مدل کردن ایجاد و گسترش ترک در نرم افزار Abaqus

طبق قولی که به دوستان داده بودم مطلبی در خصوص روش مدلسازی ترک در نرم افزار Abaqus آماده و ارائه کرده ام. هر چند ورود به چنین  مباحثی با توجه به مطالب قبلی ارائه شده در سایت بسیار زود است اما با توجه به درخواستهای مخاطبین و جذابیتی که برای بسیاری از دانشجویان دارد این مطلب را بسیار زودتر در این پست ارائه می کنم.

مدل کردن ترک در نرم افزارهای finite element به چندین روش صورت می پذیرد. به طور کلی می توان این روشها را به دو دسته روشهای سنتی و روش مدرن تقسیم بندی کرد.

روش سنتی خود شامل دو متد می باشد:

Surface-based cohesive behavior

Virtual crack closure technique

مدل کردن معیارهای آغاز و گسترش ترک در روشهای قدیمی نیازمند طراحی شبکه المانها با درنظر گرفتن احتمال رشد ترک می باشد. اگر مدل کردن گسترش و بازشدن ترک هم مد نظر باشد، کار به مراتب پیچیده تر و سخت تر خواهد بود. در این شیوه مسیر گسترش ترک از قبل باید پیش بینی شود و سطح المانها بر روی این مسیر قرار بگیرد. در این متد در محل نوک ترک singularity تعریف می شود که تعریف چنین ویژگی به خودی خود نیازمند استفاده از نوع خاصی از المانهاست.

در روش جدید که به نام XFEM یا Extended Finite Element Method شناخته می شود بسیاری از پیچیدگیها و محدودیتهای روشهای قدیمی با استفاده از غنی کردن المانها (Enriched Elements) برطرف شده است.

در این مثال به بررسی بازشدن و گسترش ترک در یک ورق فلزی با استفاده از روش XFEM خواهیم پرداخت. ورق به ابعاد 3*6 واحد است و در ابتدا ترکی به اندازه 1.5 واحد در میانه ورق وجود دارد. در دو انتهای ورق نیروهایی در جهت طولی و عرضی به ورق وارد می شود که باعث بازشدن و گسترش ترک در عرض قطعه خواهد شد.


Part/Sketch

ابتدا در ماژول Part یک قطعه دو بعدی به نام Plate ایجاد کرده و با استفاده از دستور Rectangle و تعیین ابعاد صحیح آن ورق را به اندازه 3*6  می سازیم. مجدداً در ادامه برای ایجاد ترک به ماژول Part بازخواهیم گشت.


Property

در ماژول Property ماده مورد نظر را تعریف می کنیم. مشخصات عمومی ماده را همانند مثالهای پیشین تعریف کنید.

E=200 GPa

ν=0.3

نکته حائز اهمیت در مدلهای ایجاد و گسترش ترک داشتن دانش و شناخت کافی از معیارها و عوامل موثر بر ایجاد و گسترش ترک است. در این مثال مجال پرداختن به این عوامل و معیارها وجود ندارد و هدف صرفاً آشنایی با نحوه مدلسازی ترک در نرم افزار Abqus است. یکی از معیارهای متداول برای ترک مقدار تنش ماکزیمم است. در این مثال از این معیار استفاده خواهیم کرد. مقدار 84MPa را برای آغاز ترک در نظر می گیریم. مطابق شکل تنظیمات Maxps Damage و Damage Evolution را برای Material تکمیل کنید.

تنظیمات Damage Evolution را از Suboptions انجام دهید.


Assembly

وارد ماژول Assembly شوید و یک نمونه از Plate را اسمبل کنید. محل قرارگیری ترک اولیه در قطعه نیز در همین ماژول Assembly انجام می شود. لذا لازم است تا مجدداً به ماژول Part برگشته و هندسه اولیه ترک را ایجاد کنیم.

Part جدیدی به نام Crack ایجاد کنید. خطی افقی به طول 1.5 واحد رسم کنید. اکنون داخل نمودار درختی در زیرمجموعه Part باید دو قطعه به نامهای Plate و Crack را مشاهده کنید.

به ماژول Assembly بازگشته و قطعه crack را به مجموعه اضافه کنید. دقت کنید که بیش از یک بار قطعات را اسمبل نکرده باشید. برای کنترل این امر در نمودار درختی و زیر مجموعه Assembly نباید بیش از دو instance داشته باشید.

 اگر قطعات را درست اسمبل کرده باشید باید شکل شما شبیه شکل زیر باشد.


Step

وارد ماژول Step شوید و یک گام تحلیلی Static General تعریف کرده و Nlgeom را on کنید.


Interaction

وارد ماژول Interaction شوید. تعریف ترک در این ماژول نرم افزار Abaqus صورت می پذیرد. از منوی اصلی نرم افزار مسیر زیر را اجرا کنید.

Special / Crack / Create

یک ترک با نام دلخواه ایجاد کنید. در پنجره create crack گزینه XFEM را انتخاب نمائید. در خصوص مفهوم و روشهای XFEM در مطلبی دیگر بیشتر بحث خواهیم کرد. XFEM در مقایسه با سایر مفاهیم مورد استفاده در روش اجزای محدود روش جدیدی محسوب می شود که از ورژن 6.9 در نرم افزار Abaqus برای اولین بار کدنویسی شده است. این مفهوم به المانها ویژگیهای جدیدی از جمله قابلیت تقسیم و تکه شدن اضافه کرده و در اصطلاح المانها را غنی (Enrich) می کند.

در پنجره edit crack کل ورق را به عنوان Region و خط ترک را در مقابل crack location به نرم افزار معرفی کنید. می توانید برای لبه های ترک ویژگیهای تماسی نیز تعریف کنید که در این مثال نیازی به این کار نیست. محدوده غنی شده و ترک اولیه با علامتهای ضربدر سبزرنگ در مدل مشخص خواهد شد.


Load

وارد ماژول Load شوید. در این مثال بر خلاف مثالهای پیشین بجای اعمال نیرو بر روی قطعه اعمال جابجایی خواهیم کرد. قبل از اعمال جابجائیها به منظور راحت تر و قابل فهم تر شدن مدل برای نواحی مهم قطعه set تعریف خواهیم کرد. از منوی اصلی مسیر زیر را اجرا کنید.

Tools / Set / Create

نام set را upper گذاشته و type را Geometry انتخاب کنید. لبه بالائی قطعه را انتخاب کنید. به روش مشابه بک set به نام lower نیز برای لبه پائینی قطعه تعریف کنید.

Create boundary condition را اجرا کنید. Displacement/Rotation را انتخاب کنید و با استفاده از کلید sets… که در prompt area قرار دارد upper را که قبلاً تعریف کرده بودید انتخاب کنید.

مطابق شکل زیر برای جابجائیهای طولی و عرضی مقادیر 0.00135- و 0.00081+ را وارد کنید. به طور مشابه برای lower مقادیر 0.00135+ و 0.00081- را وارد کنید.


Mesh

Plate را در ماژول Mesh با سایز 0.1 شبکه بندی کنید. در Assign Element Type کنترل کنید که نوع المانهای ورق از خانواده Plane strain باشد. قطعه crack نیازی به المان بندی ندارد.


Job

در ماژول Job مدل را تعریف و submit کنید.


Visualization

برای مشاهده نتایج results را اجرا کنید و وارد ماژول Visualization شوید. به منظور مشاهده بهتر نتایج و دیدن نحوه گسترش ترک ضریب نمایش را در common options زیاد کنید. انیمیشن زیر روند گسترش ترک در عرض قطعه و مقدار تنش Mises را نشان می دهد.

تعداد فریم های مد نظر جهت مشاهده در فایل خروجی را در ماژول step در تنظیمات Field Output می توانید تنظیم کنید.

می توانید فایلهای cae و inp این مثال را از اینجا دانلود کنید.

243 Thoughts on “XFEM – Crack Propagation | گسترش ترک

 1. سلام مهندس
  میخواستم ببینم برنامه zencrack چه جور تو اباکوس پلاگین میشه؟
  سایتی سراغ دارین واسه دانلودش؟

 2. سلام
  روش xfem در آباکوس برای مسايلی که کرنش پلاستیک در اونها زیاده جواب میده ؟ من یه مدل ساختم که رشد ترک رو در حالت الاستیک به خوبی نشون میده ولی در همون مدل وقتی جلوی رشد ترک در step های اولیه رو میگیرم و در زمان پلاستیک شدن اجازه رشد ترک رو میدم جوابها همگرا نمیشه. min step increment رو هم تا حد زیادی کاهش دادم و تعداد تکرار در discontinuos analysis تا 20 زیاد کردم ولی باز نتیجه نگرفتم. مشکل از محدودیت نرم افزاره ؟

  • کلا روشهای گسترش مشکلات زیادی در همگرایی دارند، شاید با تغییر سایز المانها بتوانید مشکل را برطرف کنید.

