اضافه کردن imperfection به مدل

Imperfection همانطور که از نامش پیداست برای ایجاد اندکی تغییر شکل جزئی در مدلها استفاده می شود تا آنرا از حالت کاملاً ایده آل و صاف خارج کند. مسلماً در عمل هیچ قطعه ای به آن صاف و کاملی که در CAD طراحی می شود ساخته نمی شود. وجود همین ناکاملی هاست که باعث بروز برخی پدیده ها مثل کمانش در قطعه می شود.

در آباکوس دستور Imperfection برای ایجاد چنین ناکاملی هایی استفاده می شود. این دستور جزو مجموعه ای از دستورات آباکوس است که قابلیت تعریف در محیط ویژوال نرم افزار را ندارند و باید مستقیماً در فایل inp وارد شوند و یا با استفاده از keyword محیط ویژوال آنها را به مدل اعمال کرد.

این آموزش را به دلیل اینکه مقدمات آنرا هنوز در سایت مطرح نکرده ام مختصر بیان می کنم و در صورتی که مبهم بود در نظرات و انجمن سایت در مورد آن مفصل تر می توان بحث را کامل کرد.

به صورت تیتروار این مراحل باید انجام شود.

 1. انجام تحلیل فرکانسی و یا کمانش
 2. در تحلیل فوق باید از نرم افزار خروجی result یا همان res را که قبلاً در این پست در موردش گفته بودم از نرم افزار بگیرید. خروجی پیش فرض odb کافی نیست.
 3. در فایل input مدل جدید و یا به کمک keyword دستور Imperfection و پارامترهای آنرا قبل از دستور step به مدل اضافه کنید.

به عنوان مثال، نمونه زیر را ببینید.

*IMPERFECTION, FILE=ximpb1, STEP=1
4, 0.01
1, 0.1
2, 0.1

در این مثال ابتدا فایل ximpb1 ابتدا از تحلیل فرکانسی بدست آمده است.

در خطوط پارامتر از آباکوس خواسته شده است که ضریب 0.01 از مد فرکانسی چهارم، ضریب 0.1 از مد فرکانسی اول و 0.1 از مد فرکانسی دوم بر روی مدل اصلی اضافه شود.

با اضافه شدن این تغییر شکلها به مدل اصلی، مدلی خواهیم داشت که به قطعه واقعی شبیه تر است و به کاملی فایلهای CAD نیست. لذا مشاهده پدیده کمانش در آن در تحلیلهای استاتیک و یا دینامیک قابل بررسی خواهد بود.

 

168 comments

 • سلام خسته نباشید.ببخشید من یک مجموعه تیر یک سرگیرداردارم (13تا)که سطح مقطع اونها از شکلی دمبلی(تقریبا 8 انگلیسی) تا دایره توخالی(دیسک) است.تیرها در مقیاس میگرو هستند. برای این تیرها من تحلیل buckle انجام دادم تا ببینم تغییر نبروی بحرانی با تغییر در مقطع چه رابطه ای داره و برجلاف انتظارم مقدار ایگن ولیوها از دمبل به دیسک زیاد شده و مثبت با منفی هستند. جالب اینجاس که من نبرو رو به سمت راست اعمال کردم و جابجایی به سمت چپه بنظر شما مشکل کار من کجاست؟ ممنون از شما
 • سلام مهندس. برای تحلیل قالب فرم دهی سرلوله با پرس هیدرولیک، به دلیل بلند بودن طول لوله باید تحلیل کمانشی هم علاوه بر تحلیل دینامیک انجام شود. پیشنهاد شما برای این منظور چیه ؟ اول تحلیل کمانش دوم- تحلیل دینامیکی با اضافه کردن IMPERFECTION ؟
 • با سلام خدمت دوستان ...من میخواهم imperfection  رو بصورت مستقیم به مدلم وارد کنم با دستور  imperfection,system=R, input file  ولی متاسفانه نمیدونم  input file  رو چطور میشه وارد کرد، ضمنا  imperfection  هم بصورت سینوسیه .... کسی هست که منو بتونه راهنمایی کنه ؟؟؟؟ با تشکر
  • rep=0 ws=PL/1000 wg=PL/1000 wp=0.1*beta*beta*PT #         Local to Web Imperfection for i in mdb.models['Model-1'].parts['Splate'].nodes:     x1=i.coordinates[0]     y1=i.coordinates[1]     z1=i.coordinates[2]     y1=wp*sin(m1*pi*z1/PL)*sin(pi*x1/(PB))     #+wp*sin(m2*pi*z1/PL)*sin(pi*x1/(PB))+wp*sin(m3**pi*z1/PL)*sin(pi*x1/(PB))     mdb.models['Model-1'].parts['Splate'].editNode(nodes=i,coordinate1=x1,coordinate2=y1,coordinate3=z1)     rep=rep+1
 • سلام ضریب مود های کمانشی برای تعریف نقص اولیه در مدل طبق چه رابطه ای محاسبه میشه و همین طور مقدار maximum load proportionality factor (برای مدل کردن رفتار پس کمانشی قاب فولادی) ممنون از حمایت شما
 • سلام آقا بابک من باید به اتصالم imperfection بدم نوع تحللیلم static general چطوری میتونم با static riks من imperfection بدم بعد توی static,general اثرشو ببینم؟
   • سلام ممنون از پاسخگویی یعنی من میتونم فقط static general استفاده کنم و نیازی به static riks نیست؟ البته اگه بخوام از هر دو استفاده کنم مشکل اینجاست اول general ران میشه ببعد riks من الان گیج شدم یه مشکلی هم هست اگه از general بخوام استفاده کنم اصلا باید نیرو های فشاری که در igenvalue میده را بدم؟
    • روال کلی اینگونه است که اگر به مدل جابجایی اعمال می کنید تحلیل باید استاتیک جنرال باشد ولی اگر به مدل نیرو وارد می کنید تحلیل باید ریکس باشد. خیلی متوجه سوالتان نشدم.
