبه ضرایب شدت تنش و انتگرال جی نیست.

   پاسخ دادن
 • بهزاد / آبان ۲۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۳۲ ب.ظ

  سلام
  با عرض شرمندگی از مزاحمت دوباره.
  اگر بخواهیم فاکتور شدت تنش(K) رو برای ترک داشته باشیم باید چکار کنیم و چطور این خروجی رو بدست بیاریم؟

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۲۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۱۰ ق.ظ

   در خروجیهای نرم افزار در ماژول استپ در history output بجای whole model باید گزینه crack را فعال کنید تا تنظیمات مربوط به آن ظاهر شود.

   پاسخ دادن
 • بهزاد / آبان ۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۱۸ ب.ظ

  سلام و تشکر از آموزش های مفید شما
  برای مدل سازی ترک نیاز هست که حتما در مش بندی از المان های مربعی (در مسائل دو بعدی) و المانهای مکعبی(در مسائل سه بعدی) استفاده کرد؟

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۱۴ ق.ظ

   حداقل در مسائل xfem چنین لزومی وجود ندارد.

   پاسخ دادن
   • بهزاد / آبان ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۸ ب.ظ

    سلام مهندس
    من می خوام رشد ترک رو در یک جسم سه بعدی مدل کنم تمام مراحل رو هم برای ترک سه بعدی( بر اساس منابع موجود) انجام دادم اما پس از 24ساعت زمان برای حل متاسفانه به جوابی نمیرسم. و همگرایی حل و رشد ترک ندارم. (البته زمانی که مثال شما را اجرا میکنم مشکلی ندارم.)
    مشکل کار از کجاست؟

    پاسخ دادن
    • Babak / آبان ۱۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۷:۳۵ ب.ظ

     با توضیحاتی که داده اید کمک خاصی نمی توانم بکنم. بهرحال مسائل ترک در همگرایی مشکلات خاص خود را دارند که نیاز به بررسی دقیق برای یافتن راه حل دارد.

 • رضا / آبان ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۴۷ ق.ظ

  آقا بابک سلام
  بنده میخواهم شکست گلوله ها ی فلزی در آسیای گلوله ای بر اثر ضربه ناشی از برخورد دائمی گلوله ها را تحلیل کنم آیا با آباکوس می توانم اینکار را انجام دهم و چطور؟ در غیر اینصورت آیا نرم افزار دیگه ای است که بتوانم اینکار را انجام دهم؟ لطفا راهنمای ام نمائید ساسگذارم و خدا نگهدارتون

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۱۱ ق.ظ

   فکر می کنم یکی از بهترین نرم افزارها برای این کار همین آباکوس باشد. اما بهر حال باید درنظر داشته باشید که این تحلیل علاوه بر پیچیده بودن احتمالاً بسیار زمان بر هم خواهد بود.

   پاسخ دادن
 • مریم / مهر ۱۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲:۱۵ ب.ظ

  با سلام و تشکر بسیار میخواستم بدونم رشد ترک رو میشه با وارد کردن سیال داخل ترک با دبی مشخص به وجود اورد؟

  پاسخ دادن
 • رضا / شهریور ۲۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۴:۴۸ ب.ظ

  سلام بابک جان
  من یک سوال داشتم که قبلا هم در اینجا یک نفر اشاره کرده. ایا امکان مدل کردن ترک بر اثر خستگی در اباکوس وجود دارد؟
  می خواستم اگر ممکن باشه با شما تلفنی صحبت کنم.
  ممنون میشم اگر پاسخ بدهید
  با تشکر

  پاسخ دادن
 • عماد / شهریور ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۶:۵۷ ب.ظ

  با سلام و تشکر از مثالی که قرار داده اید
  من دو سوال از خدمت شما داشتم
  1- درقسمت تنظیمات Damage Evolution را از Suboptions مقادیر normal mode fra. ener. and shear mode first die. and shear mode second dir. عدد 42200 قرارد داده شده. سوال من این است که آیا این مقادیر فقط برای فولاد ساختمانی می باشد ؟ وبرای مواد مختلف مثل سنگ یا چوب متفاوت می باشد؟ اگر متفاوت می باشد چگونه این مقادیر محاسبه می شوند؟
  2- در صورتی که بخواهیم مثال فوق را برای حالت سه بعدی انجام دهیم آیا اطلاعات فوق کفایت می کند یا نیاز به اطلاعات دیگری هست؟
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲:۴۰ ب.ظ

   این اطلاعات عموماً برای حالت سه بعدی هستند و مقداری که اشاره کرده اید برای فولاد است و برای هر ماده ای متفاوت است. این مقادیر فکر نمی کنم محاسبه شوند بلکه از آزمایش بدست می آیند و دسترسی به آنها فوق العاده مشکل است. باید شانس بیاورید مقادیر مربوط به ماده مورد نظر شما در یک مقاله آورده شده باشد.

   پاسخ دادن
 • اشکان / شهریور ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۵۷ ب.ظ

  سلام
  چه جوری میشه فرایند انفجار (ضربه و حرارت با هم) رو در آباکوس شبیه سازی کرد؟ خیلی خیلی ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنین یا فایلی در این زمینه برام بفرستین.
  email: scotlandrains@yahoo.com
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۳۰ ب.ظ

   هر کدام از این موارد را می توان بصورت amplitude وارد کرد. البته خود آباکوس ابزار خاصی برای انفجار هم دارد که خیلی با آن آشنا نیستم.