 3. سلام آقا بابک،

  می‌شه لطفا منو راهنمایی‌ کنین که چطور می‌شه mesh sensitivity رو برای xfem در یک سازه 3D انجام داد؟

  خیلی‌ ممنون

  • روال بررسی استقلال از مش در همه مسائل ثابت است. از یک سایز مشخص شروع کنید و به تدریج سایز المانها را کوچکتر کنید تا حدی که دیگر تغییر محسوسی در جوابها اتفاق نیافتد.

 4. ارسلان on آگوست 12, 2014 at 1:13 ب.ظ said:

  سلام
  با عرض خسته نباشید
  من نحوه مدل کردن جوش با اباکوس رو بلد نیستم.اگه میشه مدل آماده یا فایل یا نمونه یا توضیح یا کتابی در این زمینه هست بهم معرفی کنید.من زمانم خیلی کمه،ممنونم

  • شیوه های مختلفی برای مدل کردن جوش هست. بسته به این که چه دقت و چه اطلاعاتی از کار می خواهید روشها متفاوت است و در حد یکی دو خط نمی توان توضیح داد. چندین بار در پاسخها گفته ام برای موضوعات کلی و یا آشنایی با یک مقوله کلی ایمیل بزنید و برای جلسه مشاوره و رفع اشکال حضوری هماهنگ کنید.

 5. سلام خوبین؟
  ببخشید میخواستم بدونم اگه بخوای یک پوشش چند میکرو متری رو فلز ایجاد کنی و بعد به صورت سه بعدی مسیر رشد ترک رو بررسی کنی چه جوریه روشش؟ممنون میشم زودتر جواب بدین

  • می توان از یک لایه membrane استفاه کرد. اگر مقاله ای در این زمینه دیده اید برایم ارسال کنید تا بیشتر بتوانم کمکتان کنم.

   • vagheiyat mozooe payan namame,ye poosheshe chan micro metrie TIN hastesh ru feleze paye to pareye turbine
    mikhstam roshde tarake khastegio ro to on barrasi konam

    • mikhastam bebinam beyne coating va substrate bayad ye seri parametraro tarif konim?maslan taneshhaye pasmand?
     bad tarake avaliaro chejori be soorate ye sath roye sathe monhanie parre ijad konam?
     vaghean mamnoonam az komaket
     mrc

    • لطفا فارسی تایپ کنید.
     توضیحاتی که خواسته اید خیلی کلی است و در اینجا من فقط فرصت دارم در حد یکی دو خط پاسخ دهم. در چنین مواردی می توانید ایمیل بزنید و برای جلسات مشاوره و رفع اشکال هماهنگ کنید.

 6. احسان on آگوست 9, 2014 at 4:56 ب.ظ said:

  سلام.
  یه سوال داشتم.
  مهندس میخواستم ببینم شما تورق رو تو کامپوزیت مدل کردین؟
  ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین

 7. سلام
  شما تا حالا low cycle یا همان direct cycle در آباکوس کار کردید؟

 8. سلام
  من یه سوال داشتم میشه بگید چه جوری تو نرم افزار آباکوس موج آلتراسونیک ایجاد کنم و بفرسم وارد ترکی که در جسم هستش ؟؟؟

 9. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.
  در مدلهای سه بعدی چطور میشه ترک رو مدل کرد و ضریب شدت تنش (k1 , k2 , k3) رو بدست اورد؟
  ایا میشه عرض ترک رو هم وارد کرد؟

  • عرض ترک معنی ندارد. در مدلهای سه بعدی از یک صفحه برای مشخص کردن ترک بجای خط استفاده می شود.

   • سلام مهندس خوبی؟
    شرمنده میخواستم بدونم واسه رشد ترک خستگی در حالت سه بعدی تو پره توربو کمپرسور واسه ترک اولی چه جور صفحه رو روی سطح منحنی ایجاد کنم؟
    ممنون میشم زودتر جواب بدی
    مرسی

 10. سلام
  من نمی دونم چرا اباکوسم اینجوری شده !؟ می خوام ران بگیرم submitted میشه اما دیگه هیچ تکونی نمی خوره ؟ ویندوزم عوض کردم باز اینجوری شد ! جالب اینجاس یک کم از submitted میگذره result رو می زنم جواب میده اما خوب بعد از submitted نه runnig می اد نه complete !! اباکوسمم 6.13 هستش
  چه کار کنم درست بشه ؟!

 11. رضا مکانیک on ژوئن 24, 2014 at 7:41 ب.ظ said:

  سلام
  میشه در مورد شرایط مرزی توضیح بدید که چرا اینو گذاشتید ؟!
  من یک کم اعدادشو دستکاری میکنم abort میشه !

  • تحلیل های ترک خیلی حساس هستند و برای همگرا شدن باید به سایز مش بندی و بارگذاری مناسب برسید. در این مثال هم همین طور رفتار شده است. اگر سایز مش بندی و چیدمان آن را تغییر دهید احتمالا درست می شود. دقت کنید بارگذاری به حدی نباشد که سرعت رشد ترک خیلی زیاد شود.

 12. با سلام دوباره
  در قسمت damage evolution در degradation فرق بین maximum و multiplicative چیست؟

 13. Dear Babak,
  I am trying to plot the stress at the tip of the crack induced using XFEM vs. time, so that I can carry out mesh sensitivity.
  I was wondering if you can please advise me on that.
  Thank you,
  Sam

 14. علیرضا on ژوئن 16, 2014 at 1:03 ق.ظ said:

  با سلام
  بسیار ممنون از آموزش مفید شما.
  همانطور که می دانید از ساب روتین UMAT برای تعریف خواص مواد کریستالین و پدیده کارسختی در آنها حین اعمال نیرو استفاده می شود. لطفا طریقه استفاده از این ساب روتین را در تحلیل XFEM آموزش دهید.
  با تشکر

 15. با تشکر
  یک سوال داشتم اگر بخواهیم ماده داکتایل (چکش خوار) در XFEM مدل کنیم چی کار باید کرد یعنی معیار شکست ماکزیمم تنش یا کرنش نباشد. همچین امکانی هست؟

   • تو قسمت help نوشته XFEM برای brittle and ductile هست خب این تفاوت چه جوری باید مدل کنیم یعنی در XFEM فرق شکست نرم و ترد کجا تعیین میشود؟

    • علیرضا on ژوئن 16, 2014 at 1:17 ق.ظ said:

     در قسمت تعریف مواد شما برای شکست نرم می توانید در قسمت Mechanical از گزینه Damage for ductile metals مورد مناسب را انتخاب کنید. همچنین برای شکست ترد هم از گزینه Brittle Cracking استفاده کنید.

    • در پارامترهای شکستی که تعریف می کنید. تا جایی که من می دانم برای استفاده از xfem فقط از مدلهای traction seperation می توان استفاده کرد. اگر پارامترهای دیگری دارید از روش های دیگر استفاده کنید.

    • Two distinct types of damage modeling within an XFEM framework
     • Cohesive segments approach
     • Linear elastic fracture mechanics (LEFM) approach

     • Cohesive segment approach
     • Uses traction-separation laws
     • Follows the general framework for surface based cohesive behavior
     • Damage properties are specified as part of the bulk material definition

     • LEFM-based approach
     • Uses the virtual crack closure technique (VCCT)
     • VCCT for XFEM uses the same principles as in VCCT for interfacial debonding
     • Damage properties are specified via an interaction property assigned to the XFEM crack

    • انتخاب اینا برای XFEM ممکن نیست و حتما باید از traction separation -law خواص ماده تعریف کرد که بر پایه cohesive element باشد حالا با توجه به اینکه در help آباکوس نوشته از XFEM میشود برای مواد نرم و ترد استفاده کرد باید چیکار کرد؟ با تشکر

    • در همان قالب traction separation -law خواص مواد نرم و ترد را باید وارد کنید.