 • سلام ، خسته نباشید من دستور imperfection را در keyword نرم افزار قبل از assembely وارد کردم و ارور میده. اگه میشه راهنمایی کنید. ارور: The following results file(s) could not be located: 1.fil دستور وارد شده نیز در قسمت زیر ارائه شده: . . . . *Part, name=tie *Element, type=C3D20R *Nset, nset=Set-1, generate *Elset, elset=Set-1, generate ** Section: Tie Section *Solid Section, elset=Set-1, material=Concrete , *End Part *imperfection,file=1,step=1 1,1e-3 ** ** ** ASSEMBLY ** *Assembly, name=Assembly . . .
  • البته این نکته را هم بگم من در مدل قبلی نیز در قسمت keyword دستورات زیر را وارد کردم و مدل اول به صورت کامل اجرا میشه و خروجی فایل را هم در temp نرم افزار میسازه. . . ** ** FIELD OUTPUT: F-Output-1 ** *Output, field, variable=PRESELECT *node output u, *node file,global=yes u, *End Step
 • با تشکر از پاسخ شما من میخوام یک ستون دو سر گیردار که یک سر آن حرکت جانبی دارد را تحلیل کمانشی انجام بدم که موقع submit کردن خطا میده و اجرا نمیشه این مشکل رو چطوری حل کنم ؟
 • با سلام خدمت آقای مهندس بابک من یک دیوار برشی فولادی را به وسیله آباکوس مدل کردم و تمام پارامترهاشو بهش دادم و تقریبا 90 % مطمئنم درسته حال وقتی می خواهم تحلیل کنم خطای کلی too many attempts made for this increment امکانش هست فایلم را برای شما ارسال کنم یه نگاهی به آن بندازید ؟؟؟؟ با سپاس
 • با سلام خدمت مهندس عزیز. از راهنمایی تان واقعا ممنونم. البته ایرادی داشتم با کمک مطالب مفید این سایت و اون کتاب اقای خلخالی که فرموده بودید و تهیه کردم حل شد. قبلا که ایمپرفکشن رو به مدل دیوار برشی اعمال نکرده بودم تحلیل دینامیکی اکسپلیسیت جواب نمیداد و تحلیل استاتیک جنرال هم ABROT میشد و ارور میدارد اما با اعمال نقص به ورق داخلی دیوار برشی و راهنمایی شما در خصوص انجام تحلیل دینامیکی صریح ، تونستم نمودار هیسترزیس رو رسم کنم. واقعا ممنونم ازتون و از سایت خوبتون. برایتان طول عمر و سلامتی و موفقیت روز افزون از خداوند خواستارم.
 • سلام مهندس خیلی ببخشید دوباره وقتتون رو میگیرم. فرمودید برای ایجاد فایل fil باید در keyword دستور node file و fl file رو وارد کنیم. سوال اینه که اولا keyword کجاست ؟که ما این دستورات رو توش بنویسیم. ثانیا اگه ممکنه یکبار بصورت واضح تر روند رو از اول به ترتیب بنویسید که چطور باید انجام بدیم. خدا حفظتون کنه. بسیار ممنونم.
 • با سلام .تشکر از زحمات بی دریغ شما. مهندس جان این بحث imperfection کمی گنگ شده. اگر زحمتی نیست و فرصت دارید مثالی با جزئیات بصورت یک فایل در سایت قرار بدید تا دانلود کنیم تا اماتورهایی مثل من بلکه متوجه بحث بشیم. کار خیلی از ما در همین قسمت لنگ مانده. ممنون از زحمتی که میکشید.
  • کدام قسمت را متوجه نشدید؟ در خصوص شیوه استفاده از محیط keyword نرم افزار در کتاب به تفصیل توضیح داده ام اگر مطالعه کنید فکر می کنم مشکلتان برطرف شود.
 • سلام خسته نباشید. ببخشید یه سوال داشتم. دیوار برشی فولادی رو در اباکوس مدل کردم و پس از ساخت قطعات و اسمبلی قطعات ، اونها رو MERG (یکپارچه) کردم. بعد تحت بارگذاری سیکلی ATC24 قرار میدم. اما تحلیل به اخر نمیرسه و خطا میده. لطفا راهنماییم کنید. ممنونم
  • با زیاد شدن تغییر شکلها احتمال abort شدن تحلیل زیاد می شود و شاید با استفاده از تحلیل دینامیکی و در نظر داشتن سرعت کم جابجایی بتوانید مشکل را حل کنید.
