0
0

سلام

مهندس رواجی من قصد دارم یک دال رو از روی یک مقاله مدل کنم اما چهار تا مشکل دارم.

 

1- یکی اینکه طبق مقاله ای که دارم ، در وسط این دال یک بار در عرض دال بصورت Line Load (یک بار در یک خط) اعمال شده که درج شده بصورت استاتیکی (statically) بوده و من دقیقا نمیدونم Line Load رو چگونه اعمال کنم ؟ در یکی از گزینه های نرم افزار دیدم باری تحت همین عنوان داشت اما اولا به سطح وارد نمیشد و به المان وارد میشد ، دوما به هر المانی وارد می کردم می گفت نامعتبر است !!!!!!!!! از طرفی تردید زیادی در مورد نوع بارهای موجود دارم که کدام یک برای اینکار مناسب هست ؟ چون بعضی جاها دیدم از گزینه اعمال شرایط مرزی و تغییر مکان برای اعمال بار استفاده کردند. (علت این موضوع مخصوصاً در مشکل دومم مشخص هست.)

2- مشکل دومم در مورد مقدار بارگذاری هست ، در مورد مقدار بارگذاری ، اینکه بار Gravity بدیم ، مرده یا زنده اصلا حرفی نزده و فقط گفته که بار اعمال شده (همان بار خطی که در بالا گفتم) تا زمان fail شدن دال ادامه داشته (The slabs were loaded in increments to failure) و فرضا نگفته مقدار این بار خطی اعمال شده چند تُن بوده ، نموداری برای مقدار بار اعمالی گذاشته که در مقابل فرضا Deflection Mid-Span رو نشون میده ، مثلا طبق این نمودار در بار 15 kips مقدار Deflection در حدود 1 in بوده اما یک عدد مشخص در مقاله ذکر نشده ، در این حالت باید چه کرد ؟

این موضوع رو در چند مقاله دیگه هم دیدم که فرضا مقدار بار نداده اما گفته مقدار تغییر مکان یا Drift نهایی فلان مقدار بوده ، خواستم بپرسم چنین مواردی رو چه باید کرد و بار رو چگونه بودیم ؟ فرضا در آخرین Step که تعریف کردیم ، در ماژول بارگذاری و قسمت شرایط مرزی ، مقدار تغییر مکان نهایی گزارش شده رو قرار بدیم یا چیز دیگری ؟ یا فرضا چگونه برای نرم افزار مشخص کنیم در فلان نقطه شروع به اعمال بار کن (با یک مقدار اولیه فرضا) و اون رو تا زمان fail شدن سازه (اصلا Fail شدن رو میشناسه و میدونه که منظور چی هست ؟) افزایش بده یا فرضا تا رسیدن به فلان تغییر مکان بار رو افزایش بده ببین در چه مقدار باری به این تغییر مکان می رسی یا عکس اون ، مقدار بار رو بدیم و ببینیم در چه تغییر مکانی به اون بار میرسه ؟

 

3- مشکل سومم این هست که برای اعمال اینبار ، ظاهرا همانطور که از تصاویر مقاله پیداست از یک سطح استفاده شده (یعنی بار رو بصورت خطی وارد کرده اما اون وسیله دارای عرض بوده و تقریبا مستطیلی شکل بوده) و در چند جا دیدم برای اعمال چنین بارهایی بهتره یک سطح صلب به ابعاد وسیله آزمایش شده در آزمایش اصلی مدل شده و روی دال قرار بگیره و بار به سطح اون جسم صلب وارد بشه و از طریق اون بار به دال وارد بشه

در مورد نحوه مدلسازی چنین سطح ها یا اجسام صلبی که تغییر شکل نخواهند داشت در نرم افزار آباکوس جستجو کردم اما چیز خاصی ندیدم ، فقط یکجا نوشته بود کافیه مقدار مدول الاستیسیته رو در خصوصیات خیلی زیاد بدی ،یجا هم نوشته بود بهتره بجای اینکه فرضا دال رو با یک پارت تعریف کنی و جسم یا سطح صلب رو با یک پارت ، بهتره دال رو مدل کنی بعد اون جسم صلب رو با Extrude روی محل مورد نظر مدل کنی ، بعد بهشون خصوصیات مختلف بدی تا در زمان مش بندی ، مش بندی یکسان داشته باشند (مخصوصا اگر این سطح یا جسم صلب قسمتی از سازه باشه و به اون وصل باشه). در جای دیگر اشاره به تعریف خاص Contact در ماژول Interaction کرده بود (البته بیشتر در حالتی که قرار بود جسم صلب با یک سطح دیگه برخورد کنه این مورد اشاره شده بود در حالت اعمال بار یا اینکه جزیی از سازه باشه ، چیز خاصی ندیدم.)