 16. سلام
  من می خوام یه در حالت دوبعدی یه کامپوزیت به یک ورقه آلومنیومی بچسبونم که بتونم پارامترهای رو بررسی کنیم
  وقتی section از نوع shell composite برای کامپوزیتم می زنم که اصلا در قسمت assing section اون sectioni که تعریف کردم اصلا نمی اد ! اما اگر solid composite تعریف کنم در قسمت assing section خیلی راحت می تونم Sectionam رو assing کنم! حالا مشکل اینجاس که وقتی کامپوزیتم رو به قطعه الومنیومی tie می کنم و run می گیرم abort میشه ! واقعا نمی دونم چرا؟!(section اون قطعه الومنیومیم همsolid homoginous) ارورش هم اینه
  The executable C:\SIMULIA\Abaqus\6.9-EF1\exec\pre.exe aborted with system error code 5. Please check the .dat, .msg, and .sta files for error messages if the files exist. If there are no error messages and you cannot resolve the problem, please run the command “abaqus job=support information=support” to report and save your system information. Use the same command to run Abaqus that you used when the problem occurred. Please contact your local Abaqus support office and send them the input file, the file support.log which you just created, the executable name, and the error code.

  • جالبیش اینجاس که اگر سکشن رو از نوع solid homoginoius بزنم هیچ مشکلی وجود نداره !!
   یعنی تمام ارورش به خاطر نوع سکشنه !

  • حتماً روند مدلسازیتان اشتباه است و گرنه فرقی بین المان شل و سالید نباید باشد.
   در ارور هم همانطور که می بینید توضیح خاصی داده نشده است که بتوان بدون بررسی مدل در مورد آن اظهار نظر کرد.

 17. m_jamalian on ژوئن 7, 2014 at 11:17 ب.ظ said:

  سلام
  یک سوال از خدمتتان داشتم.
  در صورتی که بخواهیم گره های یک ضلع از یک مدل ساده را طوری به هم مقید کنیم که جابجایی هاشان در جهت y آزاد بوده اما در جهت x با هم حرکت کننند با چه روشی در آباکوس میسر است؟
  توضیح بیشتر:
  یک ماده کامپوزیت داریم که در قسمت آن لبه ای که می خواهیم مقید کنیم از هر دو جنس وجود دارد. بدون استفاده از صفحه ی rigid چطور میشه کاری کرد که این نقاط به واسطه نیروهای وارده با همدیگر جابجا شده و در یک راستا بمانند. فرورفتگی و بیرون زدگی وجود نداشته باشد. مثل حالتی که صفحه ی صلب بدان چسبانده ایم.
  دلیل اصلی که از صفحه ی صلب استفاده نمیکنم آن است که جابجایی در جهت آزاد U2 را میگیرد.
  باتشکر

  • هم از equation برای آنها می توانید استفاده کنید و هم از کانکتور. اگر تعداد نقاط زیاد باشد باید دنبال راه حلهای ابتکاری دیگری باشید البته .

 18. پدرام on می 31, 2014 at 10:30 ق.ظ said:

  سلام و ممنون بابت توضیحات خوبتون
  من میخوام همین گسترش ترک در صفحه دو بعدی رو در شرایط بارگزاری دینامیکی و تحت خستگی بررسی کنم.
  میشه لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • فکر می کنم روش تحلیل برای بارگذاری دینامیکی مشابه همین روشی باشد که در سایت ذکر کرده ام.
   ولی برای بارگذاری خستگی باید از تحلیل direct cyclic استفاده کنید و پارامترهای خستگی را در فایل ورودی به صورت دستی وارد کنید.

 19. Sofiane on می 30, 2014 at 2:08 ب.ظ said:

  Hi Babak.
  Sorry I speak Arabic and French, I will try to communicate with you in English.
  I want to Ask you If Abaqus can be calculated (SIF) stress Intensity Factor KI, KII, KIII by using the XFEM method.

  سلام

  • I know a little Arabic, but I’m not able to answer Arabic. So, English is the best choice.
   Calculating Stress Intensity Factor using XFEM is possible, but I strongly suggest traditional methods for calculating SIF. Because XFEM is very slow in this matter and also you should deactivate crack growth to be able to calculate such factors.

 20. سلام،

  من پست‌های شما رو در مورد xfem و خزش را دیدم، ممیخواستم بدونم آیا میدونین که چطور می‌شه این ۲ تا رو باهم ترکیب کرد؟

  ممنون میشم اگه بتونین راهنماییم کنید.

 21. مهران on می 25, 2014 at 11:23 ق.ظ said:

  سلام خسته نباشید من گام به گام مراحل بالا رو تکرار می کنم ولی ترک رشد نمیکنه البته اباکوسم ورژن 6.13 هست ایا در قسمت intraction به جز تعریف ترک تنظیم خاصی انجام دهم؟

  البته وقتی مثال شما رو دانلود میکنم ترک کاملا رشد کرده نه مثل انیمیشن شما philsm و psilsm و status هم فعال کردم.

 22. m_jamalian on می 21, 2014 at 4:05 ب.ظ said:

  امکان مدل کردن چندین ترک در XFEM وجود دارد
  هم اینکه خود نرم افزار چندین ترک را تولید کند و رشد دهد و هم اینکه بتوان چندین ترک اولیه به آن داد
  من یک با دو ترک به آن دادم هنگام Submit می گفت که نمی تواند نوک ترک را پیدا کند . ممنون از کمک شما

  • من دو ترک همزمان در مدل داشته ام و مشکلی وجود نداشته است. اگر ترک اولیه برای مدل تعریف نشود احتمال چنین خطاهایی بیشتر است.

 23. m_jamalian on می 21, 2014 at 4:02 ب.ظ said:

  با سلام آیا در محیط CAE می شود attempt number را افزایش داد اگر نه چگونه می شود؟

  • این پارامتر از تنظیمات داخلی نرم افزار است و فکر نمی کنم قابل تغییر باشد. اساسا نیازی به تغییر آن نیست.

 24. mahdi adl on می 19, 2014 at 5:31 ب.ظ said:

  هدف من دیدن ترک های موجود در یک نمونه ستون بتنی است

  • اگر مساله تان را از اول گفته بودید بهتر بود!
   در موردی که گفته اید اساساً بهتر است از مدلهای damage که در متریال هست و برای بتن نیز مدلهای مخصوصی دارد استفاده کنید و گزینه status را نیز در field output فعال کنید تا المانهایی که به حد شکست می رسند با رنگ قرمز در خروجی مشخص شوند.
   نیازی به استفاده از xfem نیست.

 25. mahdi adl on می 19, 2014 at 5:30 ب.ظ said:

  جوابتان را می شود صریحتر با مشخص نمودن مسیر گزینه ها برایم تشریح کنید .برایم قابل درک نبود

  • philsm و psilsm در history output قرار دارند.
   هنگامی که ترک به شیوه xfem تعریف می کنید گزینه crack location را مشاهده می کنید.

 26. سلام
  من میخوام تومدل ترک، ماتریس کاهش استحکام رو پیدا کنم ولی نمیدونم چطوری باید این خروجی رو ازش بگیرم؟؟
  لطفا کمک کنید!! :(

 27. mahdi adl on می 15, 2014 at 5:13 ب.ظ said:

  سلام در نمونه هایی که ترک ندارد برای مشاهده ترک خوردگی در لحظات مختلف تا لحظه خرابی از کدوم گزینه استفاده کنم

  • اولا philsm و psilsm در خروجیهای مدل باید فعال باشد. در ضمن اگر crack location در تعریف ترک را غیرفعال کنید خود نرم افزار آغاز ایجاد ترک را مدل خواهد کرد که البته خیلی توصیه به این کار نمی کنم.

 28. سلام
  میشه راهنمایی کنید این خطا چطوری رفع میشه؟
  Too many attempts made for this increment

  Abaqus/Standard Analysis exited with an error – Please see the message file for possible error messages if the file exists.

 29. سلام
  من مدلم رو رrun کردم این خطا رو داده میشه راهنمایی کنید؟
  The independent variables must be arranged in ascending order

  • به احتمال زیاد در تعریف خواص پلاستیک متریال اطلاعات را بصورت صعودی وارد نکرده اید. ممکن است در وارد کردن صفرها کم و زیاد کرده باشید.

 30. سلام ببخشید برای من فقط مسیر ترک رو نشون می ده! مثل انیمیشنی که شما گذاشتید دو قسمت بالا و پایین از هم فاصله نمی گیرند !

 31. ابوالفضل عبدی on آوریل 17, 2014 at 10:57 ق.ظ said:

  خیلی گلی بابک جان

 32. سلام
  گزینه friction coeffcient در زیر منوی penalty چطوری حساب میشه؟؟؟

 33. سلام
  شاید سوالم تکراری باشه .اگر امکان داره در مورد مدل کردن ورق های frp و چسب آن روی ستون های بتنی من را راهنمایی کنید .

  • لطفا سوالتان را مشخص بپرسید.