 • سلام آقای مهندس وقتتون بخیر میخوام 1 فرورفتگی موضعی روی 1 قسمت از لوله اعمال کنم اما نمیدونم مدلسازی فرورفتگی رو چطور انجام بدم اگه کمکم کنید ممنونتون میشم مرسی
 • سلام مدلم یک گاست پلیت تحت بارفشاری یکنوا می باشد که باید تغییر شکل با دامنه 2میلی متری به شکل ربع سینوسی روی قطر مدل ایجاد کنم.. میشه راهنمایی بفرمایید که چگونه این تغییر شکل رو میشه اضافه کرد؟
 • با سلام خدمت شما اینجانب کمانش یک پوسته استوانه ای را مورد بررسی قرار دادم و بار بحرانی را برای مود اول بدست آوردم. سپس تصمیم به بررسی رفتار بعداز کمانش این پوسته استوانه ای با استفاده از مطالب ذکر شده در سایت ویک فایل در یوتیوب ،گرفتم. در حالت دوم، ابتدا بار بار بحرانی بدست آمده در مود اول را به پوسته استوانه ای اعمال نمودم و با استفاده از دستور imperfection مقادیر ذیل را وارد نمودم. *IMPERFECTION, FILE=Buckling_Analisis, STEP=1 1, 2e-4 2, 1e-4 3, 0.5e-4 همچنین مقادر ذیل را برای آنالیز riks در نظر گرفتم *Step, name=Step-1, nlgeom=YES, inc=10000 *Static, riks 0.01, 1., 1e-07, 0.1, , ولی متاسفانه بعد از ران کردن و در یک نسبت step time/LPF حدود 0.65 آنالیز به سختی جلو میره و در نهایت متوقف میشه. سعی کردم با کمتر کردن ضرایب IMPERFECTION مشکل را حل کنم 1, 2e-5 2, 1e-5 3, 0.5e-5 ولی مجدد یک نسبت step time/LPF حدود 1.12 آنالیز به سختی جلو میره و در نهایت متوقف میشه. همچنین step های حل را نیز کمتر کردم ولی تغییری خاصی ایجاد نشد. لطفا من را راهنمایی کنید که باید چکاری انجام دهم. با تشکر
  • احتمالا تغییر شکل در مدلتان به حدی می رسد که المانها دچار تغییر شکلهای زیاد شده و با خطا مواجه می شود. سایز المانها را تغییر داده اید ببینید تاثیری بر روند تحلیل دارد یا نه؟
   • با سلام وقت بخیر من هم دقیقا با همین مشکل مواجه شده ام.البته برای نمونه هایی که طول بلند تری دارند جواب گرفته ام.نمونه دارای قطر 30و طول 80 میلی متر است .مش را هم ریز تر کردم تا حدی که دیگه هشدار میده و میگه حجمش بالا رفته. کلا incrementation رو چه جوری باید تنظیم کنیم تا مناسب باشه همین طور میزان imperfection?
    • تنظیمات incrementation معمولا اتوماتیک است و نیازی نیست شما کار خاصی بر روی آن انجام دهید. میزان imperfection معمولا حدود 0.001 درنظر گرفته می شود. با یکی از دانشجویان که در این خصوص چند وقت پیش کار می کردم در مقالات روابطی برای این ضرایب پیدا کرده بود که متاسفانه من به آنها دسترسی ندارم. ولی اگر بگردید احتمالا مقالات مشابهی پیدا خواهید کرد.
 • با سلام من آنالیز ریکس را برای یک تیر دوسر ساده با بار گسترده انجام دادم. هنگامی که طول تیرکوتاه است (مثلا 9 متر) آنالیز به طور کامل انجام می شه ولی نمی دونم چرا وقتی طول تیر را زیاد در نظر میگیرم(24 متر) آنالیز به سختی جلو میره و متوقف میشه؟ بطور کلی مدل هایی که دارای طول زیاد هستن و شکست آنها خمشی است و نه برشی ، در آنالیز ریکس با مشکل مواجه میشن امکانش است منو راهنمایی بفرمایید؟
  • فکر می کنم علت بروز مشکل تنش و کرنش زیاد در مدل باشد. برای تحلیلهای خمشی بهتر است در ماژول مش incompatible mode در نوع المانها فعال باشد.
   • از پاسختون ممنونم آقای مهندس ولی المانی که من استفاده میکنم از نوع shell هستش (نوع S4R) و گزینه incompatible mode برای اون وجود نداره در این حالت چکار باید بکنم؟
    • این گزینه برای المانهای سه بعدی است و در شل کاربرد ندارد. همانطور که گفتم مشکلی در مدلسازی شما به نظر نمی رسد وجود داشته باشد. به دلیل اینکه تنش در مدل زیاد می شود به خطا بر می خورد. واحدهایی که برای مدلتان استفاده کرده اید را دوباره چک کنید.