   پاسخ دادن
 • omid / شهریور ۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۴۶ ب.ظ

  سلام
  من هرکاری میکنم ترک رشد نمیکنه و فقط دچار کشش میشه
  اینم عکسش
  http://upload7.ir/images/84729985881067037087.png
  چکار کنم؟

  پاسخ دادن
 • omid / شهریور ۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۴۵ ب.ظ

  سلام.
  من هرکاری میکنم ترک رشد نمیکنه و فقط المان ها دچار کشش می شن.
  اینم عکسش
  http://upload7.ir/images/84729985881067037087.png
  چکار کنم؟

  پاسخ دادن
  • Babak / شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۶:۱۹ ب.ظ

   مشکلی نیست. در field output باید گزینه های status، xfemstatus، philsm را فعال کنید.

   پاسخ دادن
   • علیرضا / مهر ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۶:۵۵ ب.ظ

    سلام
    این آدرس دقیقا کجاست؟
    در visualization باید دنبالش باشم یا در ماژول استپ؟
    گزینه های status، xfemstatus، philsm راپیدا نکردم
    ممنون میشم کمک کنید

    پاسخ دادن
    • yasser / مهر ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۱۵ ق.ظ

     status تو step. تو fied out put. اخرین گزینه.state,field,user,time

    • Babak / مهر ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۰۶ ق.ظ

     در ماژول استپ زیر مجموعه field output به دنبالش بگردید.

  • EHSAN / تیر ۳۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۵۰ ب.ظ

   خوبه دیگه المانات اینقدر محکمه هر چقدرم زور بدی باز کنده نمیشن

   پاسخ دادن
 • اشکان / مرداد ۲۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۳:۴۸ ب.ظ

  سلام بابک جان
  دقیقا همین روند شبیه سازی رشد ترک واسه یه ورق فولادی رو که در بالا گفتی برای یک ورق کامپوزیتی هم قابل اجراست؟
  با تشکر فراوان

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۷:۴۹ ق.ظ

   امتحان نکرده ام. ولی دیده ام که معیارهای دیگری برای کامپوزیتها مثل hushin وجود دارد که باید از آنها استفاده شود.

   پاسخ دادن
 • مهدی / مرداد ۲۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۳:۲۵ ق.ظ

  سلام،
  در روش xfem چگونه می توان برای نرم افزار تعریف کرد که آنالیز را پس از رسیدن عرض ترک به حد مشخصی قطع نماید؟ به عنوان مثال وقتی ترک ها تمام ظرفیت خود را با توجه به نتایج STATUSxfem از دست می دهند (مثلا 0.065 میلیمتر به عنوان Diplacement تعریف شود) شروع به باز شدن می کنند… حال اگر بخواهیم باز شدن ترک ها تا 0.1 میلی متر ادامه یابد و پس از رسید اولین محل به این عرض ترک آنالیز قطع شود چه باید کرد؟
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۷:۴۱ ق.ظ

   فکر نمی کنم چنین معیاری برای پایان تحلیل بتوان تعریف کرد.

   پاسخ دادن
 • rasoul / مرداد ۲۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۰۸ ب.ظ

  ببخشید من یه مثال در زمینه نفوذ حل میکنم که این اروور را میده
  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16836: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI.

  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16895: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI.

  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16898: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI.

  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16836: The keyword is misplaced. It can be suboption for the following keyword(s)/level(s):

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۷:۴۰ ق.ظ

   وقتی چند بار در keyword ادیت می کنید ممکن است این ارور ظاهر شود. بهتر است تغیرات مدنظرتان را بر روی فایل inp اعمال کنید.

   پاسخ دادن
 • arash / مرداد ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۱۸ ب.ظ

  سلام آیا ترک روسازی آسفالتی رو هم می شود مدل کرد . چون همان ط.ر که می دانید عملکرد ترک ها متفاومت است بعضی ترک ها حرارتی هستند بعضی ترک خستگی و..

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۵۷ ب.ظ

   می شود مدل کرد به شرط آنکه تمام پارامترهای لازم برای کارتان را در اختیار داشته باشید.

   پاسخ دادن
 • rasoul / تیر ۳۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۰۱ ق.ظ

  Too many attempts made for this increment
  این ارور را میده

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲:۵۲ ب.ظ

   این خطا کاملاً کلی است و دلیل واحدی ندارد. هر خطایی ممکن است منجر به این خطا شود.

   پاسخ دادن
 • rasoul / تیر ۳۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۵۷ ق.ظ

  سلام. من یه ترک دارم که همانند شکل بالاست ولی بجای جابجایی ی تنش 400 مگا روش هست.باید چکار کنم؟ همش ارور میده

  پاسخ دادن
  • Babak / مرداد ۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲:۵۲ ب.ظ

   مسایل ترک خیلی حساسیت دارند و باید بسیار با دقت مدل شوند. تا کارتان را نبینم نمی توانم دلیل خطا را متوجه شوم.

   پاسخ دادن
 • nouroddin / تیر ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۶ ب.ظ

  با سلام وسپاس از سایت بسیار خوبتان
  در مورد مدل سازی کریستال پلاستیسیته چند تا سوال داشتم.
  همان طور که می دانیم پلی کریستال ها از دانه هایی در کنار هم که از رشد رندمی ایجاد می شوند تشکیل می شود که دارای جهت گیری های مختلفی هستند چگونه می توان این جهت گیری ها را در اباکوس تعریف نمود؟
  subroutine UMAT چیست؟ وچگونه اعمال می شود؟
  چگونه می توان برنامه ای که با فرترن نوشته شده را به آباکوس معرفی نمود؟
  آیا پیش نیاز هایی برای فراخوانی برنامه فرترن در آباکوس لازم است؟یعنی آیا لازم است کامپایلر ان نصب شود؟

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۲ ق.ظ

   اگر می خواهید از سابروتین ها استفاده کنید ابتدا باید فرترن و آباکوس را با هم لینک کنید که خودش داستان دارد.
   از توضیحاتتان به نظر می رسد که باید از material orientation استفاده شود.