   • میخواستم بدونم برای مدل کردن ورق frp باید از shell مدل s4rساخت یا نه ؟
    مشخصاتی که در مورد frp باید در مشخصات مصالح وارد کرد چیه ؟
    چسب رو چه طوری مدل کنم ؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

    • ورق frp معمولا بصورت shell مدل می شود.
     بسته به اینکه چه مشخصاتی از متریال دارید می توانید از isotropic و یا engineering constant استفاده کنید.
     اگر هدف اصلی کار بررسی خود چسب نباشد بهتر است از مدل کردن چسب صرف نظر کنید، در غیراینصورت از cohesive contact می توانید استفاده کنید.

    • ممنون از راهنماییتون. لطف کردید

    • مهندس از lamina هم میشه استفاده کرد . تفاوتش با isotropicو یا engineering constant چیه ؟؟

    • از lamina زمانی استفاده می شود که شما مشخصات مکانیکی هر لایه را جداگانه دارید و مشخصات مکانیکی مجموعه کامپوزیت را ندارید. اما اگر ویژگیهای مکانیکی کل کامپوزیت را داشته باشید نیازی به استفاده از lamina نیست.

    • عيدتون مبارك .
     براي مدل كردن چسب چه روندي را بايد در قسمت part طي كرد ؟

    • هم می توانید یک پارت برای چسب تعریف کنید و به آن خواص traction-seperation نسبت دهید و هم می توانید بدون تعریف پارت از کانتکت cohesive استفاده کنید.

    • با عرض تبريك دو باره
     يه سوال ديگه داشتم
     من ميخواهم الياف رو روي ستون چهار گوش مدل كنم بهتر براي هر وجه جدا
     اين كار رو بكنم (دقيقا مساحت يك وجه رو با يك shell بپوشونم ) يا اينكه با توجه به عرض نوار ها به صورت دورپيج(به صورت باكس تو خالي با در نظر گرفتن فصل مشترك ) اصلا فرقي ميكنه؟
     از اينكه بنده رو راهنمايي ميكنيد خيلي ممنونم

 34. با سلام
  من یک تیر بتنی رو که با چسباندن ورق FRP روی سطوح جانبی تقویت شده مدل کردم
  می خوام اثر جدا شدگی ورق از سطح تیر (debonding) را بررسی کنم . ولی برای تعریف چسبندگی و خصوصیات چسب مصرفی برای تماس بین تیر و FRP نمیدونم چه باید بکنم
  لطفا کمک کنید

  • برای اعمال debonding باید از محیط keyword استفاده کنید که نسبتا تنظیمات پیچیده ای دارد. اگر تمایل داشتید تماس بگیرید تا در یک جلسه حضوری ریزه کاریهای تعریف debonding را بررسی کنیم.

 35. احسان on فوریه 7, 2014 at 1:54 ب.ظ said:

  سلام. آقا دستت درد نکنه. فقط من ی مشکل کوچیک دارم . ترک دقیقا مثل خروجی که گذاشتین رشد میکنه ولی المان هاا از هم جدا نمیشن و تو انیمیشن کش میان. چیکار کنم تا المان ها تو ترک از هم جدا بشن مثل انیمیشن شما؟

 36. با سلام و تشکر از شما
  میخوام تو یک مکعب ترکی به شکل نیم بیضی اعمال کنم می خواستم بدونم واسه مکعب و ترک از چه المانی (solid,shell,wire,point) باید استفاده کنم؟

 37. عالی هستش

 38. لسفا تفاوت و مزیت های نرم افزار abaqus و auto dyne ansys را در مدل کردن خرابی و ترک در بتن بیان نمایید

 39. با سلام میشود یطفا چند کتاب خوب درباره مدل سازی ترک و خرابی بتن تحت ضربه یا بارانفجار معرفی کنید

  • جلد دوم کتاب مهندس سروش نیا را دیده اید؟

   • بله ولی در این کتاب تنها نمودارهای مربوط به انرژی و تغییر مکانها آورده شده است زیرا برای ورق فولادی کار شده است ولی در بتن انفجار سبب ترک و خرابی میشود که در این کتاب مثالی آورده نشده است. لطفا چند کتاب حتی انگلیسی که درباره ترک و خرابی در بتن را مدل کرده است را معرفی کنید

    • متاسفانه کتاب خوبی در این زمینه نمی شناسم اما حتی اگر کتابی هم باشد بهترین منبع آموزشی بدون شک documentation خود نرم افزار است.

 40. سلام
  برای گسترش ترک دو راه وجود داره یکی که اینجا حل کردین یکی هم انتگرال J میشه روش حل با استفاده از اون روش رو هم بگین؟
  اخه وقتی من با اون روش میرم خطای زیر رو میده:
  The elastic properties have not been extracted successfully for the contour integral calculation of k factors. Check if the meshes near crack tip and contour integral specification have problems
  ممنون از راهنماییتون

 41. با سلام،
  نحوه پارتیشن بندی مدل سه بعدی چگونه است؟ طوری که قطعه به صورت سر تا سری جدا شود.
  ممنون از سایت مفیدتان.

 42. سلام
  ممنون از وبلاگ خوبتون.
  ببخشید من یه سوال داشتم اگه قرار باشه خواص ماده را خودم تعریف کنم چی کار باید بکنم؟برای تحلیل ترک تو آباکس به جز XFEM که پیش فرضشه چه طوری میشه ترک را تحلیل کرد. میشه المان خاصی تعریف کر د؟برای این کارا شنیدم که تو python باید برنامه نوشت . ممکنه لطفا منو راهنمایی کنید. ممنون

  • نیازی به برنامه نویسی نیست. همانطور که اشاره کرده ام دو روش کلی برای تحلیل ترک وجود دارد که xfem یکی از آنهاست و روشهای traditional نیز با استفاده از تعریف تکینگی و یا تعریف المانهای cohesive وجود دارد.

 43. با سلام،
  بنده میخواهم یک استوانه و کره FGM را با نرم افزار اباکوس تحلیل
  کنم ولی اصول صحیح طراحی این مواد را در این نرم افزار نمی دانم .(خواص مواد در راستای شعاعی متفاوت می باشد.)
  میخواستم اگر امکانش هست بنده را در این زمینه راهنمایی نمایید .
  با تشکر

 44. بببخشید من دوتا سوال داشتم
  اول اینکه هرچی جابه جایی روزیاد میکنم ترک گسترش نداره
  دوم بای به دست اوردن k1 و انتگرال جی یه شماره نود و… میخواد میشه این قسمت رو یه خورده توضیح بدید
  ممنون

  • برای مشاهده گسترش ترک باید status و xfmstatus و philsm در field output را فعال کنید.
   متوجه قسمت دوم سوالتان نشدم. کجا شماره node می خواهد.
   این نکته را هم درنظر داشته باشید که روش xfem روش مناسبی برای محاسبه ضرایب شدت تنش و انتگرال جی نیست.

 45. سلام
  با عرض شرمندگی از مزاحمت دوباره.
  اگر بخواهیم فاکتور شدت تنش(K) رو برای ترک داشته باشیم باید چکار کنیم و چطور این خروجی رو بدست بیاریم؟

  • در خروجیهای نرم افزار در ماژول استپ در history output بجای whole model باید گزینه crack را فعال کنید تا تنظیمات مربوط به آن ظاهر شود.

 46. بهزاد on اکتبر 27, 2013 at 9:18 ب.ظ said:

  سلام و تشکر از آموزش های مفید شما
  برای مدل سازی ترک نیاز هست که حتما در مش بندی از المان های مربعی (در مسائل دو بعدی) و المانهای مکعبی(در مسائل سه بعدی) استفاده کرد؟

  • حداقل در مسائل xfem چنین لزومی وجود ندارد.

   • سلام مهندس
    من می خوام رشد ترک رو در یک جسم سه بعدی مدل کنم تمام مراحل رو هم برای ترک سه بعدی( بر اساس منابع موجود) انجام دادم اما پس از 24ساعت زمان برای حل متاسفانه به جوابی نمیرسم. و همگرایی حل و رشد ترک ندارم. (البته زمانی که مثال شما را اجرا میکنم مشکلی ندارم.)
    مشکل کار از کجاست؟

    • با توضیحاتی که داده اید کمک خاصی نمی توانم بکنم. بهرحال مسائل ترک در همگرایی مشکلات خاص خود را دارند که نیاز به بررسی دقیق برای یافتن راه حل دارد.

 47. آقا بابک سلام
  بنده میخواهم شکست گلوله ها ی فلزی در آسیای گلوله ای بر اثر ضربه ناشی از برخورد دائمی گلوله ها را تحلیل کنم آیا با آباکوس می توانم اینکار را انجام دهم و چطور؟ در غیر اینصورت آیا نرم افزار دیگه ای است که بتوانم اینکار را انجام دهم؟ لطفا راهنمای ام نمائید ساسگذارم و خدا نگهدارتون

  • فکر می کنم یکی از بهترین نرم افزارها برای این کار همین آباکوس باشد. اما بهر حال باید درنظر داشته باشید که این تحلیل علاوه بر پیچیده بودن احتمالاً بسیار زمان بر هم خواهد بود.