 • وقت بخیر میخواستم بدونم میتونیم از خروجی یک تحلیل ( تغییر شکل ) برای ورودی تحلیل بعدی استفاده کرد . می خوام فرآیند فورج رو شبیه سازی کنم و خواب معمولا این فرآیند شامل چند مرحله تغییر شکل زیاد فولاد با درجه حرارت بالا هستش که از چندین قالب استفاده میشه . میشه تغییر شکل مرحله قبل با شرایطش رو برای مرحله بعدی مورد استفاده قرار داد . ممنون
 • با سلام یه سوال دارم که ممنون میشم راهنماییم بفرمایید وقتی مدل رو بدون اعمال imperfection ، میتونم با در نظر گرفتن اثر غیر خطی هندسی Nl geometry که تنظیمات اون در بخش step هست، آنالیز میکنم آنالیز complete میشه و میتونم جواب بگیرم .. اما وقتی میخوام به مدل یه اعوجاج اولیه اعمال کنم این اتفاق نمیافته و خیلی زود abored میده... فقط تنها زمانی که NL geometry رو off کنم آنالیز جلو میره و comlete میشه... نمیدونم چرا این اتفاق میافته... به این دلیل که دیوار برشی فولادی دارم اثر nl geometry رو حتما باید فعال کنم ... ممنون میشم راهنماییم بفرمایید
  • مهندس من هم همین مشکل رو داشتم پس از اعمال ایمپرفکشن باید به جای تحلیل استاتیک جنرال از تحلیل دینامیک اکسپلیسیت استفاده کنی جواب میده
 • سلام ممنونم از پاسختون... اما چرا در راستای وزن!؟ در کتاب آقای خلخالی یک نیروی جانبی واحد به صفحه اعمال شده... این نیروی واحد آیا در مدل من که یک قاب چند طبقه با دیوار هست باید به همه طبقات و به خود قاب اعمال بشه یا به ورق ها؟
 • سلام خسته نباشید واقعا به کمکتون نیاز دارم خیلی وقت است دارم روی قاب کارمیکنم الان بار کمانشی قابی رو دستی به دست اوردم و اصلا به جواب بار کمانش من که از اباکوس بدست اورده ام نمیخوره وقتی قاب رو به شکل وایر طراحی میکنم جوابا نزدیکه ولی وقتی به صورت شل قاب رو میخام سه بعدی طراحی کنم جواام اصلا به تئوری نمیخوره برا همون اومدم یه ستوان به تنهایی رو طراحی کردم باز به شکل وایر جوابا به تئوری میخوره ولی به سورت سالید به تئوری نمیخوره به خدا یه ساله اعصابمو بهم ریخته توروخدا کمک کنید.مدلام رو هم براتون میفرستم شکل وایر کاملا درسته ولی سالید جوابش اشتباهه توروخدا کمکم کنید هیچ کس نمیتونه کمکم کنه یه نگاه بندازید مشکلم رو اگه فهمیدن بگید خیلی ممنون میشم بگید مشکل مدل سالید من چیه.شاید اینجوری بتونم بار کمانش صحیح قاب رو هم پیدا کنم
  • نیروی واحد در راستای وزن سازه باید اعمال شود. مطمئن نیستم شاید بتوانید از نیروی gravity نیز به این منظور استفاه کنید. خودتان این موضوع را امتحان کنید.
 • سلام...وقت بخیر من مدلم شامل دیوار برشی با بازشو با مصالح الاستوپلاستیک هست که میخوام بهش imperfection اعمال کنم... ابتدا در یک فایل جداگانه که شامل همه ی جزئیات مدلسازیم بود تحلیل buckle انجام دادم و فایل fil رو بدست آوردم. در فایل بعدی هم قبل از step های مربوط به بار ثقلی و جانبی از نوع static,general اومدم این imperfection رو وارد کردم. اما وقتی از مدل run میگیرم در step اول که مربوط به بار ثقلی هست به دلیل عدم همگرایی abort میده ... نمیدونم مشکل کارم از کجاس... ممنون میشم راهنماییم بفرمایید ... خیلی وقته دارم تلاش میکنم اما به نتیجه ای نرسدیم
  • مهندس سلام. من هم دارم رو مدل دیوار برشی فولادی بازشودار کار میکنم. شما کتاب اقای خلخالی ویرایش دوم رو تهیه کنید. و اونجا روش اعمال نقص اولیه به ورق رو نوشته. اگه نتونستید ایمیلی بزنید به من براتون چند تا عکس مفید از مراحل کار بفرستم. ثانیا بعد از اعمال ایمپرفکشن بجای تحلیل استاتیک جنرال باید تحلیل دینامیک اکسپلیسیت انجام بدید. اونجا هم خواستید راهنماییتون میکنم. مطمئن باشید جواب میده. من امروز جواب گرفتم.(البته از زحمات مهندس بابک تشکرمیکنم)
 • با سلام وقتی می خواهیم یک مساله را از طریق آنالیز rix تحلیل کنیم گاهی اوقات وسط کار نرم افزار erorr میده و روند حل ادامه پیدا نمیکنه. دلیلش اینه که برای شروع یک Arc length مناسب انتخاب نکرده ایم. روش انتخاب یک Arc length چیه؟ ممنون میشم اگه جواب بدید.
  • معمولا arc length به صورت پیش فرض توسط نرم افزار محاسبه می گردد. اگر به خطا برخورد کنید می توان این مقدار را کاهش داد ولی در اغلب موارد مشکل از جای دیگری ناشی می شود و باید مشکل اصلی را برطرف کرد.
   • در قسمت تنظیمات arc length چهار گزینه به ترتیب زیر وجود داره: الف----- initial ب------ minimum ج------ maximum د------ Estimated total arc length ممنون میشم اگه بفرمایید که برای افزایش دقت کدام یک از گزینه های فوق را باید کاهش داد؟
 • سلام خسته نباشید میخاستم اگه فایلی دارید درباره نحوه وارد کردن ایمپرفکشن برام میل بزنید هرکار میکنم جواب نمیده توروخدا کمکم کنید میخام برا یه قاب ناکاملی وارد کنم
  • فایلهایی که دارم مربوط به سایر دوستان است که مجاز به ارسال آنها برای سایرین نیستم. نباید کار سختی باشد اگر مطابق روالی که در مطلب آورده ام انجام دهید ساده است. کافیست در تحلیل اول دستور node file را وارد کنید تا مقادیر ذخیره شود و در فایل دوم از دستور imperfection استفاده کنید تا آن مقادیر را بخواند.
 • با سلام آقای مهندس رواجی عزیز امکانش هست روش ایجاد یک فایل fil از فایل inp را بیشتر توضیح بدهید؟ با توجه به مثالی که زدید، اگر تحلیل مودهای مختلف نداشته باشد(تحلیل دینامیکی) ضریب imperfection چطور وارد شود؟ سپاس
 • با سلام خدمت مهندس رواجی عزیز و ممنون از مطالب مفید و راهنمایی هایتان من برای تحلیل خستگی یک شفت تحت بار پیچشی میخواهم یک فایل fil. ایجاد کنم آیا می توانم نوع تحلیل را Dynamic/Explisit انتخاب کنم؟Static چطور؟ چه جمله ای را قبل از دستور step فایل inp. وارد کنم؟ سپاس فراوان
  • باید از دستورهای node file یا elem file استفاده کنید. برای مطالعه پارامترهای کامل این دستورها به قسمت keyword manual از مستندات نرم افزار مراجعه کنید.