والله من موندم ، فرضا این بار رو همانطور که بعضی جاها توصیه شده با این سطح یا اجسام صلب بدیم (نمیدونم دقیقا شاید تعریف سطح و جسم در نرم افزار تفاوت داشته باش برای همین هر دو رو میگم.) یا روی همان سطح دال بار رو بدم و تمام بشه بره ، کدوم بهتره ؟

خواستم خواهش کنم در مورد نحوه ساخت و اعمال اینگونه بار ها یک توضیحی بفرمایید.

 

4- آخرین مشکلم در مورد نحوه درخواست خروجی مورد نظر بود ، برای وریفای مدل یکی از جداول ، جدولی تحت عنوان Applied Load به mid-Span deflection بوده که چه درخواست هایی باید در ماژول Step بدم ؟

 

لینک مقاله مورد نظر :

http://www.pci.org/uploadedFiles/Siteroot/Publications/PCI_Journal/1981/DOI_Articles/jl-81-november-december-6.pdf

 

ممنون میشوم کمک کنید تا این مشکلات برطرف شوند.

  • Farshad پرسیده شده 2 سال قبل
  • آخرین ویرایش 2 سال قبل
0
0

برای دو مورد اول بهتر است به جای اعمال بار خطی، به مدل جابجایی وارد کنید و مقدار نیرو را به عنوان خروجی بخوانید. در این خصوص می توانید مطلب مربوط به تماس را از مطالب سایت مطالعه بفرمایید.

در مورد مدل کردن جسم صلب هم در همان مطلب توضیحات آورده شده است، ضمن آنکه توضیحات کاملتر در مورد مدل کردن جسم صلب در کتاب آورده شده است.

اگر از جسم صلب برای بارگذاری استفاده کردید می توانید نمودار RF در مقابل جابجایی را برای نقطه مرجع جسم صلب به این منظور ترسیم کنید.

0
0

خیلی ممنون ، مشکلم برای معرفی جسم صلب برطرف شد ، واقعا ممنونم.

 

چند تا مورد فقط :

  • من قصد انجام تحلیل Explicit دارم و موقع معرفی تغییر مکان به نقطه مرجعم اروری میده و میگه که برای مقادیر غیر صفر باید یک Amplitude بدم ، البته این ارور رو فقط برای تغییر مکان هست و برای اعمال سرعت که خود شما هم دادید مشکلی نیست اما از آنجا که اعمال تغییر مکان و خواندن نیرو برای من اهمیت دارد ، برای رفع مشکل چکاری باید انجام دهم ؟ متن ارور :

in an Explicit Analysis step an amplitude must be referenced if nonzero displacements are specified

 

از موضوعات زیر مورد 1 و 2 اهمیت خاصی ندارن اما پاسخ 3 تا 7 خیلی مهم هستند ، لطف کنید و اونها رو حتما نگاه کنید.

 

1- موضوع دیگه نکته ای هست که در مورد نحوه اعمال تغییر مکان به نقطه مورد نظر و نه به کل جسم گفتید ، علتش رو می خواستم بدونم البته چک کردم این موضوع رو ، وقتی تغییر مکان رو به نقطه میدم ، کل جسم صلبم کار می کنه اما وقتی روی سطحش پخش کردم (یا به نقاط دیگر دادم) ، اصلا ارتباطی که به دو سطح (سطح جسم صلب و جسم دیگر) دادم بی معنی میشه ، جسم صلبم غرق میشه و میره توی اون جسم.