 48. با سلام و تشکر بسیار میخواستم بدونم رشد ترک رو میشه با وارد کردن سیال داخل ترک با دبی مشخص به وجود اورد؟

 49. سلام بابک جان
  من یک سوال داشتم که قبلا هم در اینجا یک نفر اشاره کرده. ایا امکان مدل کردن ترک بر اثر خستگی در اباکوس وجود دارد؟
  می خواستم اگر ممکن باشه با شما تلفنی صحبت کنم.
  ممنون میشم اگر پاسخ بدهید
  با تشکر

 50. با سلام و تشکر از مثالی که قرار داده اید
  من دو سوال از خدمت شما داشتم
  1- درقسمت تنظیمات Damage Evolution را از Suboptions مقادیر normal mode fra. ener. and shear mode first die. and shear mode second dir. عدد 42200 قرارد داده شده. سوال من این است که آیا این مقادیر فقط برای فولاد ساختمانی می باشد ؟ وبرای مواد مختلف مثل سنگ یا چوب متفاوت می باشد؟ اگر متفاوت می باشد چگونه این مقادیر محاسبه می شوند؟
  2- در صورتی که بخواهیم مثال فوق را برای حالت سه بعدی انجام دهیم آیا اطلاعات فوق کفایت می کند یا نیاز به اطلاعات دیگری هست؟
  با تشکر

  • این اطلاعات عموماً برای حالت سه بعدی هستند و مقداری که اشاره کرده اید برای فولاد است و برای هر ماده ای متفاوت است. این مقادیر فکر نمی کنم محاسبه شوند بلکه از آزمایش بدست می آیند و دسترسی به آنها فوق العاده مشکل است. باید شانس بیاورید مقادیر مربوط به ماده مورد نظر شما در یک مقاله آورده شده باشد.

 51. سلام
  چه جوری میشه فرایند انفجار (ضربه و حرارت با هم) رو در آباکوس شبیه سازی کرد؟ خیلی خیلی ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنین یا فایلی در این زمینه برام بفرستین.
  email: scotlandrains@yahoo.com
  با تشکر

  • هر کدام از این موارد را می توان بصورت amplitude وارد کرد. البته خود آباکوس ابزار خاصی برای انفجار هم دارد که خیلی با آن آشنا نیستم.

 52. سلام
  من هرکاری میکنم ترک رشد نمیکنه و فقط دچار کشش میشه
  اینم عکسش
  http://upload7.ir/images/84729985881067037087.png
  چکار کنم؟

 53. سلام.
  من هرکاری میکنم ترک رشد نمیکنه و فقط المان ها دچار کشش می شن.
  اینم عکسش
  http://upload7.ir/images/84729985881067037087.png
  چکار کنم؟

 54. اشکان on آگوست 16, 2013 at 3:48 ب.ظ said:

  سلام بابک جان
  دقیقا همین روند شبیه سازی رشد ترک واسه یه ورق فولادی رو که در بالا گفتی برای یک ورق کامپوزیتی هم قابل اجراست؟
  با تشکر فراوان

  • امتحان نکرده ام. ولی دیده ام که معیارهای دیگری برای کامپوزیتها مثل hushin وجود دارد که باید از آنها استفاده شود.

 55. سلام،
  در روش xfem چگونه می توان برای نرم افزار تعریف کرد که آنالیز را پس از رسیدن عرض ترک به حد مشخصی قطع نماید؟ به عنوان مثال وقتی ترک ها تمام ظرفیت خود را با توجه به نتایج STATUSxfem از دست می دهند (مثلا 0.065 میلیمتر به عنوان Diplacement تعریف شود) شروع به باز شدن می کنند… حال اگر بخواهیم باز شدن ترک ها تا 0.1 میلی متر ادامه یابد و پس از رسید اولین محل به این عرض ترک آنالیز قطع شود چه باید کرد؟
  با تشکر

 56. ببخشید من یه مثال در زمینه نفوذ حل میکنم که این اروور را میده
  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16836: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI.

  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16895: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI.

  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16898: Keyword *Conflicts is generated by Abaqus/CAE to highlight changes made via the Keywords Editor that conflict with changes made subsequently via the native GUI.

  in keyword *CONFLICTS, file “Job-1.inp”, line 16836: The keyword is misplaced. It can be suboption for the following keyword(s)/level(s):

  • وقتی چند بار در keyword ادیت می کنید ممکن است این ارور ظاهر شود. بهتر است تغیرات مدنظرتان را بر روی فایل inp اعمال کنید.

 57. سلام آیا ترک روسازی آسفالتی رو هم می شود مدل کرد . چون همان ط.ر که می دانید عملکرد ترک ها متفاومت است بعضی ترک ها حرارتی هستند بعضی ترک خستگی و..

 58. Too many attempts made for this increment
  این ارور را میده

 59. سلام. من یه ترک دارم که همانند شکل بالاست ولی بجای جابجایی ی تنش 400 مگا روش هست.باید چکار کنم؟ همش ارور میده

  • مسایل ترک خیلی حساسیت دارند و باید بسیار با دقت مدل شوند. تا کارتان را نبینم نمی توانم دلیل خطا را متوجه شوم.

 60. با سلام وسپاس از سایت بسیار خوبتان
  در مورد مدل سازی کریستال پلاستیسیته چند تا سوال داشتم.
  همان طور که می دانیم پلی کریستال ها از دانه هایی در کنار هم که از رشد رندمی ایجاد می شوند تشکیل می شود که دارای جهت گیری های مختلفی هستند چگونه می توان این جهت گیری ها را در اباکوس تعریف نمود؟
  subroutine UMAT چیست؟ وچگونه اعمال می شود؟
  چگونه می توان برنامه ای که با فرترن نوشته شده را به آباکوس معرفی نمود؟
  آیا پیش نیاز هایی برای فراخوانی برنامه فرترن در آباکوس لازم است؟یعنی آیا لازم است کامپایلر ان نصب شود؟

  • اگر می خواهید از سابروتین ها استفاده کنید ابتدا باید فرترن و آباکوس را با هم لینک کنید که خودش داستان دارد.
   از توضیحاتتان به نظر می رسد که باید از material orientation استفاده شود.

 61. سلام. تشکر از مطالب مفیدتون
  سوالی ازتون داشتم در مورد اتصال لب به لب با استفاده از چسب دارای یه ضخامت در حدود0.3 میلی متر. اولا این توده مکعب مستطیلی از چسب رو باید با المان های cohesive مدل کنم یا المان های سابید هم میشه مدل کرد؟ در قسمت های اتصال من از tie کردن استفاده می کنم. میخواستم بدونم که درسته این کار یا نه؟البته شکست لایه چسب رو بررسی نمیکنم

  • اگر باز شدن چسب مهم نیست از همان Tie استفاده کنید راحت تر است.

   • ممنون از پاسختون. اگه شکست (باز شدن یا پارگی چسب) هم مدنظر باشه، شما چه حالتی رو به جای tie برا مدل کردن پیشنهاد میکنین؟

    • المانها cohesive

    • ممنون از پاسختون. میتونید مثالی از مدل سازی چسب با المان های کوهسیو و با در نظر گرفتن damage اینجا قرار بدید یا راهنمایی بکنید ؟.ممنونم

    • متاسفانه فعلاً فرصت این کار را ندارم. ولی بر روی این موضوع کار زیاد کرده ام. اگر با ایمیل سایت و یا از طریق فرم تماس ارتباط داشته باشید بیشتر می توانم شما را راهنمایی کنم.

 62. سلام من با این ارور مواجه می شم، تمام مراحل رو با فایلی که شما برای دانلود گذاشتید هم چک کردم، همه چیز یکسان بود، ولی خطا پیش می یاد.
  Too many attempts made for this increment

  Abaqus/Standard Analysis exited with an error – Please see the message file for possible error messages if the file exists.

  • حتماً در مدلسازی اشتباه کرده اید.

   • مرسی.
    تونستم اون مشکل رو حل کنم، یه مشکلی که دارم اینه که توسعه ترک با دو قطعه شدن مدل همراه نیست، در واقع دانه ایی که ترک روی آن ها قرار داره فقط کش می یان.
    این یه مشکل تحلیلیه یا مشکل از بخش نمایش نتایج؟

 63. با سلام این اخطار آخر کار میاد نمیدونم از چیه کمکم کنید
  The job input file “Job-1.inp” has been submitted for analysis.
  Error in job Job-1: 29226 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.
  Error in job Job-1: SECTION DEFINITIONS ARE MISSING OR INCORRECT FOR THE ELEMENTS INDICATED ABOVE. FURTHER PROCESSING OF THE INPUT FILE IS NOT POSSIBLE UNTIL THIS INPUT ERROR IS FIXED.
  Job Job-1: Analysis Input File Processor aborted due to errors.
  Error in job Job-1: Analysis Input File Processor exited with an error.
  Job Job-1 aborted due to errors.

