-1
0

با سلام

مهندس عزیز دو سوال در مورد مشخصات بتن داشتم. منظور من Concrete Damage Plasticity هست.

در یکی از مقالات در مورد رفتار کشش بتنش اینطور میگه :

The tensile relationship is assumed to be linear before cracking, and is modeled considering tension stiffening for post-cracking behavior. The tension stiffening effect is assumed to be small so that the stress after cracking linearly decreases to a negligible value at approximately two times the cracking strain

چه از روی این متن و چه از روی شکل شماتیکی که کشیده :

http://8pic.ir/images/srkx1myds9uwck9lnc2t.jpg

بنظر میاد که بعد از ترک ، به میزان دو برابر کرنش ترک خوردگی ، بصورت خطی پایین اومده و مدل کششی رو مدل کرده ، ظاهرا مقدار مقاومت کششی رو هم همون یک دهم مقاومت فشاری در نظر گرفته ، من از روی یک فایل اکسل ، نمودار زیر رو برای رفتار کششی بدست میارم. مقاومت کششی من همون یک دهم مقاومت فشاری بوده اما مقدار بعد از ترک بصورت خطی نبوده و منحنی هست :

http://8pic.ir/images/zqzccjgl5k5jqlkt3f67.jpg

حالا نمیدونم کدوم دقیق تره و چجوری به اون نموداری که توضیح داده شده برسم (البته اگر اون نمودار دقیق تر و بهتره نسبت به اینی که من دارم.)

راستش من رفتار فشاری رو از روی فرمول های یک مقاله بدست میارم و مشکلی ندارم اما برای رفتار کششی مشکل دارم و نمیدونم دقیقا مقدار کرنش رو از کجا بیارم ، برای همین از فایل اکسل آماده ای که گفتم استفاده کردم و دقیقا نمیدونم تئوریش چی بوده و فرضا اگر نیازه در مقاله منحنی کشش توضیح داده بشه ، این منحنی که به من میده رو چگونه تشریح کنم !!! فقط میدونم یک دهم مقاومت فشاری رو مقاومت کششی گرفته ، همین !!!!!!! امکان داره در این خصوص راهنمایی نمایید ؟

 

موضوع دیگه اینکه در همین مقاله در مورد مقادیر damage Factor یعنی dc و dt گفته که چون تحلیلش بصورت مونوتونیک بوده و Cyclic نبوده ، نیازی به تعریف آنها نیست و آنها را در نظر نگرفته ، حالا سوال من این هست که اگه در نظر بگیریم ، دقت کار میره بالا (به طبع زمان آنالیز هم بیشتر میشه) یا ممکنه کلا جواب و غلط بکند ؟

 

با تشکر

Upload Images
0
0

در مورد مدلسازی بتن تجربه زیادی ندارم متاسفانه ولی به نظر می رسد مدلی که در مقاله استفاده شده است به اندازه کافی دقت دارد و نیازی نیست از مدل پیچیده تری استفاده شود.

در نظر گرفتن یا نگرفتن مدل آسیب ربطی به سیکلی بودن یا نبودن بارگذاری ندارد، اگر بار به اندازه کافی بزرگ باشد در همان بارگذاری مونوتونیک هم احتمال شکست و آسیب وجود دارد.

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا کنید