   پاسخ دادن
 • mojtaba / تیر ۲۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۴۷ ب.ظ

  سلام. تشکر از مطالب مفیدتون
  سوالی ازتون داشتم در مورد اتصال لب به لب با استفاده از چسب دارای یه ضخامت در حدود0.3 میلی متر. اولا این توده مکعب مستطیلی از چسب رو باید با المان های cohesive مدل کنم یا المان های سابید هم میشه مدل کرد؟ در قسمت های اتصال من از tie کردن استفاده می کنم. میخواستم بدونم که درسته این کار یا نه؟البته شکست لایه چسب رو بررسی نمیکنم

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۱۲ ق.ظ

   اگر باز شدن چسب مهم نیست از همان Tie استفاده کنید راحت تر است.

   پاسخ دادن
   • mojtaba / تیر ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۴:۱۱ ب.ظ

    ممنون از پاسختون. اگه شکست (باز شدن یا پارگی چسب) هم مدنظر باشه، شما چه حالتی رو به جای tie برا مدل کردن پیشنهاد میکنین؟

    پاسخ دادن
    • Babak / تیر ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۰ ق.ظ

     المانها cohesive

    • mojtaba / مرداد ۱۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۳۰ ب.ظ

     ممنون از پاسختون. میتونید مثالی از مدل سازی چسب با المان های کوهسیو و با در نظر گرفتن damage اینجا قرار بدید یا راهنمایی بکنید ؟.ممنونم

    • Babak / مرداد ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۱۲ ق.ظ

     متاسفانه فعلاً فرصت این کار را ندارم. ولی بر روی این موضوع کار زیاد کرده ام. اگر با ایمیل سایت و یا از طریق فرم تماس ارتباط داشته باشید بیشتر می توانم شما را راهنمایی کنم.

 • amir / تیر ۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۰۸ ب.ظ

  سلام من با این ارور مواجه می شم، تمام مراحل رو با فایلی که شما برای دانلود گذاشتید هم چک کردم، همه چیز یکسان بود، ولی خطا پیش می یاد.
  Too many attempts made for this increment

  Abaqus/Standard Analysis exited with an error – Please see the message file for possible error messages if the file exists.

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۷:۱۴ ق.ظ

   حتماً در مدلسازی اشتباه کرده اید.

   پاسخ دادن
   • amir / تیر ۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۸:۲۸ ب.ظ

    مرسی.
    تونستم اون مشکل رو حل کنم، یه مشکلی که دارم اینه که توسعه ترک با دو قطعه شدن مدل همراه نیست، در واقع دانه ایی که ترک روی آن ها قرار داره فقط کش می یان.
    این یه مشکل تحلیلیه یا مشکل از بخش نمایش نتایج؟

    پاسخ دادن
    • Babak / تیر ۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۷:۳۰ ق.ظ

     باید در fieldoutput گزینه status,xfemstatus و philsm را فعال کنید.

    • amir / تیر ۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۳۶ ق.ظ

     مرسییی واقعاً ممنونم :)

 • حامد / خرداد ۳۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۴:۳۶ ب.ظ

  با سلام این اخطار آخر کار میاد نمیدونم از چیه کمکم کنید
  The job input file “Job-1.inp” has been submitted for analysis.
  Error in job Job-1: 29226 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.
  Error in job Job-1: SECTION DEFINITIONS ARE MISSING OR INCORRECT FOR THE ELEMENTS INDICATED ABOVE. FURTHER PROCESSING OF THE INPUT FILE IS NOT POSSIBLE UNTIL THIS INPUT ERROR IS FIXED.
  Job Job-1: Analysis Input File Processor aborted due to errors.
  Error in job Job-1: Analysis Input File Processor exited with an error.
  Job Job-1 aborted due to errors.

  پاسخ دادن
 • حامد / خرداد ۳۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۴:۳۴ ب.ظ

  The job input file “Job-1.inp” has been submitted for analysis.
  Error in job Job-1: 29226 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.
  Error in job Job-1: SECTION DEFINITIONS ARE MISSING OR INCORRECT FOR THE ELEMENTS INDICATED ABOVE. FURTHER PROCESSING OF THE INPUT FILE IS NOT POSSIBLE UNTIL THIS INPUT ERROR IS FIXED.
  Job Job-1: Analysis Input File Processor aborted due to errors.
  Error in job Job-1: Analysis Input File Processor exited with an error.
  Job Job-1 aborted due to errors.

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۹:۴۵ ق.ظ

   تعریف متریال را دوباره چک کنید.

   پاسخ دادن
 • سهیل / اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۱۰ ب.ظ

  با سلام
  من می خوام ترک خوردگی بتن را در لایه کامپوزیت (صفحه فولادی و پانل بتنی) مدل کنم.
  هدف در نظر گرفتن اثر افت بتن است. یعنی نمودار بار-جابجایی بعد از مقداری بار افت کند.
  از روش penalty برای تماس و روش Concrete damage plasticity هم استفاده کردم اما خوب جواب نگرفتم متاسفانه!
  لطف می کنید راهنمایی کنید.

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۰۵ ب.ظ

   برای بررسی جوابها راهی جز این نیست که حضوراً مساله را بررسی کنیم. با توضیحاتی که گفته اید مشکلی به چشم نمی خورد اما اینکه واقعاً آیا از همه پارامترها صحیح استفاده کرده اید یا نه نیاز به بررسی کامل دارد و کمی زمان بر است. شماره تماس را برایتان ایمیل می کنم.

   پاسخ دادن
 • فرزانه / بهمن ۲۶, ۱۳۹۱ در تاریخ ۳:۰۰ ب.ظ

  ممنون از پاسختون
  باید جوش گوشه را تو مدل استفاده کنم و مقدار کرنش معادلش را حساب کنم ، پس اگر با fastener مدل شه خواص جوش اعمال شده و درسته؟

  پاسخ دادن
 • ali / بهمن ۱۶, ۱۳۹۱ در تاریخ ۸:۴۸ ب.ظ

  با سلام وسپاس از مطالب عالیتون
  واقعا مطالبتون محشره.
  در صورت موافقتتون انشالله در آینده نزدیک مطالب و آموزش هایی در مورد رشد ترک استاتیکی و نیز رشد ترک خستگی براتون میفرستم.