 64. The job input file “Job-1.inp” has been submitted for analysis.
  Error in job Job-1: 29226 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.
  Error in job Job-1: SECTION DEFINITIONS ARE MISSING OR INCORRECT FOR THE ELEMENTS INDICATED ABOVE. FURTHER PROCESSING OF THE INPUT FILE IS NOT POSSIBLE UNTIL THIS INPUT ERROR IS FIXED.
  Job Job-1: Analysis Input File Processor aborted due to errors.
  Error in job Job-1: Analysis Input File Processor exited with an error.
  Job Job-1 aborted due to errors.

 65. سهیل on می 2, 2013 at 10:10 ب.ظ said:

  با سلام
  من می خوام ترک خوردگی بتن را در لایه کامپوزیت (صفحه فولادی و پانل بتنی) مدل کنم.
  هدف در نظر گرفتن اثر افت بتن است. یعنی نمودار بار-جابجایی بعد از مقداری بار افت کند.
  از روش penalty برای تماس و روش Concrete damage plasticity هم استفاده کردم اما خوب جواب نگرفتم متاسفانه!
  لطف می کنید راهنمایی کنید.

  • برای بررسی جوابها راهی جز این نیست که حضوراً مساله را بررسی کنیم. با توضیحاتی که گفته اید مشکلی به چشم نمی خورد اما اینکه واقعاً آیا از همه پارامترها صحیح استفاده کرده اید یا نه نیاز به بررسی کامل دارد و کمی زمان بر است. شماره تماس را برایتان ایمیل می کنم.

 66. فرزانه on فوریه 14, 2013 at 3:00 ب.ظ said:

  ممنون از پاسختون
  باید جوش گوشه را تو مدل استفاده کنم و مقدار کرنش معادلش را حساب کنم ، پس اگر با fastener مدل شه خواص جوش اعمال شده و درسته؟

 67. با سلام وسپاس از مطالب عالیتون
  واقعا مطالبتون محشره.
  در صورت موافقتتون انشالله در آینده نزدیک مطالب و آموزش هایی در مورد رشد ترک استاتیکی و نیز رشد ترک خستگی براتون میفرستم.

 68. فرزانه on فوریه 1, 2013 at 4:24 ب.ظ said:

  با سلام
  دارم قابی رو مدل میکنم که اتصالات آن جوش هستش و طبق گفته شما با تعریف wire و استفاده از fastener جوش مدل کردو ولی با این کار و بدون تعریف المان مناسب چطور خواص جوش به سازه اعمال میشه؟
  میشه پس از ایجاد wire با create connector assignment خط هایی بصورت wire ساخت و نوع المان آنرا weld گذاشت؟

  • سلام
   این کاملاً به این بستگی دارد که تا چه اندازه می خواهید خواص جوش را با دقت وارد کنید. اگر از weld استفاده کنید در واقع دو قطعه از آن نقطه کاملاً به یکدیگر متصل میشوند بدون اینکه خاصیت خاصی برای اتصال درنظر گرفته شود.

   • فرزانه on فوریه 5, 2013 at 11:39 ق.ظ said:

    ممنون از پاسختون
    باید جوش گوشه را تو مدل استفاده کنم و مقدار کرنش معادلش را حساب کنم ، پس اگر با fastener مدل شه خواص جوش اعمال شده و درسته؟

    • سلام
     مساله به همین سادگیها هم نیست. اگر خواصی برای جوش تعریف نکرده باشید اتصال صلب است اگر می خواهید جوش خواص الاستیک و پلاستیک داشته باشد باید آنرا وارد کنید.

 69. با سلام و تشکر بخاطر مطالب مفیدتون
  من در مدلسازی سه بعدی با xfem مشکل دارم، در واقع خیلی وقته که دارم سعی
  میکنم یک مدلسازی ساده مانند آنچه شما انجام دادید را به صورت سه بعدی مدل کنم
  اما نتواستم. همین مثال را هم با دادن کمی عمق و همین اطلاعات مدل کردم که نتیجه نداد.
  یا بسیار طول میکشد که غیر طبیعی است یا ارور همگرا نشدن پیش میاید. من Increment max و min را
  هم در حد 0.01 پایین آوردم و increment size را 10000 قرار دادم ولی باز هم مشکل همگرایی وغیره داشتم.
  اگر لطف کنید راهنمایی کنید بسیار ممنونتان میشوم.

  • سلام
   در این حدی که توضیح داده اید متوجه ایراد نمی شوم شاید شرایط مرزی را درست اعمال نکرده باشید.

   • سلام
    بابک جان من دانشجوی کارشناسی ام و میخوام یک قطعه ی پیش ساخته ی بتنی رو مدل کنم که داخل تونل وظیفه ی نگهداری سقف رو داره!!

    میشه یه کمکی راجب اینکه خواص بتن رو چجوری میشه به نرم افزار داد!! اگه آموزشی داری که بشه از روی اون یه چیزایی یاد گرفت هم ممنون میشم کمکم کنی!!!
    مرسی!!

    • خواص بتن شامل ضریب پواسون و مدول الاستیک مشابه فولاد معمولا وارد می شود مگر آنکه معیارهای شکست را بخواهید وارد کنید که از معیارهای مربوط به بتن استفاده می شود.

 70. mohammad reza on جولای 18, 2012 at 4:50 ب.ظ said:

  salam.

  mikhastam bedunam mishe ba estefade az xfem baraye tarak  k1, k2 (zarayebe shedate tanesho) bedast avord?

  mamnun az inke vaght izarid

   

 71. Ali MOhseni on جولای 18, 2012 at 1:34 ب.ظ said:

  <span style="font-size: 200%">با سلام </span>

  <span style="font-size: 200%">می خواستم اگه ممکن باشه در مورد محیط یا محیط های غیر ویژوالی برامون توضیح بدین</span>

  • سلام
   محیطهای غیرویژوال آباکوس در واقع هسته اصلی نرم افزار است و تمامی قابلیتهای نرم افزار را داراست، برخلاف محیط ویژوال که بسیاری از قابلیتهای آباکوس را پشتیبانی نمی کند. توضیحات کامل در این خصوص همیشه در جلسات خصوصی و حضوری مطرح شده است. اگر تمایل داشتید ایمیل بزنید تا شماره تماس و اطلاعات بیشتر را برایتان ارسال کنم.

 72. مرتضی on می 23, 2012 at 1:45 ب.ظ said:

  <p style="text-align: right">ب<span style="font-size: 120%">ا تشکر از مثال قشنگ شما</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 120%">میخواستم ببینم اگه امکانش هست فایل – ای -ان -پی – روبرام ایمیل کنید برای اینکه در محیط ویژال نمی تونم مثل شما رشد ترک و به عبارتی پارگی رو ببینم</span>

 73. در صورت امکان inp فایل این مثال را جهت دانلود قرار دهید

  متشکرم

 74. خلیل on می 6, 2012 at 12:09 ب.ظ said:

  با سلام

  من تمام مراحل نوشته شده را اجرا می کنم ولی در مرحله job مدل submit نمی شه

  لطفا مراحل را به صورت ریزتر و با جزییات بیشتر بر روی قرار دهید.

  با تشکر فراوان از شما دوست گرامی

 75. sepehr on می 2, 2012 at 9:37 ب.ظ said:

  Salam

  man shadidan be rahnamii niaz daram …

  man mikham yek nemoodare load-deflection baraye modele tir khodam rasm konam …man  mikham ba method VCCT trk ro goshtaresh bedam ta marhayele DEBONDING. zemnan man rooye choob daram in analiz ra anjam midam va materiale man anisotoropic hast.  be har  man modele khodam ra ta marhaleye gostaresh trak bordam amma az bade oon moteasefaneh nemitavanam ke marhaleye DEBONDING ra emeal konam ….dar help abaqus ba esterfadeh az *keyword marhaleye debondint ra tozih dade amma moteasefaneh man natonestam oon ro anjam bedam ..lotfan kasi age ashnaii ba in mozo ya raveshe emale KEYWORD ha dar abaqus dare  ye tozihi be man bede …

  ghorbane shoma …zemnan bebakshid ke farsi nist ,

  Sepehr

   

  • سلام
   همانطور که متوجه شده اید بسیاری از دستورات آباکوس از داخل محیط ویژوال نرم افزار قابل دسترس نیست و پشتیبانی نمی شود. برای استفاده از این دستورها مثل دستور فعال کردن debonding باید از محیط keyword آباکوس استفاده کنید و یا راحت تر از آن اینست که با کمک نرم افزارهای ادیتور متن مثل notepad دستورها را به فایل inp اضافه کنید.
   به دلیل گستردگی و نکات بسیار زیادی که دارد بیان کردن آن به صورت مکتوب دشوار است و همواره در این خصوص مشکل را به صورت حضوری حل کرده ام. برای راهنمایی بیشتر با من letscae@gmail.com تماس بگیرید.