   • سلام فکر کنم سوالم رو باید در قسمت دیگه از سایت میپرسیدم از این بابت عذرخواهی میکنم برای ترسیم نمودار لنگر انحنا (M-Teta) باید چه کار کنم؟
    • سلام آیا نرم افزار آباکوس مستقیما نمودار لنگر رو مثلا برای وسط تیر به ما می دهد؟؟ یا بایستی نیرو رو بدست آورد و در فاصله ضرب کرد ؟؟ اگر لنگر رو به ما می دهد در history output یا field output کدام گزینه رو باید فعال کنم که لنگر رو به ما بدهد؟؟ انحناء در آباکوس برای وسط تیر چه جوری بدست می آید؟؟؟
 • سلام.من میخوام نمودار نیرو جابجایی رو برای یک عضو منحنی شکل با مقطع دایره جدار نازک رسم کنم.اما شاخه نزولی رو بهم نمیده و مثل نمودار تنش کرنش رسمش میکنه .مشکلم کجاست؟
 • ضمن عرض سلام و خسته نباشید من به دنیال کشیدن نمودار نیرو - تغییر مکان برای یک پوسته کامپوزیتی که تحت فشار محوری ناشی از جابجایی واحد در تحلیلل استاتیک ریکس قرار دارد هستم از روش جمع زدن واکنش های گرهی با دستور sum و ترکیب نیروی محوری با جابجایی گرهی با دستور combine استفاده میکنم . نمودار پس کمانشی بدست می آید ولی محور جایجایی اعداد بی معنی را که بیشتر از 1 می باشند و مربوط به نسبت TIME/LPFهستند .با توجه به این که در تنظیمات ماژول step نیز تعداد increment را مساوی 50 معرفی کرده ام انتظار دارم نرم افزارجایجایی واحد را درطول 50 گام کوچکتر از واحد به گره جابجایی وارد کند. برای نرم افزار نیز خروجی واکنش گرها و تغییر مکان گرهی را درست معرفی کرده ام خیلی ممنون از شما
 • یه سوال دیگه هم داشتم،معادل دستور fsumرو آباکوس داره؟ fsum جمع نیروهای وارده روی element های انتخاب شده رو میده. در آباکوس من ا ز دستور sum روی reaction force هایی که برای set تعریف شده خواسته بودم حساب کردم .اما نتیجه اش با fsum انسیس فرق می کنه!
 • سلام ممنون از مطالب مفیدتون. من میخوام تحلیل پس از کمانش پوسته استوانه ای رو انجام بدم.با انسیس روند شو بلدم اما نمیدونم چرا arc lengthکار نمیکنه.با آباکوس هم تا مرحله کمانشش رو انجام دادم و برای پس از کمانشش مطالب سایت شما رو خوندم اما دقیقا نمیدونم چه جوری imperfecyio رو اعمال کنم.اگه لطف کنین ممنون میشم.
   • خوشبختانه مشکل حل شد و تونستم جواب بگیرم اما پوسته استوانه ای فقط دچار یک سری تو رفتگی و برجستگی شده.خیلی تغییر شکل پیدا نکرده و پس از کمانشش مشهود نیس با افزایش جابه جایی انتهایی هم تغییر زیادی اتفاق نمی افته.به نظرتون مشکلش کجاس؟
    • یه سوال دیگه هم داشتم،معادل دستور fsumرو آباکوس داره؟ fsum جمع نیروهای وارده روی element های انتخاب شده رو میده. در آباکوس من ا ز دستور sum روی reaction force هایی که برای set تعریف شده خواسته بودم حساب کردم .اما نتیجه اش با fsum انسیس فرق می کنه!
 • با سلام سوال من د هر خصوص تعریف کمانش و imperfection هست من تقریباً روند تعریف را انجام داده ام با استفاده از کتاب آقای خلخالی و توصیه های این سایت بعد از submit نرم افزار خطاهای زیر را می دهد: in keyword *CONFLICTS, file "buckle2.inp", line 8753: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI. بعد از پاک کردن conflicts از keyword این خطاها از بین می رود و خطای دیگری گزارش می شود: The nset parameter is required on the *node output option for output database history requests خواهشمندم برای رفع این خطاها راهنماییم کنید تشکر
 • با سلام واقعاً ممنون بابت مطالب مفیدتون یه سوال داشتم اونم اینکه تو help اباکوس بعضی مثال ها هستند فایل inp اونا رو داده چه جوری میشه از اون استفاده کرد. بازم ممنون
  • معمولاً فایلهای inp هنگام import کردن به محیط ویژوال ناقص می شوند. اما می توانید امتحان کنید. file/import/model راه دیگر اینست که مستقیماً در ماژول job آنها را اجرا کنید. هنگام ساختن یک job جدید inp را به جای model انتخاب کنید.
 • با سلام من هر چه تلاش می کنم نمی توانم عضو سایت شوم. به ایمیلم پیامی برای رمز و یوزر نمی رسد. لطفا راهنمایی فرمایید. با تشکر
 • سلام چطور میشه تاثیر جریان آب روی رشد ترک رو در آباکوس تحلیل کرد؟ در محیط cfd فقط میشه جریان رو تحلیل کرد.چجوری باید رو محیط رو به هم ارتباط بدم؟ منبعی رو میدونید این کارو کرده باشه؟ ممنون
 • با سلام و تشکر از سایت خوبتون من میخوام نمودار نیرو - جابجایی برای یک پروفیل جداره نازک را رسم کنم از طریق باکلینگ و پست باکلینگ با استفاده از static riks ولی وقتی یه چین (چروکیدگی) میخوره برای دومی ارور میده و قطع میشه.... همچین اعداد بدست اومده هم خیلی خیلی از اعدادی که باید باشند کوچک تر هستند... تقریبا 10 برابر کوچکتر...... ممنون میشم اگر کمک کنید..... اگر امکانش هست شماره همراهتون را یک بار دیگه بفرستید ...از ایمیلم پاک شد..
 • سلام و خدا قوت خدمت شما قلب مهاربند همگرا که مدل کردم همزمان با اعمال بارگذاری پریودیک به سازه ، بادبند هم به کمانش می افتد . با مطالعه کتاب آقای خلخالی و انجام روند گفته شده ، متاسفانه نتونستم بدرستی و همزمان کمانش بادبند و بارگذاری مدل کنم چون نمیتونم درست استپ مربوط به کمانش و استپ مربوط به بارگذاری چرخه ای ترکیب کنم . اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
 • با سلام خدمت مهندس رواجی 1-من یک اتصال تیر به ستون را مدل کردم از قبل می دانیم که کمانش بایستی در تیر اتفاق بیافتد وبعد از انجام آنالیز buckling کمانش برخلاف انتظار در بال ستون مشاهده می شود به نظر شما علت چیست؟ آیا اندازه مش در محل وقوع کمانش تاثیر دارد.چون با ریز کردن مش کمانش در تیر به وقوع می پیوندد. 2- تفاوت static genral و static riksدرچیست؟
  • مسلماً سایز المانها در نتایج موثر است، البته قبل از مشاهده اولین مود کمانش اصلی ممکن است مودهای محلی وجود داشته باشند که معمولاً از آنها صرف نظر می شود. از تحلیل riks زمانی استفاده می شود که قطعه در ناحیه باگذاری ناگهان مقاومت خود را به دلایلی مثل تغییر انحنا و یا کمانش ناگهانی، از دست می دهد. بعید است لازم باشد در تحلیلهایتان از آن استفاده کنید.
 • با سلام در خروجی تحلیل استاتیک riks صرفا نمودار lpf با دو مولفه افزایش طول کمان و نیرو را داریم1- روشی برای خروجی گرفتن تغییرات جابجایی و نیرو در متد riks چیست تا با بتوان حداکثر نیروی تحمل شونده از یک ورق با شرایط مرزی مشخص (نیروی post bukling) را بدست آورد 2- آیا صرفا نمودار lpf برای کنترل پس کمانش کافی است اگر کافی است کجای منحنی تغییر کمان و اینکرمنت نیرو نشان دهنده رسیدن سازه به پس کمانش است4- ایا برای بردن سازه به پس کمانش در آباکوس نیاز به تعریف خواص پلاستیک ماده نیز هست یانه ؟به زبانی ساده تر بعد از کمانش خطی سازه در مرحله ای به سخت شوندگی مجدد (پس کمانش ) می رسد این حالت چه گونه در آباکوس قابل استخراج هست دوستانی که زحمت پاسخ را تقبل می کنند عنایت داشته باشند مراحل تحلیل غیر خطی اعم از ایجاد نقص هندسی imperfection برای اینجانب سوال نیست و مابقی داستان برام ابهام دارد ممنون از راهنمایی تان
 • با سلام در خروجی تحلیل استاتیک riks صرفا نمودار lpf با دو مولفه افزایش طول کمان و نیرو را داریم روشی برای خروجی گرفتن تغییرات جابجایی و نیرو در متد riks چیست تا با بتوان حداکثر نیروی تحمل شونده از یک ورق با شرایط مرزی
 • سلام.وقت بخیر بارگذاری مدل من به شکل سیکلی تغییر مکانیه که از 5 میلیمتر شروع میشه و تا 100 ادامه پیدا می کنه.مدل هم به شکل یک قاب با یک مهاربند هم محوره.من به چه شکل باید این تغییر مکان رو ایجاد کنم تا بادبند و به پیروی از اوون گاست پلیت کمانش کنه؟ البته مشکل اصلی اینجای که وقتی می خوام تحلیل کمانشی انجام بدم دیگه نرم افزار از من amplitude نمی پذیره در این صورت اصلا باری به سازه اعمال نمی شه و ماتریس سختی null میشه.
  • شما نیازی به انجام تحلیل کمانش ندارید مگر آنکه بخواهید به مدل اولیه imperfection بدهید. بارگذاری جابجایی را بر روی مدل اعمال کنید و ببینید آیا کمانش اتفاق می افتد یا خیر. اگر اتفاق نیافتاد لازم است به مدلتان imperfection بدهید.
   • دقیقا اید همین کارو انجام بدم.یکی از دوستان که کاری مشابه من داشتند این طور منو راهنمایی کردن.اما من حتی نمی تونم run بگیرم.روند کار اینه: 1- مدل اصلی ساخته شود و قبل از گرفتن run یه کپی از مدل گرفته شود. 2- در مدل جدید استپ را buckling می کنیم و یه run می گیریم.(مشکل من اینجاست که error می ده) 3-تو edit keyword مدل جدید خط قبل از end اینو تایپ می کنم node file,global=yes* u, 4-دوباره run می گیرم. 5- بر میگردیم به مدل اولیه که ازش کپی گرفته بودیم.در edit keyword مدل اولیه بعد از end assemble این عبارت را تایپ می کنیم. *imperfection ,file=job1,step=1 1,0.0048 این روند درسته؟ ثانیا این طور که شما فرمودید من باید تو تحلیل کمانشی یه باری رو وارد کنم.این که نوع بار و اندازه و محل اعمالش کجا باشه فرق داره. از این که وقت عزیزتون رو در اختیار من می زارید یک دنیا سپاس
    • روند ناقص است. حداقل اینکه باید برای مدل اولتان خروجی fil بسازید. اگر برایتان امکانپذیر است بهتر است در یک جلسه رفع اشکال حضور داشته باشید تا بتوان مشکل را برطرف کرد. تجربه شخصی من نشان می دهد به دلیل روش غیرمعمولی که برای تعریف imperfection وجود دارد بدون برگزاری یک جلسه یکی دو ساعته رفع این مشکل بسیار دشوار است.
    • اگه امکانش هست بهم بگید که واسه این جلسه رفع اشکال باید چیکار کنم؟ اگه لطف کنید یه راه ارتباطی دیگه به من معرفی کنید ممنون می شم.
    • سلام خانم مهندس یه سوال داشتم ، من هم ی قاب همگرا مدل کردم که بادبندم دارای مقطع قوطی و مربع و مجوف است . برای کمانش بادبند آیا باید به هر چهار وجه مقطع بادبند کمانش و imperfection اعمال کنم؟
 • با سلام خدمت حضرتعالی می خواستم در خصوص post buckling برای ورقها توی آباکوس تحلیل کنم ظاهرا از همین دستور imperfection هست و با توجه به کتاب خلخالی عمل کردم و اینهم بگم که کتاب ایشان یک ایرادی داشت که آنهم بالاخره رفع کردم حالا مشکل اینجاست که نتایج با آنچیزی که انتظار می رود نیست خودتان می دانید که در پس کمانش بار بحرانی باید از مقدار بدست آمده از حالت خطی بیشتر باشد و به نوعی ارزش افزوده داشته باشد ولی متاسفنه در خود مثالی که این کتاب حل کرده و جوابشهم را نوشته این مقدار برعکس کمتر از حالت مقادیر ویژه هست که این درست نیست علی ایحال سوال بنده اینه که آیا تحلیل پس کمانش همان ایجاد نقص هندسی با imperfection در قطعه هست و یا نه باید اقداماتی دیگر در این خصوص در نرم افزار انجام بدهیم تا به ما بار پس کمانشی را بدهد؟؟؟؟
  • سلام مهندس جان. ببخشید گویا شما روند تعریف imperfection را کامل بلد هستید. من هم پروژه ای دارم که باید به ان imperfection اعمال کنم. اگر لطف کنید بصورت تیتر وار روند کار را بفرمایید ممنون میشوم. این مسئله کلافم کرده دیگه. اصلا تو تحلیل جواب نمیده. ممنون میشم اگه لطف کنید.
 • ضمن عرض سلام و خسته نباشید برای یک اتصال تیر به ستون که تحت بار تا 15 سانتی متر جابجا می شود آیا باید از مش تطبیقی استفاده کرد یا مش معمولی مناسب است؟
 • براي آناليزكمانشي غيرخطي explicit يك مدل پيچده، راهي بنظرتون براي وارد كردن imperfection بصورت eigen از آناليز linear-perturbation هست ؟! (مدل بدليل پيچيدگي تماس‌ها اصلا توي آناليز Static General قابل انجام نيست !! پس لطفا import كردن از Standard رو فراموش كنيد باتشكر
 • سلام باتشكر از راهنمايي‌ها و آموزش‌هاي خوب شما يك سوال: براي يك مدل كه بدليل پيچيدگي تماس‌ها داخل standard مدل نمي‌شود و فقط با explicit قابل انجام است: چطور مي‌توان مقادير imperfection رو بصورت eigen وارد كرد؟! چون كدنويسي بالا در روش صريح عمل نمي‌كند؟! ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد چون در منابع انگليسي هم چيز قابل فهمي پيدا نكردم باتشمر
 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت جناب عالی، برای وارد کردن تنش پسماند قوطی که از دو ناودانی تشکیل شده است باید چیکار کرد. همانطو که میدانید در یک سری نواحی تنش های کششی ناشی از جوش وجود دارد و در یک سری نواحی دیگر تنش های فشاری وجود دارد می خواستم برای مقطع قوطی که از 2 ناودانی تشکیل شده است و تنش های پسماند ناشی از جوش می باشد، در ابتدا این تنش های پسمتند به چه صورت می باشد و در ادامه به چه نحو باید مدل سازی کرد ممنون میشم راهنمایی م کنید الان نزدیک چند هفته است که درگیر این موضوع می باشم با تشکر.
 • با عرض سلام و خسته نباشید. با تشکر از راهنمایی هاتون. می خواستم بدونم که دستور IMPERFECTION,FILE= NAME FILE,STEP=NUMBER STEP* شماره مد،ضریب اعمالی در آباکوس چه کاری انجام می دهد؟ حال اگر بخواهیم IMPERFECTION محلی را لحاظ کنیم باید چه کاری انجام دهیم. با تشکر.
  • مثلاً ضریبی از جابجاییهای مد اول را به شکل اولیه مدل اعمال می کند. برای imperfection محلی فکر می کنم از پارامترهای دیگر آن می توان استفاده کرد. به مستندات نرم افزار مراجعه کنید.
 • با سلام مجدد، برای در نظر گرفتن imperfection در آباکوس ما یه سری دستورات را تایپ می کنیم حال می خواستم بدونم که نرم افزار این ضرایبی که ما بهش معرفی می کنیم چه جوری در سیستم لحاظ می کند؟ چون که ما در یه سیستم مثلا ورق هم عیب محلی داریم و هم عیب کلی . ممنون میشم راجب این موضوع هم توضیحی بدهید.( ثلا برای لحاظ کردن عیب های محلی و کلی باید چه کار کرد)
  • Imperfection به این صورت عمل می کند که nodeها را با توجه به ضریب معرفی شده و در راستایی که در تحلیل فرکانسی یا تحلیل کمانشی بدست آمده است جابجا می کند. این حالت برای کل مدل درنظر گرفته می شود و بنابراین محلی نیست.
 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب عالی، می خواستم بدونم برای مدل سازی تنش پسماند در نرم افزار آباکوس چه باید کرد، ممنون میشم ازتون که من و راهنمایی کنید.
 • با عرض سلام من می خواستم بدانم ضرایبی را که در دستور IMPERFECTION برای هر مود می دهیم از کجا باید بدانیم که چه عددی بدهیم میشه دوستان مرجعی در این زمینه دارند اطلاعاتی به من بدهند ممنون میشم.مثلا برای یک اتصال تیر به ستون این ضرایب چه مقداری هستند ؟ ممنون
  • با توجه به اینکه این ضرایب مختص مدلسازی هستند و واقعیت بیرونی ندارند مقدار مشخصی برای آنها نمی توانید پیدا کنید. با توجه به سعی و خطا و با درنظر داشتن این نکته که اعمال imperfection نباید در حدی باشد که هندسه مدل را به هم بزند مقداری در حد 0.01 کمی بیشتر یا کمتر را لحاظ کنید.
 • کاملاً درست است. شاید کمی عجیب باشد ولی محیط ویژوال آباکوس از تمامی دستورات abaqus پشتیبانی نمی کند و imperfection یکی از این موارد است. input فایلی که در آن imperfection را اضافه کرده اید را در ماژول job فقط اجرا کنید. نیازی به خواندن آن ندارید. موفق باشید
  • با سلام مجدد ببخشید که من مدام با سوالاتم و قت شریفتون رو می گیرم من فکر کنم محل وارد کردن این جمله رو اشتباه می کنم برای همین قسمتی از inp فایل رو برایتون قرارمیدم بفرمایید کجا قرار بدم و هچنین منظور از نام فایل همون نامی است که در موقع ایجاد (job) می نویسیم *End Assembly ** ** MATERIALS ** *Material, name=MATERIAL-1 *Density 2200., *Elastic, type=LAMINA 1.325e+11, 1.08e+10, 0.24, 5.7e+09, 5.7e+09, 3.4e+09 ** ---------------------------------------------------------------- * ** STEP: Step-1 ** *Step, name=Step-1, perturbation *Frequency, eigensolver=Lanczos, acoustic coupling=on, normalization=displacement 6, , , , , ** ** BOUNDARY CONDITIONS **
   • با سلام اول: در کتاب آقای ابوالفضل خلخالی انتشارات دیباگران در خصوص imperfection یک مثال هست که می تواند برای شما مفید باشد. البته کلیت کتاب به نظرم خیلی مطلب دیگری ندارد. دوم: چون آموزش را خیلی خلاصه نوشته بودم احتمالاً متوجه این نکته نشده اید. ابتدا یک run فرکانسی مثلاً به نام test.inp انجام دهید. با انجام این تحلیل فایل test.odb و test.fil ایجاد خواهد شد. حالا فایل جدید برای انجام تحلیل به همراه imperfection را مثلاً به نام imperfection.inp بسازید و دستورات مربوط به imperfection را در آن وارد کنید. دقت کنید که فایلهای test.odb و test.fil و imperfection.inp در یک مسیر قرار داشته باشند. در ماژول job این فایل را اجرا کنید. *End Assembly ** ** MATERIALS ** *Material, name=MATERIAL-1 *Density 2200., *Elastic, type=LAMINA 1.325e+11, 1.08e+10, 0.24, 5.7e+09, 5.7e+09, 3.4e+09 <span style="color: #ff0000;">** —————————————————————-</span> <span style="color: #ff0000;"> *imperfection.......</span> <span style="color: #ff0000;"> ** —————————————————————-</span> ** STEP: Step-1 ** *Step, name=Step-1, perturbation *Frequency, eigensolver=Lanczos, acoustic coupling=on, normalization=displacement 6, , , , , ** ** BOUNDARY CONDITIONS **
     • در خروجی ها باید فایل fil را اضافه کنید. دستورات زیر باید به فایل inp اضافه شود: *file output *node file *el file شیوه وارد کردن این دستورات را در مستندات آباکوس مطالعه کنید. به صورت پیش فرض فایل .fil ایجاد نخواهد شد.
     • با عرض سلام مجدد من کتبی که فرموده بودید تهیه کردم و مثال مورد نظر را حل کردم ولی باز هم همان خطای فایل را داد.به نظرتون مشکل از ورژن نرم افزار است یا اینکه نرم افزار من مسدندات را ندارد. من از ورژن 6.10 استفاده می کنم البته با 6.5 هم همین خطا را داد ولی در کتاب توضیحی برای تعریف فایل نداده بود. متشکر
 • با عرض سلام <p style="text-align: right">متشکرم از اینکه پاسخ دادید ولی من این دستور را در input file <p style="text-align: right">() وارد می کنم ولی نرم افزار میگه imperfection را نمی شناسم وبدون در نظر گرفتن imperfection نمایش می دهد .ممنون میشم کمک کنید. خدانگهدار