  پاسخ دادن
 • فرزانه / بهمن ۱۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۴:۲۴ ب.ظ

  با سلام
  دارم قابی رو مدل میکنم که اتصالات آن جوش هستش و طبق گفته شما با تعریف wire و استفاده از fastener جوش مدل کردو ولی با این کار و بدون تعریف المان مناسب چطور خواص جوش به سازه اعمال میشه؟
  میشه پس از ایجاد wire با create connector assignment خط هایی بصورت wire ساخت و نوع المان آنرا weld گذاشت؟

  پاسخ دادن
  • Babak / بهمن ۱۶, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۲:۰۹ ق.ظ

   سلام
   این کاملاً به این بستگی دارد که تا چه اندازه می خواهید خواص جوش را با دقت وارد کنید. اگر از weld استفاده کنید در واقع دو قطعه از آن نقطه کاملاً به یکدیگر متصل میشوند بدون اینکه خاصیت خاصی برای اتصال درنظر گرفته شود.

   پاسخ دادن
   • فرزانه / بهمن ۱۷, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۱:۳۹ ق.ظ

    ممنون از پاسختون
    باید جوش گوشه را تو مدل استفاده کنم و مقدار کرنش معادلش را حساب کنم ، پس اگر با fastener مدل شه خواص جوش اعمال شده و درسته؟

    پاسخ دادن
    • Babak / بهمن ۲۸, ۱۳۹۱ در تاریخ ۹:۲۱ ق.ظ

     سلام
     مساله به همین سادگیها هم نیست. اگر خواصی برای جوش تعریف نکرده باشید اتصال صلب است اگر می خواهید جوش خواص الاستیک و پلاستیک داشته باشد باید آنرا وارد کنید.

 • سهراب / دی ۲۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۸:۲۲ ب.ظ

  با سلام و تشکر بخاطر مطالب مفیدتون
  من در مدلسازی سه بعدی با xfem مشکل دارم، در واقع خیلی وقته که دارم سعی
  میکنم یک مدلسازی ساده مانند آنچه شما انجام دادید را به صورت سه بعدی مدل کنم
  اما نتواستم. همین مثال را هم با دادن کمی عمق و همین اطلاعات مدل کردم که نتیجه نداد.
  یا بسیار طول میکشد که غیر طبیعی است یا ارور همگرا نشدن پیش میاید. من Increment max و min را
  هم در حد 0.01 پایین آوردم و increment size را 10000 قرار دادم ولی باز هم مشکل همگرایی وغیره داشتم.
  اگر لطف کنید راهنمایی کنید بسیار ممنونتان میشوم.

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۲۴, ۱۳۹۱ در تاریخ ۸:۴۷ ق.ظ

   سلام
   در این حدی که توضیح داده اید متوجه ایراد نمی شوم شاید شرایط مرزی را درست اعمال نکرده باشید.

   پاسخ دادن
   • Alireza / اسفند ۲۱, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۱:۴۳ ب.ظ

    سلام
    بابک جان من دانشجوی کارشناسی ام و میخوام یک قطعه ی پیش ساخته ی بتنی رو مدل کنم که داخل تونل وظیفه ی نگهداری سقف رو داره!!

    میشه یه کمکی راجب اینکه خواص بتن رو چجوری میشه به نرم افزار داد!! اگه آموزشی داری که بشه از روی اون یه چیزایی یاد گرفت هم ممنون میشم کمکم کنی!!!
    مرسی!!

    پاسخ دادن
    • Babak / اسفند ۲۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۸:۲۸ ق.ظ

     خواص بتن شامل ضریب پواسون و مدول الاستیک مشابه فولاد معمولا وارد می شود مگر آنکه معیارهای شکست را بخواهید وارد کنید که از معیارهای مربوط به بتن استفاده می شود.

 • mohammad reza / تیر ۲۸, ۱۳۹۱ در تاریخ ۴:۵۰ ب.ظ

  salam.

  mikhastam bedunam mishe ba estefade az xfem baraye tarak  k1, k2 (zarayebe shedate tanesho) bedast avord?

  mamnun az inke vaght izarid

   

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۳۱, ۱۳۹۱ در تاریخ ۵:۲۳ ب.ظ

   سلام
   مطمئن نیستم ولی فکر نمی کنم بتوان چنین کاری را انجام داد.

   پاسخ دادن
 • Ali MOhseni / تیر ۲۸, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱:۳۴ ب.ظ

  <span style="font-size: 200%">با سلام </span>

  <span style="font-size: 200%">می خواستم اگه ممکن باشه در مورد محیط یا محیط های غیر ویژوالی برامون توضیح بدین</span>

  پاسخ دادن
  • Babak / تیر ۳۱, ۱۳۹۱ در تاریخ ۵:۲۶ ب.ظ

   سلام
   محیطهای غیرویژوال آباکوس در واقع هسته اصلی نرم افزار است و تمامی قابلیتهای نرم افزار را داراست، برخلاف محیط ویژوال که بسیاری از قابلیتهای آباکوس را پشتیبانی نمی کند. توضیحات کامل در این خصوص همیشه در جلسات خصوصی و حضوری مطرح شده است. اگر تمایل داشتید ایمیل بزنید تا شماره تماس و اطلاعات بیشتر را برایتان ارسال کنم.