 76. akhgar on می 1, 2012 at 4:54 ب.ظ said:

  سلام

  من میخوام با اعمال یه فشار خاص آغاز و گسترش ترک رو با روش xfem بدست بیارم امکان پذیر است؟

  میخوام تغییرات طول و بازشدگی ترک رو نرم افزار بده چطوری تنظیمات history رو انجام بدم هر کار کردم نتونستم بیشتر توضیح بدین

  • با رسم نمودار برای نیرو و جابجایی المانهای ترک می توانید نیروی لازم برای آغاز باز شدگی ترک را بدست آورید.

 77. azadehkind on آوریل 23, 2012 at 4:52 ق.ظ said:

  <p style="text-align: right">سلام..همه کارها انجام میدم  سابمیت هم میکنم  وهنگام تدیدن نتایج این ارور میده

  <p style="text-align: right"> <span style="font-size: 120%">Too many attempts made for this increment </span>

  <p style="text-align: right">چکار کنم؟

 78. azadehkind on آوریل 21, 2012 at 5:22 ق.ظ said:

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 150%">اگه امکانش هست در مورد دادن مشخصات به صفحه و سکشن منجر توضیح کامل لطف کنین….خیلی بهش محتاجم</span>

 79. azadehkind on آوریل 21, 2012 at 5:15 ق.ظ said:

  <span style="font-size: 150%"> 1810 elements have missing property definitions. The elements have been identified in element set ErrElemMissingSection.</span>

   

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 150%">سلام…نمی دونم چرا این ارور میده بخدا کلافه شدم..مشکل کارم کجاست؟</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-size: 150%">بیزحمت میتونین قسمت ساخت ومراحل جزییات مشخصات توضیح بدین؟</span>

  • مشکل شما مشخص است که از ماژول property است. تنظیمات این ماژول را چک کنید که متریال و سکشن را درست تعریف کرده باشید و آنرا به مدلتان assign کرده اید یا نه.
   اگر تنظیمات این ماژول درست انجام شده باشد مدل باید به رنگ سبز دیده شود.

   • azadehkind on آوریل 22, 2012 at 8:55 ب.ظ said:

    <p style="text-align: right">سلام..با تشکر

    <p style="text-align: right">میدونم مشکل از پروپرتی سبز هم شده ولی باز هم ارور میده…بخدا کلافه شدم دوباره یک ارور دیگه داد…..یه خواهش

    <p style="text-align: right"> میتونین اون فایل آپلود کنین؟؟؟؟ بخدا خیلی خسته شدم 2و3 روز دارم باهاش کلنجار میرم ولی نمیشه خیلی خسته وناامید شدم

 80. محمد حسین on آوریل 20, 2012 at 9:39 ب.ظ said:

  <span style="color: #888888;font-size: 200%">با عرض سلام</span>

  <p style="text-align: right"><span style="color: #888888;font-size: 200%">اگه یه مثال ساده از اتصال سینگل لپ که با چسب به هم چسبیده در سایت قرار بدید ممنون میشم. من میخوام تنش های ایجاد شده در داخل چسب رو ببینم و در برخی موارد با از بین بردن اثر چسبندگی، نوعی جداشدگی رو مدل کنم و اثرات تمرکز تنش را بررسی کنم.</span>

  <p style="text-align: right"><span style="color: #888888;font-size: 200%">با تشکر</span>

  <p style="text-align: right">

  • سلام
   مساله شما بسیار خاص است و بسته به اینکه از چه روشی بخواهید چسب و باز شدن چسب را مدل کنید باز هم خاصتر خواهد شد. برای نتیجه گیری بهتر با من تماس بگیرید.

   • محمد حسین on آوریل 28, 2012 at 3:36 ب.ظ said:

    سلام

    با تشکر از اهتمام شما در آموزش نرم افزار.

    به محض آماده کردن اطلاعات چسب و نهایی شدن این قسمت با شما تماس خواهم گرفت.

    در پناه حق

 81. <p style="text-align: right">سلام   باتشکر از مطالب مفیدتون

  <p style="text-align: right">میخواستم بدونم آیا آباکوس توانایی اینرو داره که خودش وقوع ترک رو پیشبینی کنه؟ در واقع آیا میشه تست ورق رو توش شبیه سازی کرد یا نه؟

  <p style="text-align: right">نرم افزارهای مشابه چطور؟

  <p style="text-align: right">

  • سلام با استفاده از همین روشی که در این پست گفته شده است یعنی روش xfem می توان آغاز ایجاد و رشد ترک را به عهده خود نرم افزار گذاشت.

   در مورد سایر نرم افزارها اطلاعی در این خصوص ندارم.

 82. <p style="text-align: right">با سلام و ممنون از مطالب مفیدی که گذاشتید.‏

  <p style="text-align: right">سوالی که من دارم اینه که آیا روش های مختلف مدلسازی ترک هرکدوم مزایا و محدودیت هایی داره؟ یا مثلا هر روش واسه مدلسازی خاصی کاربرد داره؟ برای یادگیری انواع روش های مدلسازی و مقایسه اونها آیا منبع خاصی مدنظرتون هست؟ اگه نه میشه چندتا کلیدواژه برای سرچ معرفی کنید؟

  • در ابتدای همین آموزش در این خصوص توضیحاتی داده ام. برای موارد بیشتر مستندات آباکوس را مطالعه بفرمائید.
   می توانید از کلید واژه هایی که در انتهای همین مطلب قرار گرفته است استفاده کنید.

 83. بهزاد on مارس 17, 2012 at 8:18 ب.ظ said:

  سلام

  وقتتون بخیر

  میخوام خستگی دینامیکی فنرهای فشاری رو تو اباکوس بررسی کنم اما چطوری نمیدونم….؟

  کمکم کنیند ممنون میشم

  • سلام
   تحلیلهای خستگی بیشتر فرآیندهای پس پردازشی، post processing، هستند. بر روی نتایج بدست آمده از تحلیلها محاسباتی برای فهمیدن خستگی انجام می شود.
   در مستندات آباکوس در مورد خستگی در سیکل های کوچک هم می توانید مطالبی برداشت کنید.

 84. <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">با سلام</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">دوست عزیز تحلیلی که شما انجام داده اید تحلیل پارگی است در خصوص مکانیک خرابی DAMAGE MECHANIC.</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">تحلیل ترک به صورتی دیگری انجام میشه که در آن خروجی شما مقادیر K1,K2,K3</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">خواهد بود.اگر توضیح اضافی خواستید بنده در خدمتتون هستم.</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">FARZAD.FARIBA@GMAIL.COM</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%">AZADTAKESTAN.BLOGFA</span>

  <p style="text-align: right"><span style="font-family: tahoma,arial,helvetica,sans-serif;font-size: 150%"></span> 

   

  • سلام
   همانطور که حتماً در آغاز مطلب دیده اید به نکته صحیحی که شما نوشتید اشاره کرده ام. مدلی که در این آموزش بررسی شده است گسترش ترک و یا به قول شما تحلیل پارگی است.
   بسته به این که دنبال چه چیزی هستیم از روشهای دیگر مدل کردن ترک که از آنها مقادیر K و انتگرالهای J و T محاسبه می شود ممکن است استفاده شود.

 85. با سلام

  ببخسید من نمی تونم خروجی شبیه به این مثال رو بدست بیارم. در واقع ورق پاره نمی شه.اگه میسه مدول assembly و property رو بیشتر توضیح بدین

  با تشکر

  • سلام
   احتمالاً اختلاف در تنظیم common option در خود ماژول visualization است.
   در واقع من هم در نتایج خروجی برای نمایش بهتر نتایج ضریب scale factor را زیاد کرده ام

 86. mehrdadiust on ژانویه 3, 2012 at 5:43 ب.ظ said:

  با سلام.در بعضی از مسائل با مسئله واگرایی روبرو می شویم.آیا راهکار کلی برای این مشکل وجود دارد. و سوال دوم .چه فرقی میکند خصوصیات مصالح(انرژی شکست) در ماژول پراپرتی تعریف شود یا در تماسها؟با تشکر فراوان

  • سلام
   راه حل کلی برای واگرایی وجود ندارد. تفاوتی بین وارد کردن خصوصیات مصالح در ماژولهای مختلف وجود ندارد.

