مدل کردن فنر و دمپر در نرم افزار ABAQUS

هژبر says:

با سلام.یک سوال داشتم.

چگونه می توانم در تحلیل دینامیکی اباکوس از فنر(spring and dashpot)استفاده کنم.چون من امتحان کردم و نشد.

Babak says:

در پاسخ به یکی از مخاطبین سایت که در مورد نحوه مدلسازی فنر و دمپر پرسیده بود به مثال ساده و مختصر زیر توجه کنید.

فایل spring_dashpot.inp را در محیط Abaqus بخوانید. در مورد فایلهای .inp و ساختار آنها در آینده بیشتر توضیح خواهم داد اما برای حال به این نکته توجه داشته باشید که فایل اصلی نرم افزار این فایل می باشد و در واقع نرم افزار Abaqus در هنگام submit کردن مدل، فایل .inp را خوانده و عملیات پردازش را بر روی این فایل انجام می دهد. برای خواندن فایل spring_dashpot.inp مسیر زیر را اجرا کنید.

File / import / Model …

جهت مشاهده فایلهای .inp گزینه File Filter را بر روی حالت Abaqus input file قرار دهید.

در این مدل دو ورق فلزی به ابعاد 100*100 و به فاصله 100 واحد از یکدیگر به وسیله ۴ عدد فنر به هم متصل شده اند.

وارد ماژول property شده و مشخصات مواد استفاده شده را ببینید. یکی از روشهای تعریف فنر در نرم افزار Abaqus داخل ماژول property است. از منوی اصلی نرم افزار مسیر زیر را اجرا کنید.

Special / Springs/Dashpots / Manager

با دو بار کلیک بر روی عبارت Spring پنجره Edit Springs/Dashpots باز خواهد شد و می توانید مشخصات ۴ فنر ساخته شده در مدل را ببینید.

فنرها به ترتیب بین گره های ۷و ۱۳۰، ۴۹ و ۱۷۱، ۷۲ و ۱۹۳، ۲۹ و ۱۵۰ ساخته شده اند و ضریب سختی فنر ۱ تعریف شده است. واحد ضریب سختی فنر واحد نیرو بر واحد جابجایی می باشد. در صورت نیاز می توانید Dashpot coefficient را نیز به ویژگیهای فنرها اضافه نمائید.

نکته حائز اهمیت در اینجا تنظیم گزینه Axis است. توجه داشته باشید در صورتی که تحلیل Dynamic Explicit است حتماً از تنظیم Follow line of action استفاده شود. Dynamic Explicit از المان Specify fixed direction پشتیبانی نمی کند.

دقیقاً مشابه همین تنظیمات برای تعریف المانهای فنر و دمپر در ماژول interaction نیز وجود دارد.

در ماژول Load بارگذاری گذرا به مقدار 100 واحد بر روی صفحه بالایی وارد می شود و صفحه پائینی ثابت شده است. تنظیمات بارگذاری و Amplitude استفاده شده برای بارگذاری را در ماژول Load مشاهده کنید.

در ماژول Job مدل را اجرا کرده و نتایج را مشاهده فرمائید.

فایل ورودی این مثال به وسیله نرم افزار ANSA ساخته شده است و تصویر انیمیشن زیر به کمک نرم افزار META از خروجی این مثال تهیه شده است.

فایل ورودی را از اینجا دریافت کنید.

spring_dashpot.inp