 

2- برای معرفی تغییر مکان یا سرعت همواره باید هر 6 درجه آزادی باز بشوند درسته ؟ در غیر اینصورت کل جسم صلب یکپارچه تغییر شکل مورد نظرمون رو نخواهد داشت و فقط همون نقطه مرجع اعمال میشه و صفحه یا جسم دوران می کنه

 

3- نکته ای که در مورد تغییر مکان و سرعت به نقطه مرجع گفتید ، فقط در مورد همون ها صدق می کنه درسته ؟ چون من امتحانی که برای بار داشتم ، وقتی بارم (متمرکز) رو فقط به نقطه مرجع میدهم ، فقط به همون نقطه اعمال میشه (یعنی همون نقطه فقط بار رو میگیره و پایین میره و بقیه نقاط سر جای خودشون میمونن) و صفحم دوران می کنه ، اما وقتی به 4 گره اطراف میدم (حتی اگر نقطه مرجع شامل اون ها نباشه) صفحم یکدست میره پایین ، برای همین بنظر میاد در مورد اعمال بار ، صرف اعمال اون به نقطه مرجع درست نخواهد بود و باید بار رو به کل صفحه یا جسم داد. نمیدونم من اشتباه کردم یا واقعا اینکه میگم و امتحان کردم درسته

 

4- در مورد بالا (سوم) اگر در مسئله گفته شود ، تیر یا دالی داریم ، توسط یک صفحه فرضا مربعی یا مستطیلی شکل به هر ابعادی ، 10 در 10 سانت یا 10 در 100 سانت ، باری به مقدار 4 تُن به تیر یا دال اعمال می کنیم ، باید به چهار گره اطراف 1 تُن اعمال کنیم تا بار مورد نظر اعمال شود ؟ (یا با پارتیشن بندی وسط مربع یا مستطیل رو مشخص کنیم و کل 4 تُن رو دقیقا به وسط اعمال کنیم ، برای اطمینان از تغییر شکل گوشه ها هم شاید بتوان از قید MPC Beam استفاده کرد و تغییر مکان 4 گوشه رو به مرکز مقید کرد.)

 

5- در مطلب تماس که لینک دادید ، چون تماس بود برای دو جسم Contact تعریف کردید ، برای من که دو سطح روی هم هستند و بعد یا بار اعمال می شود یا تغییر مکان ، گذاشتن صفحات روی هم و معرفی قید Tie کافی است درسته ؟

 

6- در مورد مشخصات جسمی که قصد داریم اون رو صلب کنیم ، اینکه چه مشخصاتی به اون بدیم اهمیتی داره ؟ فرضا مشخصات بتن یا فولاد یا یک مشخصات من در آوردی به آن بدهیم ، تاثیری در نتیجه داره ؟ چون در نهایت نقش جسم صلب رو داره و قرار نیست تغییر شکلی بگیره که به خصوصیات وابسته باشه

 

7- مورد آخر در مورد خواندن نیروی تغییر مکان از خروجی ها که گفتید ، در لینک تماس چند نمودار قرار داید و در یکی از آنها گفتید “یک History Output مناسب برای ذخیره مقادیر نیروی عکس العمل RF تعریف کنید.” و یک RF2 برای نقطه مرجع معرفی کردید. با انجام اینکار و آنالیز سازه ، یک نموداز نیرو-زمان بدست خواهیم آورد ، آخرین مقدار نیرو ، یعنی در زمان 1 می شود نیروی با در تغییر مکان اعمالی ؟ درسته ؟ (نموداری شبیه نمودار نیرو-زمان زیر ، البته این نمودار رو در حالی که سرعت وارد کردم بدست اومده نه تغییر مکان) لطفا نحوه رفع مشکلی که در ابتدا برای معرفی تغییر مکان در Step های Explicit بوجود میاد رو بگید.

http://8pic.ir/images/h6xgi20okd3w5u97p8er.jpg

  • Farshad پاسخ داده شده 2 سال قبل
  • آخرین ویرایش 2 سال قبل
0
0

در تحلیل دینامیکی بارگذاری ها باید amplitude داشته باشند وگرنه بصورت ضربه ناگهانی بسیار شدید اعمال خواهند شد که غیرواقعی است.

جسم صلب توسط نرم افزار فقط از روی نقطه مرجعش شناخته می شود بنابراین هر شرایطی که برای آن می خواهید تعریف کنید باید روی نقطه مرجع آن اعمال کنید.

لزومی برای تعریف شرایط مرزی برای همه درجات آزادی وجود ندارد. بستگی به مدل دارد.

جایی از کار اشتباه کرده اید. وقتی بار به نقطه مرجع اعمال می شود این بار در جسم باید پخش شود.

همانطور که گفتم کل بار را بهتر است به نقطه مرجع اعمال کنید. البته می توانید بار را تقسیم بر چهار کنید و در هر گوشه یک چهارم بار را وارد کنید. تفاوتی نمی کند.

نظرتان درست است.

مشخصات متریال جسم صلب اهمیتی ندارد.

در مورد 7 نظرتان صحیح است. منظورتان از مشکل تعریف تغییر مکان را متوجه نشدم.

0
0

در تحلیل دینامیکی بارگذاری ها باید amplitude داشته باشند وگرنه بصورت ضربه ناگهانی بسیار شدید اعمال خواهند شد که غیرواقعی است.

 

خوب این amplitude رو چگونه می توانم وارد کنم ؟ یعنی من مقدار ، نمودار یا جدولی ندارم برای اون که بخواهم به تغییر مکانم یک amplitude بدم و فقط می خواهم جسم صلبم که روی سطح مورد نظرم قرار گرفته (به هیچ وجه هم برخوردی ندارند) به مقدار 10 سانتی متر پایین بره و بعد نیروی وارده رو بخونم !!!

هیچ اطلاعاتی از amplitude ندارم و توی پنجره اون هم گزینه های مختلفی وجود داره که در تمام آنها یک مقداری رو نیاز داره (مثل Tabular – Periodic – Decany) ، چگونه میشه این مشکل و بر طرف کرد ، فرضا مقدار پیش فرض یا مقدار مشخصی هست که در یکی از قسمت های پنجره amplitude بدهیم و مشکل برطرف شود و بتوان آنالیز کرده و نیرو را خواند ؟ فرضا در پنجره مربوط به Create amplitude ، فلان قسمت انتخاب و فلان مقدار وارد یا انتخاب شود تا نرم افزار جواب قابل قبولی داده و بتوان نیروی مورد نیاز برای اعمال تغییر مکان مورد نظر را خواند.

_______________________________________________________________________________

جایی از کار اشتباه کرده اید. وقتی بار به نقطه مرجع اعمال می شود این بار در جسم باید پخش شود.

 

والله من دقیقا طبق راهنمای شما جسم صلب رو ساختم ، در تصویر زیر هم مراحل کارم رو نشان دادم. در تصویر بالا نقطه مرجع و جسم رو معرفی کردم. در تصویر وسط بار متمرکزی که به نقطه مرجع وارد کردم و در تصویر پایین اتفاقی که داره میفته (ارتباط بین دو سطح رو هم Tie معرفی کردم.) ، همونطور که مشخصه بار رو از همان نقطه ای که معرفی کردم داره وارد میشه جسم پایین میره و نه کل قطعه با هم (مگر اینکه بار رو همونطور که گفتم ، در چهار گوشه وارد کنم یا در نقطه دقیقا وسط جسم وارد کنم تا کل جسم با هم پایین بره) واقعا نمیدونم ممکنه اشتباه از کجا باشه (شاید نقطه مرجع انتخاب شده مناسب نیست !)

http://8pic.ir/images/v73hz2v6vcwgtt2i09wc.jpg

کمی نگران این قضیه شدم ! احتمالا اگر بخواهم تغییر مکان ایجاد شده بوسیله نیرویی رو بخونم (عکس حالتی که تغییر مکان می دهیم و نیرو می خوانیم و باید نقطه مرجع را برای درخواست RF2 انتخاب کنیم.) ، احتمالا باید نقطه مرجع رو انتخاب و درخواست یک U2 بدم. نمیدونم در صورتیکه بخواهم به 4 گره نیرو بدم ، برای درخواست تغییر مکان می توان هر 4 گره را انتخاب و درخواست مورد نظر را داد یا مشکلی پیش می آید.

البته همونطور که گفتم این حالت فقط برای بارگذاری پیش می آید ، اگر به نقطه ای بجز نقطه مرجع تغییر مکان یا سرعت بدم ، اصلا جسم صلب رو حساب نمی کنه و فقط همون نقطه تغییر شکل میده و بقیه نقاط ثابت اند اما وقتی به نقطه مرجع تغییر مکان یا سرعتی بدم ، روی کل جسم صلب اعمال می کنه ، مشکلی که در بالا هست فقط برای بارگذاریه و واقعا نمیدونم مشکل کجاست !

_______________________________________________________________________________

لزومی برای تعریف شرایط مرزی برای همه درجات آزادی وجود ندارد. بستگی به مدل دارد.

استاد عزیز ، در این مورد ، اگر من بجای تمام درجات آزادی ، تنها چند تا را باز کنم ، فرضا درجات انتقالی را باز و دورانی را بسته نگه دارم ، نقطه مرجعم دوران کرده و در نتیجه کل جسم صلبم دوران می کنه اما وقتی درجات دورانی را هم باز کنم ، گره دوران نکرده و کل جسمم با هم حرکت می کنند. در تصویر زیر ، شکل سمت چپ در حالی است که درجات آزادی دورانی بسته اند و شکت سمت راست ، درجات آزادی دورانی باز :

http://8pic.ir/images/ui05btyr2iaothltfqo2.jpg

_______________________________________________________________________________

استاد عزیز شما نکته ای رو در مقالتون گفتید :

با توجه به آنکه حرکت دورانی برای سمبه مد نظر نیست لذا تفاوتی نمی کند کدام نقطه به عنوان نقطه مرجع انتخاب گردد. یکی از نقاط روی سمبه را به عنوان نقطه مرجع انتخاب کنید.

شاید علت تمام این مشکلات من از نقطه ای باشه که به عنوان مرجع انتخاب کردم ، اگر نقطه وسط صفحه رو به عنوان نقطه مرجع انتخاب کنم احتمالا این مشکلات برطرف شود ؟!

_______________________________________________________________________________

منظورتان از مشکل تعریف تغییر مکان را متوجه نشدم.

منظورم همان مشکلی هست که برای تعریف تغییر مکان در تحلیل های Explicit دارم و نیاز به یک amplitude داره (در بالا توضیح دادم)

_______________________________________________________________________________

مهندس برای معرفی جسم صلب ، شما از Body استفاده کردید ، اونجا 3 تا گزینه دیگه هم هست مثل Pin یا Tie که در پرانتز جلوشون نوشته Nodes اما وقتی روی Edit میزنم ، اجازه انتخاب سطح رو هم می دهد (برای Tie امتحان کردم) و بنظر میومد وقتی بار یا تغییر مکانی می دهم ، کل سطحی که معرفی کردم به عنوان سطح صلب کار می کنه اما بر خلاف Body که جسم معرفی شده رو خاکستری می کرد (در نتایج نهایی) و در اون تنشی نشان نمی داد ، در این یکی تغییر رنگی نبود و تنش ها رو هم روی سطح نشان می داد.

اگر از Tie برای معرفی سطح صلب استفاده کنیم ، چه مشکلی ایجاد می شود ؟ (تفاوت خاصی با Body دارد؟) یا اصلا می شود ؟

  • Farshad پاسخ داده شده 2 سال قبل
  • آخرین ویرایش 2 سال قبل
0
0

مقدار amplitude را باید خودتان به صورت حدودی و با سعی و خطا طوری وارد کنید که بارگذاری حالت ضربه نداشته باشد.

مشکل کارتان این است که نقطه مرجع مدلتان در گوشه قرار گرفته است. معمول این است که نقطه مرجع را در مرکز ثقل مدل ایجاد می کنند.

مجدداً پاسخ این است که نقطه مرجع را به مرکز ثقل جسم انتقال دهید. همانطور که گفتم باز یا بسته نگه داشتن درجات آزادی بستگی به مدل دارد؛ اگر در مدل شما لازم است، تمام درجات آزادی دیگر را ببندید.

تا بحال از قید Tie برای تعریف جسم صلب استفاده نکرده ام و توصیه نمی کنم.

 

نمایش 5 نتیجه
پاسخ شما

لطفا کنید