 87. سلام.با تشکر از مطالب مفیدتون.اگه ممکن در مورد روش کانتور انتگرال هم مطالبی ارائه کنید.و اینکه در اجسان سه بعدی بایستی صفحه ترک ایجاد شود؟

 88. سلام مهندس،من می خوام یک ترک محوری نیم بیضوی رو در جدار یک لوله مدل کنم ولی تو مش بندیش دچار مشکل شدم،اگه من رو راهنمایی کنید سپاسگذار می شم.

 89. amir rashvand on دسامبر 26, 2011 at 11:32 ب.ظ said:

  سلام با تشکر فوق العاده زیاد از شما دوست گرانقدر که دل بزرگی دارید که آموزش مطالب با ارزشی رو قرار دادید سوال من این هست که ترک رو بصورت

  wire

  هم مدل میکنند اگر امکان داشت توضیح و مقایسه ای داشته باشید که عالی چون شما مسلط هستید احتمالا خیلی وقتتون رو نگیره – با تشکر

 90. Bijan Jamali on دسامبر 13, 2011 at 5:01 ق.ظ said:

  salam nahveye tahiye animation dar abaqus ra mikhastam bedoonam che joorie?

  • ناشناس on دسامبر 15, 2011 at 7:57 ب.ظ said:

   سلام
   آموزش مختصری در این خصوص قرار خواهم داد
   از منوی اصلی گزینه animation را باید استفاده کنید

 91. سلام ممنون از مطلب مفیدتون
  می خواسم بدونم اطلاعات مربوط به Damage Evolution و Maxps Damage
  رو برای یه کامپوزیت مثل CFRP از کجا می تونم پیدا کنم
  ممنون

  • ناشناس on دسامبر 15, 2011 at 8:02 ب.ظ said:

   سلام
   حقیقتاً در خصوص بدست آوردن اطلاعات متریال مرجع کاملی نمی شناسم باید از مقالات بیابید
   بهترین مرجعی که تا به حال با آن کار کرده ام campus بوده است که در خصوصش نوشتم

 92. سلام بابک جان

  ممنون از مطالب خواندنیت

  راستی من می خوام ترک ساده ای بر روی یک تیر روی تکیه گاههای ساده ایجاد کنم ولی با عمق های مختلف و بعدش در تحلیل دینامیکی ببینم بر روی فرکانس مدهای اول تا پنجم چه تاثیری می گذارد. عمق ترک را چطور به سیسام بفهمونم؟

  ممنون از اینکه وقت میگذارین

  امیر

  • سلام آقا امیر
   اگر مطلب مربوط به گسترش ترک را کامل خوانده باشید با تغییر طول خطی که به عنوان ترک به نرم افزار معرفی می کنید می توانید ترکهایی با عمق های متفاوت ایجاد کنید

 93. سلام

  میشه خزش را در اباکوس تحلیل کرد؟ کدوم قسمتش

  • سلام
   ابتدا از بابت تاخیری که در پاسخ دهی چند کامنت اخیر پیش آمد پوزش می خواهم.
   در آباکوس برای تحلیل خزش باید step از نوع creep تعریف کرد

 94. با سلام خدمت شما مهندس عزيز

  بنده دانشجوي ارش مواد هستم و پروژه ارشد در باره جوشكاري مقاومتي نقطه اي است وي خواستم بك سري راهنمايي بفرماييد چگونه مي توانم يك مدل سازي يا شبيه سازي همراه با تجزيه و تحليل براي تست كشش يا كششي-برشي داشته باشم كه نقطه جوش هم اعمال شده باشد

  خيلي ممنون مي شوم اگر راهنمايي كنيد

  • سلام
   ابتدا از بابت تاخیری که در پاسخ دهی چند کامنت اخیر پیش آمد پوزش می خواهم.
   اما در خصوص مدل سازی نقاط جوش در نرم افزار آباکوس از المانها fastener استفاده می شود.

 95. salam, ba arze tashkor va ghadrdani.

  doost agar baraye shoma maghdoor ast yek nemoone az model sazi tarak dar beton erae dahid.

 96. ناشناس on نوامبر 14, 2011 at 2:37 ق.ظ said:

  This is an example of a WordPress commnet, you could edit this to put information about yourself or your site so readers know where you are coming from. You can create as many commnets like this one or sub-commnets as you like and manage all of your content inside of WordPress.

  • سلام

   داخل محیط نرم افزار آباکوس تا آنجایی که من می دانم چنین راهی وجود ندارد شاید در ورژنهای جدیدتر چنین امکانی اضافه شده باشد. برای این کار دو پیشنهاد دارم:

   اول: از نرم افزارهای پس پردازش (Post-process) دیگر مثل Hyper view یا animator استفاده کنید که یادگیری آنها احتمالاً زمان بر خواهد بود

   دوم: برای ۳۱ گرهی که گفته اید History Output شامل اطلاعات K1 و K2 و K3 و انتگرال J و زاویه گسترش ترک تعریف کنید. نمودار آنها را رسم کنید. اطلاعات نمودار را ذخیره کنید و در محیط Excel آنها را Paste و مطالعه کنید.

   موفق باشید

 97. سلام

  من میخوام یک ترک نیم بیضوی سه بعدی رو رشد بدم. البته نه از طریق xfem بلکه میخوام خود آباکوس جهت رشد و مسیر رشد ترک رو تشخیص بده بار گذاری من از نوع خستگیه. میتونید در این زمینه به من کمک کنید؟

  • سلام
   اول: توصیه می کنم که از روش xfem استفاده کنید
   دوم: آنچه که شما می خواهید نشدنی نیست ولی خیلی هم ساده نیست
   سوم: همانطور که داخل متن گفته ام سایر روشها نیازمند آن است که تا حدودی تخمینی از مسیر گسترش ترک داشته باشید و المانها را با توجه به آن مرتب کنید
   چهارم: تا آنجایی که خاطرم هست آنچه که شما دنبالش هستید با استفاده کامل از محیط گرافیکی نرم افزار آباکوس (Abaqus CAE) قابل انجام نیست و باید برخی از دستورات و تنظیمات را دستی در فایل inp وارد کنید
   پنجم: اگر از xfem استفاده کنید نیازی به تنظیمات دستی در فایل ورودی نرم افزار آباکوس نخواهید داشت
   موفق باشید

   • سلام آقای مهندس

    با تشکر از پاسختون

    تا اونجایی که من میدونم xfem توانایی رشد ترک ترک خستگی رو نداره. در مورد تنظیمات و دستورات ورودی در inp فایل میشه توضیحات بیشتری بدهید.

    با تشکر

    • در مورد اینکه xfem از مسائل خستگی پشتیبانی می کند یا نه مطمئن نیستم

     توضیح در خصوص فایلهای inp بسیار مفصل است و شاید نتوانم به صورت مکتوب مطلب را کامل ادا کنم

     معمولا برای کار با فایلهای inp از نرم افزارهای کمکی استفاده می شود

     سعی میکنم پاسخ کوتاهی در چند روز آینده برای آشنایی دوستان با فایهای inp در سایت قرار دهم

    • مرتضی on ژوئن 5, 2012 at 5:55 ب.ظ said:

     <span style="font-size: 150%">با تشکر از وب سایت کامل و جامع شما</span>

     <span style="font-size: 150%">میخواستم ببینم اگه امکان داره یک مثال از اتصال لب به لب با لایه ای از چسب به نمایش بگذارید</span>

    • سلام
     ممنون از کامنتی که گذاشته اید.
     مطالب سایت بیشتر شامل موارد عمومی کار با آباکوس است و برای مواردی مثل آنچه شما مطرح کرده اید که نیاز به مدل کردن debonding دارد به صورت کلاسهای خصوصی آموزش داده می شود.
     برای اطلاعات بیشتر با ایمیل سایت تماس داشته باشید

  • <p align="right">سلام

   <p align="right">باتوجه به اینکه مسئله خستگی است لذاتنش ها زیر تنش تسلیم قطعه می باشند وترک  با یک بار اعمال بار سیکلی

   <p align="right">رشد نخواهد کرد.

   <p dir="rtl">لذا باید از روش contour integral   استفاده کرد تا با استفاده از خروجی های K زاویه ومقدار رشد ترک را به ازای تعداد

   <p dir="rtl"> سیکل مشخص (رابطه پاریس ) بدست آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation