0
0

با عرض سلام و خسته نباشید

همچون سوالهای گذشته، بنده در حال مدلسازی یک مخزن مدفون در خاک تحت اثر بار انفجار می باشم.

مشکل بنده وضعیت سطح آزاد خاک تحت اثر انفجار می باشد. سطح آزاد خاک تحت اثر انفجار به شدت متورم شده و به نظر می رسد رفتار غیرطبیعی از خود نشان می دهد. بنده بررسی کردم و متوجه شدم که بعد از اعمال نیروی انفجار، سطوح بالایی خاک شروع به متورم شدن می کنند و رفته رفته به دلیل یکپارچگی المان های خاک، سطوح زیرین (المان های زیرین) خاک هم به دلیل چسبیده بودن به سطوح بالایی متورم می شوند، و بنده هر چقدر زمان step را افزایش دهم این مساله بیشتر ادامه پیدا کرده و عمق بیشتری از خاک متورم شده و دچار اعوجاج می گردند.

(تصویر سه زمان از آنالیز پیوست است و مشاهده می گردد که با گذر زمان تحلیل، رفته رفته لایه های عمیق تری از خاک متورم می گردند و این اثر تا عمق های زیاد هم به دلیل متصل بودن المانهای خاک ادامه پیدا می کند که به نظر می رسد غیرمنطقی است)

طبق بررسی های بنده، احتمالا می بایست یکپارچگی المان های خاک از بین برود. احتمالا می بایست حذف المان فعال گردد که المانهای نزدیک به محل انفجار به دلیل نیروی شدید از بین بروند یا به نحوی تنظیماتی را اعمال نمایم که پس از انفجار، بخشهای نزدیک به خاک پخش گردند (یا برخی از المان ها حذف گردند و …) اما اثر آنها تدریجا به المان های خیلی زیرین منتقل نگردد. نمیدانم آیا چنین تنظیماتی وجود دارد؟ یا باید مدل رفتاری خاک را تغییر دهم و …؟ (هر چند که در تحقیق های مشابه از همین مدل رفتاری خاک استفاده شده است)

جنابعالی در یکی از پرسش های قبلی بنده چنین عنوان کردید:

“ضمن آنکه برای خاک به نوعی باید شرایط آسیب و خرابی تعریف کنید تا در صورت اعمال نیروی زیاد از حالت یکپارچه خارج شود.”

منظور از شرایط آسیب و خرابی چیست و چه اقدامی باید انجام دهم؟ 

با تشکر

Upload Images
0
0

اگر مطالبتان را در ادامه مطالب قبلی بنویسید تاریخچه کار بهتر مشخص می شود.

همانطور که گفتم و خودتان اشاره کرده اید باید خواص متریال را اضافه کنید تا حذف المان رخ دهد و تورم به سطوح پائین منتقل نشود. در مورد حذف المان و ورودیهای مربوط به آن فصلی در جلد سوم کتاب نوشته بابک رواجی آورده شده است که می تواند خیلی کمک کند.

0
0

با عرض سلام و احترام پیرو سوالات پیشین، بنده در حال مدلسازی یک مخزن حاوی سیال مدفون در خاک می باشم و مشکل بنده تورم لایه های بالایی خاک تحت اثر انفجار و انتقال تدریجی این تورم به لایه های زیرین به دلیل یکپارچگی خاک می باشد.

طبق راهنمایی های جنابعالی راه حل این مشکل، فعال کردن قابلیت حذف المان می باشد. بنده کتاب حضرتعالی را تهیه نمودم و مطابق با آموزش کتاب پیش رفتم اما به مشکل برخورد نمودم.

زمانی که بنده بعد از اصلاح مش بندی و … اقدام به ویرایش فایل متنی نمودم، فایل متنی ارور می دهد و دیگر در نرم افزار فراخوان نمی شود. (تصویر ارور پیوست است) همانطور که واضح است عبارت Shear failure می بایست زیر مجموعه plastic باشد. این در حالیست که ماده خاک مدل بنده، از مدل رفتاری cap plasticity پیروی می کند. (تصویر ویژگی های ماده خاک پیوست است)

حال سوال بنده این است که، آیا shear failure تنها معیار شکست برای حذف المان است؟ اگر معیارهای دیگری وجود دارد، کدام معیار با مدل رفتاری خاک cap plasticity سازگاری دارد؟

اگر شکست برشی تنها معیار است، پس می بایست مدل رفتاری خاک را تغییر دهم؟ کدام مدل رفتاری تحت اثر نیروی شدید (انفجار) با حذف المان سازگاری مناسب دارد؟

(تصویر ارور حین فراخوانی فایل متنی و همچنین ویژگی های ماتریال خاک پیوست است)

 

با تشکر

اضافه کردن تصویر
0
0

در واقع shear failure یکی از ساده ترین معیارهاست. هر آنچه در تعریف خواص متریال تحت عنوان damage آورده شده است می تواند معیاری برای شکست و حذف المان باشد.

نمایش 3 نتیجه
پاسخ شما

لطفا کنید