   پاسخ دادن
 • مرتضی / خرداد ۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱:۴۵ ب.ظ

  <p style="text-align: right">ب<span style="font-size: 120%">ا تشکر از مثال قشنگ شما</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 120%">میخواستم ببینم اگه امکانش هست فایل – ای -ان -پی – روبرام ایمیل کنید برای اینکه در محیط ویژال نمی تونم مثل شما رشد ترک و به عبارتی پارگی رو ببینم</span>

  پاسخ دادن
  • Babak / خرداد ۸, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۱:۲۹ ق.ظ

   سلام

   فایلهای cae و inp را در انتهای مطلب پیوست کردم.

   پاسخ دادن
 • HM / اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱:۰۶ ب.ظ

  در صورت امکان inp فایل این مثال را جهت دانلود قرار دهید

  متشکرم

  پاسخ دادن
 • خلیل / اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۲:۰۹ ب.ظ

  با سلام

  من تمام مراحل نوشته شده را اجرا می کنم ولی در مرحله job مدل submit نمی شه

  لطفا مراحل را به صورت ریزتر و با جزییات بیشتر بر روی قرار دهید.

  با تشکر فراوان از شما دوست گرامی

  پاسخ دادن
 • sepehr / اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۹:۳۷ ب.ظ

  Salam

  man shadidan be rahnamii niaz daram …

  man mikham yek nemoodare load-deflection baraye modele tir khodam rasm konam …man  mikham ba method VCCT trk ro goshtaresh bedam ta marhayele DEBONDING. zemnan man rooye choob daram in analiz ra anjam midam va materiale man anisotoropic hast.  be har  man modele khodam ra ta marhaleye gostaresh trak bordam amma az bade oon moteasefaneh nemitavanam ke marhaleye DEBONDING ra emeal konam ….dar help abaqus ba esterfadeh az *keyword marhaleye debondint ra tozih dade amma moteasefaneh man natonestam oon ro anjam bedam ..lotfan kasi age ashnaii ba in mozo ya raveshe emale KEYWORD ha dar abaqus dare  ye tozihi be man bede …

  ghorbane shoma …zemnan bebakshid ke farsi nist ,

  Sepehr

   

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۱ در تاریخ ۸:۰۶ ب.ظ

   سلام
   همانطور که متوجه شده اید بسیاری از دستورات آباکوس از داخل محیط ویژوال نرم افزار قابل دسترس نیست و پشتیبانی نمی شود. برای استفاده از این دستورها مثل دستور فعال کردن debonding باید از محیط keyword آباکوس استفاده کنید و یا راحت تر از آن اینست که با کمک نرم افزارهای ادیتور متن مثل notepad دستورها را به فایل inp اضافه کنید.
   به دلیل گستردگی و نکات بسیار زیادی که دارد بیان کردن آن به صورت مکتوب دشوار است و همواره در این خصوص مشکل را به صورت حضوری حل کرده ام. برای راهنمایی بیشتر با من letscae@gmail.com تماس بگیرید.

   پاسخ دادن
 • akhgar / اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۴:۵۴ ب.ظ

  سلام

  من میخوام با اعمال یه فشار خاص آغاز و گسترش ترک رو با روش xfem بدست بیارم امکان پذیر است؟

  میخوام تغییرات طول و بازشدگی ترک رو نرم افزار بده چطوری تنظیمات history رو انجام بدم هر کار کردم نتونستم بیشتر توضیح بدین

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۱ در تاریخ ۷:۵۷ ب.ظ

   با رسم نمودار برای نیرو و جابجایی المانهای ترک می توانید نیروی لازم برای آغاز باز شدگی ترک را بدست آورید.

   پاسخ دادن
 • azadehkind / اردیبهشت ۴, ۱۳۹۱ در تاریخ ۴:۵۲ ق.ظ

  <p style="text-align: right">سلام..همه کارها انجام میدم  سابمیت هم میکنم  وهنگام تدیدن نتایج این ارور میده

  <p style="text-align: right"> <span style="font-size: 120%">Too many attempts made for this increment </span>

  <p style="text-align: right">چکار کنم؟

  پاسخ دادن
 • azadehkind / اردیبهشت ۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۵:۲۲ ق.ظ

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 150%">اگه امکانش هست در مورد دادن مشخصات به صفحه و سکشن منجر توضیح کامل لطف کنین….خیلی بهش محتاجم</span>

  پاسخ دادن
 • azadehkind / اردیبهشت ۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۵:۱۵ ق.ظ

  <span style="font-size: 150%"> 1810 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.</span>

   

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 150%">سلام…نمی دونم چرا این ارور میده بخدا کلافه شدم..مشکل کارم کجاست؟</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 150%">بیزحمت میتونین قسمت ساخت ومراحل جزییات مشخصات توضیح بدین؟</span>

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۰:۴۸ ق.ظ

   مشکل شما مشخص است که از ماژول property است. تنظیمات این ماژول را چک کنید که متریال و سکشن را درست تعریف کرده باشید و آنرا به مدلتان assign کرده اید یا نه.
   اگر تنظیمات این ماژول درست انجام شده باشد مدل باید به رنگ سبز دیده شود.

   پاسخ دادن
   • azadehkind / اردیبهشت ۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۸:۵۵ ب.ظ

    <p style="text-align: right">سلام..با تشکر

    <p style="text-align: right">میدونم مشکل از پروپرتی سبز هم شده ولی باز هم ارور میده…بخدا کلافه شدم دوباره یک ارور دیگه داد…..یه خواهش

    <p style="text-align: right"> میتونین اون فایل آپلود کنین؟؟؟؟ بخدا خیلی خسته شدم 2و3 روز دارم باهاش کلنجار میرم ولی نمیشه خیلی خسته وناامید شدم

    پاسخ دادن
 • محمد حسین / اردیبهشت ۱, ۱۳۹۱ در تاریخ ۹:۳۹ ب.ظ

  <span style="color: #888888;font-size: 200%">با عرض سلام</span>

  <p style="text-align: right"><span style="color: #888888;font-size: 200%">اگه یه مثال ساده از اتصال سینگل لپ که با چسب به هم چسبیده در سایت قرار بدید ممنون میشم. من میخوام تنش های ایجاد شده در داخل چسب رو ببینم و در برخی موارد با از بین بردن اثر چسبندگی، نوعی جداشدگی رو مدل کنم و اثرات تمرکز تنش را بررسی کنم.</span>

  <p style="text-align: right"><span style="color: #888888;font-size: 200%">با تشکر</span>

  <p style="text-align: right">

  پاسخ دادن
  • Babak / اردیبهشت ۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۰:۴۵ ق.ظ

   سلام
   مساله شما بسیار خاص است و بسته به اینکه از چه روشی بخواهید چسب و باز شدن چسب را مدل کنید باز هم خاصتر خواهد شد. برای نتیجه گیری بهتر با من تماس بگیرید.

   پاسخ دادن
   • محمد حسین / اردیبهشت ۹, ۱۳۹۱ در تاریخ ۳:۳۶ ب.ظ

    سلام

    با تشکر از اهتمام شما در آموزش نرم افزار.

    به محض آماده کردن اطلاعات چسب و نهایی شدن این قسمت با شما تماس خواهم گرفت.

    در پناه حق

    پاسخ دادن
 • علی / فروردین ۱۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۳:۴۸ ب.ظ

  <p style="text-align: right">سلام   باتشکر از مطالب مفیدتون

  <p style="text-align: right">میخواستم بدونم آیا آباکوس توانایی اینرو داره که خودش وقوع ترک رو پیشبینی کنه؟ در واقع آیا میشه تست ورق رو توش شبیه سازی کرد یا نه؟

  <p style="text-align: right">نرم افزارهای مشابه چطور؟

  <p style="text-align: right">

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۱۴, ۱۳۹۱ در تاریخ ۳:۳۴ ب.ظ

   سلام با استفاده از همین روشی که در این پست گفته شده است یعنی روش xfem می توان آغاز ایجاد و رشد ترک را به عهده خود نرم افزار گذاشت.

   در مورد سایر نرم افزارها اطلاعی در این خصوص ندارم.

   پاسخ دادن
 • احمد / اسفند ۲۸, ۱۳۹۰ در تاریخ ۳:۲۱ ق.ظ

  <p style="text-align: right">با سلام و ممنون از مطالب مفیدی که گذاشتید.‏

  <p style="text-align: right">سوالی که من دارم اینه که آیا روش های مختلف مدلسازی ترک هرکدوم مزایا و محدودیت هایی داره؟ یا مثلا هر روش واسه مدلسازی خاصی کاربرد داره؟ برای یادگیری انواع روش های مدلسازی و مقایسه اونها آیا منبع خاصی مدنظرتون هست؟ اگه نه میشه چندتا کلیدواژه برای سرچ معرفی کنید؟

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۲:۵۸ ب.ظ

   در ابتدای همین آموزش در این خصوص توضیحاتی داده ام. برای موارد بیشتر مستندات آباکوس را مطالعه بفرمائید.
   می توانید از کلید واژه هایی که در انتهای همین مطلب قرار گرفته است استفاده کنید.

   پاسخ دادن
 • بهزاد / اسفند ۲۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۸:۱۸ ب.ظ

  سلام

  وقتتون بخیر

  میخوام خستگی دینامیکی فنرهای فشاری رو تو اباکوس بررسی کنم اما چطوری نمیدونم….؟

  کمکم کنیند ممنون میشم

  پاسخ دادن
  • Babak / فروردین ۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۲:۵۷ ب.ظ

   سلام
   تحلیلهای خستگی بیشتر فرآیندهای پس پردازشی، post processing، هستند. بر روی نتایج بدست آمده از تحلیلها محاسباتی برای فهمیدن خستگی انجام می شود.
   در مستندات آباکوس در مورد خستگی در سیکل های کوچک هم می توانید مطالبی برداشت کنید.

   پاسخ دادن
 • FARZAD / دی ۲۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۳:۲۴ ب.ظ

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">با سلام</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">دوست عزیز تحلیلی که شما انجام داده اید تحلیل پارگی است در خصوص مکانیک خرابی DAMAGE MECHANIC.</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">تحلیل ترک به صورتی دیگری انجام میشه که در آن خروجی شما مقادیر K1,K2,K3</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">خواهد بود.اگر توضیح اضافی خواستید بنده در خدمتتون هستم.</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">FARZAD.FARIBA@GMAIL.COM</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">AZADTAKESTAN.BLOGFA</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%"></span> 

   

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۲۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۵:۲۴ ب.ظ

   سلام
   همانطور که حتماً در آغاز مطلب دیده اید به نکته صحیحی که شما نوشتید اشاره کرده ام. مدلی که در این آموزش بررسی شده است گسترش ترک و یا به قول شما تحلیل پارگی است.
   بسته به این که دنبال چه چیزی هستیم از روشهای دیگر مدل کردن ترک که از آنها مقادیر K و انتگرالهای J و T محاسبه می شود ممکن است استفاده شود.

   پاسخ دادن
 • ali / دی ۱۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲:۲۷ ب.ظ

  با سلام

  ببخسید من نمی تونم خروجی شبیه به این مثال رو بدست بیارم. در واقع ورق پاره نمی شه.اگه میسه مدول assembly و property رو بیشتر توضیح بدین

  با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۱۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲:۳۳ ق.ظ

   سلام
   احتمالاً اختلاف در تنظیم common option در خود ماژول visualization است.
   در واقع من هم در نتایج خروجی برای نمایش بهتر نتایج ضریب scale factor را زیاد کرده ام

   پاسخ دادن
 • mehrdadiust / دی ۱۳, ۱۳۹۰ در تاریخ ۵:۴۳ ب.ظ

  با سلام.در بعضی از مسائل با مسئله واگرایی روبرو می شویم.آیا راهکار کلی برای این مشکل وجود دارد. و سوال دوم .چه فرقی میکند خصوصیات مصالح(انرژی شکست) در ماژول پراپرتی تعریف شود یا در تماسها؟با تشکر فراوان

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۱۳, ۱۳۹۰ در تاریخ ۹:۲۷ ب.ظ

   سلام
   راه حل کلی برای واگرایی وجود ندارد. تفاوتی بین وارد کردن خصوصیات مصالح در ماژولهای مختلف وجود ندارد.

   پاسخ دادن
 • mehrdadiust / دی ۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۲:۴۲ ق.ظ

  سلام.با تشکر از مطالب مفیدتون.اگه ممکن در مورد روش کانتور انتگرال هم مطالبی ارائه کنید.و اینکه در اجسان سه بعدی بایستی صفحه ترک ایجاد شود؟

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۹, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱:۱۷ ق.ظ

   در مسائل سه بعدی به جای خط ترک از صفحه ترک استفاده می شود.

   پاسخ دادن
 • hossein / دی ۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۲:۱۲ ق.ظ

  سلام مهندس،من می خوام یک ترک محوری نیم بیضوی رو در جدار یک لوله مدل کنم ولی تو مش بندیش دچار مشکل شدم،اگه من رو راهنمایی کنید سپاسگذار می شم.

  پاسخ دادن
 • amir rashvand / دی ۵, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۱:۳۲ ب.ظ

  سلام با تشکر فوق العاده زیاد از شما دوست گرانقدر که دل بزرگی دارید که آموزش مطالب با ارزشی رو قرار دادید سوال من این هست که ترک رو بصورت

  wire

  هم مدل میکنند اگر امکان داشت توضیح و مقایسه ای داشته باشید که عالی چون شما مسلط هستید احتمالا خیلی وقتتون رو نگیره – با تشکر

  پاسخ دادن
  • Babak / دی ۹, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱:۱۲ ق.ظ

   منظورتان از ترک wire چیست؟

   پاسخ دادن
   • amir / تیر ۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۱:۰۳ ب.ظ

    مگر هنگام کشیدن خط ترک در محیط پارت از گزینه دو بعدی و wire نباید استفاده کنیم؟

    پاسخ دادن
    • Babak / تیر ۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۷:۱۴ ق.ظ

     بله.

 • Bijan Jamali / آذر ۲۲, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱:۳۱ ق.ظ

  salam nahveye tahiye animation dar abaqus ra mikhastam bedoonam che joorie?

  پاسخ دادن
  • ravaji / آذر ۲۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۴:۲۷ ب.ظ

   سلام
   آموزش مختصری در این خصوص قرار خواهم داد
   از منوی اصلی گزینه animation را باید استفاده کنید

   پاسخ دادن
 • Mr Arjmandy / آذر ۲۱, ۱۳۹۰ در تاریخ ۳:۳۵ ب.ظ

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون
  می خواسم بدونم اطلاعات مربوط به Damage Evolution و Maxps Damage
  رو برای یه کامپوزیت مثل CFRP از کجا می تونم پیدا کنم
  ممنون

  پاسخ دادن
  • ravaji / آذر ۲۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۴:۳۲ ب.ظ

   سلام
   حقیقتاً در خصوص بدست آوردن اطلاعات متریال مرجع کاملی نمی شناسم باید از مقالات بیابید
   بهترین مرجعی که تا به حال با آن کار کرده ام campus بوده است که در خصوصش نوشتم

   پاسخ دادن
 • امیر / آذر ۱۸, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱:۱۳ ب.ظ

  سلام بابک جان

  ممنون از مطالب خواندنیت

  راستی من می خوام ترک ساده ای بر روی یک تیر روی تکیه گاههای ساده ایجاد کنم ولی با عمق های مختلف و بعدش در تحلیل دینامیکی ببینم بر روی فرکانس مدهای اول تا پنجم چه تاثیری می گذارد. عمق ترک را چطور به سیسام بفهمونم؟

  ممنون از اینکه وقت میگذارین

  امیر

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۱۸, ۱۳۹۰ در تاریخ ۳:۳۵ ب.ظ

   سلام آقا امیر
   اگر مطلب مربوط به گسترش ترک را کامل خوانده باشید با تغییر طول خطی که به عنوان ترک به نرم افزار معرفی می کنید می توانید ترکهایی با عمق های متفاوت ایجاد کنید

   پاسخ دادن
 • afrooz / آذر ۴, ۱۳۹۰ در تاریخ ۴:۰۷ ب.ظ

  سلام

  میشه خزش را در اباکوس تحلیل کرد؟ کدوم قسمتش

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۲:۴۱ ق.ظ

   سلام
   ابتدا از بابت تاخیری که در پاسخ دهی چند کامنت اخیر پیش آمد پوزش می خواهم.
   در آباکوس برای تحلیل خزش باید step از نوع creep تعریف کرد

   پاسخ دادن
 • aliakbar / آذر ۲, ۱۳۹۰ در تاریخ ۵:۲۵ ب.ظ

  با سلام خدمت شما مهندس عزیز

  بنده دانشجوی ارش مواد هستم و پروژه ارشد در باره جوشکاری مقاومتی نقطه ای است وی خواستم بک سری راهنمایی بفرمایید چگونه می توانم یک مدل سازی یا شبیه سازی همراه با تجزیه و تحلیل برای تست کشش یا کششی-برشی داشته باشم که نقطه جوش هم اعمال شده باشد

  خیلی ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • Babak / آذر ۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۲:۳۵ ق.ظ

   سلام
   ابتدا از بابت تاخیری که در پاسخ دهی چند کامنت اخیر پیش آمد پوزش می خواهم.
   اما در خصوص مدل سازی نقاط جوش در نرم افزار آباکوس از المانها fastener استفاده می شود.

   پاسخ دادن
 • iman / آبان ۲۸, ۱۳۹۰ در تاریخ ۴:۵۸ ب.ظ

  salam, ba arze tashkor va ghadrdani.

  doost agar baraye shoma maghdoor ast yek nemoone az model sazi tarak dar beton erae dahid.

  پاسخ دادن
 • ناشناس / آبان ۲۳, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲:۳۷ ق.ظ

  This is an example of a WordPress commnet, you could edit this to put information about yourself or your site so readers know where you are coming from. You can create as many commnets like this one or sub-commnets as you like and manage all of your content inside of WordPress.

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۲۳, ۱۳۹۰ در تاریخ ۴:۲۵ ب.ظ

   سلام

   داخل محیط نرم افزار آباکوس تا آنجایی که من می دانم چنین راهی وجود ندارد شاید در ورژنهای جدیدتر چنین امکانی اضافه شده باشد. برای این کار دو پیشنهاد دارم:

   اول: از نرم افزارهای پس پردازش (Post-process) دیگر مثل Hyper view یا animator استفاده کنید که یادگیری آنها احتمالاً زمان بر خواهد بود

   دوم: برای ۳۱ گرهی که گفته اید History Output شامل اطلاعات K1 و K2 و K3 و انتگرال J و زاویه گسترش ترک تعریف کنید. نمودار آنها را رسم کنید. اطلاعات نمودار را ذخیره کنید و در محیط Excel آنها را Paste و مطالعه کنید.

   موفق باشید

   پاسخ دادن
 • مهدی / آبان ۱۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱:۲۰ ب.ظ

  fxQQ7s , [url =http://rvokhzndobwy.com/]rvokhzndobwy[/url], [link =http://tlpwowbrtzpk.com/]tlpwowbrtzpk[/link], http://nqpfmzyttbrj.com/

  پاسخ دادن
 • حسین / آبان ۱۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۳:۴۲ ق.ظ

  سلام

  من میخوام یک ترک نیم بیضوی سه بعدی رو رشد بدم. البته نه از طریق xfem بلکه میخوام خود آباکوس جهت رشد و مسیر رشد ترک رو تشخیص بده بار گذاری من از نوع خستگیه. میتونید در این زمینه به من کمک کنید؟

  پاسخ دادن
  • Babak / آبان ۱۶, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۰:۲۷ ب.ظ

   سلام
   اول: توصیه می کنم که از روش xfem استفاده کنید
   دوم: آنچه که شما می خواهید نشدنی نیست ولی خیلی هم ساده نیست
   سوم: همانطور که داخل متن گفته ام سایر روشها نیازمند آن است که تا حدودی تخمینی از مسیر گسترش ترک داشته باشید و المانها را با توجه به آن مرتب کنید
   چهارم: تا آنجایی که خاطرم هست آنچه که شما دنبالش هستید با استفاده کامل از محیط گرافیکی نرم افزار آباکوس (Abaqus CAE) قابل انجام نیست و باید برخی از دستورات و تنظیمات را دستی در فایل inp وارد کنید
   پنجم: اگر از xfem استفاده کنید نیازی به تنظیمات دستی در فایل ورودی نرم افزار آباکوس نخواهید داشت
   موفق باشید

   پاسخ دادن
   • حسین / آبان ۱۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲:۰۹ ب.ظ

    سلام آقای مهندس

    با تشکر از پاسختون

    تا اونجایی که من میدونم xfem توانایی رشد ترک ترک خستگی رو نداره. در مورد تنظیمات و دستورات ورودی در inp فایل میشه توضیحات بیشتری بدهید.

    با تشکر

    پاسخ دادن
    • Babak / آبان ۱۸, ۱۳۹۰ در تاریخ ۲:۱۴ ق.ظ

     در مورد اینکه xfem از مسائل خستگی پشتیبانی می کند یا نه مطمئن نیستم

     توضیح در خصوص فایلهای inp بسیار مفصل است و شاید نتوانم به صورت مکتوب مطلب را کامل ادا کنم

     معمولا برای کار با فایلهای inp از نرم افزارهای کمکی استفاده می شود

     سعی میکنم پاسخ کوتاهی در چند روز آینده برای آشنایی دوستان با فایهای inp در سایت قرار دهم

    • مرتضی / خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ در تاریخ ۵:۵۵ ب.ظ

     <span style="font-size: 150%">با تشکر از وب سایت کامل و جامع شما</span>

     <span style="font-size: 150%">میخواستم ببینم اگه امکان داره یک مثال از اتصال لب به لب با لایه ای از چسب به نمایش بگذارید</span>

    • Babak / خرداد ۱۶, ۱۳۹۱ در تاریخ ۷:۲۳ ب.ظ

     سلام
     ممنون از کامنتی که گذاشته اید.
     مطالب سایت بیشتر شامل موارد عمومی کار با آباکوس است و برای مواردی مثل آنچه شما مطرح کرده اید که نیاز به مدل کردن debonding دارد به صورت کلاسهای خصوصی آموزش داده می شود.
     برای اطلاعات بیشتر با ایمیل سایت تماس داشته باشید

  • محسن / بهمن ۱۷, ۱۳۹۰ در تاریخ ۱۱:۵۶ ب.ظ

   <p align="right">سلام

   <p align="right">باتوجه به اینکه مسئله خستگی است لذاتنش ها زیر تنش تسلیم قطعه می باشند وترک  با یک بار اعمال بار سیکلی

   <p align="right">رشد نخواهد کرد.

   <p dir="rtl">لذا باید از روش contour integral   استفاده کرد تا با استفاده از خروجی های K زاویه ومقدار رشد ترک را به ازای تعداد

   <p dir="rtl"> سیکل مشخص (رابطه پاریس ) بدست آید.

   پاسخ دادن